Doktor siteleri tesadüfen arama sonuçlarının en üstünde görünmez . Yüksek sıralamalar, haftalar hatta aylar sürebilen düzenli bir izleme ve iyileştirme programı gerektirir.

Siteniz bunları bir kez elde ettiğinde, yalnızca kısa vadede değil uzun süreler boyunca hiç bir reklam gideri olmadan size hasta sağlamaya devam eden bir araç olurlar.

Çevrimiçi ortamda başarılı olmak isteyen her işletme yerleşik bir itibara sahip olmalıdır. Bu itibarın çoğu hizmetlerinizin kalitesine bağlı olsa da, ilk adım insanların tıbbi hizmetlerinizin ve tedavilerin var olduğunu bilmelerini sağlamaktır ve bunun için tıbbi hizmet pazarlamasına ihtiyacınız vardır.

Çoğu hasta , bir doktorla konuşmadan önce hastalığı hakkındaki belirti ve semptomlarına bakmak için Google’ı kullanır.  Ve hastalar için bölgedeki diğer klinik, tıp merkezleri, hastane ve doktorlar ile  rekabet etmeniz gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nedir?

SEO, internet trafiği oluşturmak için açık ara en iyi uzun vadeli stratejidir. Ancak, önemli sonuçlar elde etmek için ekip çalışması ve süreç gereklidir. Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili en iyi şey, maliyetler sabitlendiğinde bile alınabilecek pozitif sonuçların artmaya devam etmesidir.

doktor hastane ve saglik kurumlari icin seo

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) nedir?

Dijital pazarlamanın diğer yönlerinde olduğu gibi, arama motoru pazarlama stratejileri, entegre bir sistemin parçası olarak kullanıldığında başarılı olur.Kısaca arama motorlarında ücretli reklamcılıktır.

SEM, telefon aramaları veya form gönderimleri yoluyla dönüşüm için web sitenize trafik çeker. Web sitenize tarfik oluşturma, doğrudan telefon araması , gelen potansiyel müşteriler oluşturmanın güçlü bir yoludur, böylece ekibiniz bunları hastalara dönüştürebilir.

Başarılı bir strateji olsa da, sürdürmenin sürekli bir maliyeti vardır.

Doktorlar ve sağlık kuruluşları için SEO hizmeti

Arama motorları, yeni ve güncellenmiş içerikler için sürekli olarak interneti tararlar.

Bir kişi doktorlar yada başka bir konuda arama yaptığında, bulduğu sayfaları sıralarlar. Bazı aramalar geneldir ve milyonlarca sonuç getirirken, daha özel aramalar yalnızca birkaç bin sonuç getirebilir. Sonuçlarda listelenen siteler çeşitli faktörlere göre sıralanır.

Sitenizdeki etiketler, içerikler, resimler,  içeriğin özü ve aramayla alaka düzeyi hakkında ipuçları verir. Ayrıca her sitenin ne kadar itibarlı olduğunu gösteren belirli bir “alan otorite puanlaması” vardır ve daha yüksek otoriteye sahip siteler arama sonuçlarında daha iyi sıralanır. Diğer sitelerden backlikler gibi bazı faktörlerde bu aşamada değerlidir.

Siteniz, alakalı aramalar için sonuçların ikinci veya üçüncü sayfasında gösterilebilse de, bu, ziyaretçileri çekmek için yeterli değildir. Sonuçların ilk sayfasında, tercihen ilk üç arasında olmanız gerekir. En iyi sonuçlar yalnızca daha fazla tıklama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda etkili bir SEO stratejisinin diğer faydalarından da yararlanır.

Google’ın sağlık hizmeti veren web sitelerinden son derece yüksek standartlar talep ettiğini biliyor muydunuz? Yanlış bilgilerin olası sonuçları nedeniyle, arama motoru tıp ve sağlık alanlarındaki sitelerin özellikle yüksek düzeyde “uzmanlık, yetki ve güvenilirlik” (EAT) gösteren içerik üretmesini bekler.

Bir doktor, hastane veya tıbbi kuruluş iseniz uzmanlığı, olumlu bir itibarı ve zor kazanılmış kariyer bilgilerini anlıyor ve buna değer veriyorsunuz. Yine de bu paylaşılan değerleri çevrimiçi dünyaya nasıl kullanacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Google algoritmaları

Googel EAT, Google Medic Update bu iki google algoritması doktor, hastane, klinik ve tüm sağlık kuruluşları için ayrı bir önem taşımaktadırk. Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin baş harflerinden oluşan EAT güncellemesi Uzmanlık, Otorite ve Güvenirliği baz alır. Bu üç bileşen algoritmanın temelidir. Bu algoritma direk olarak Google ‘ın idğer algoritması olan YMYL ( Your Money Your Life) ile ilgilidir.

YMYL kısaca paranızı ve sağlığınızı ilgelindeiren makaleler ile ilgilidir. Özetle sizin paranız ve sağlığınızla ilgili bir makalede google otorite, güvenirlik ve uzmanlığı ön şart olarak görmektedir. Algoritmik olarak sizin o konuda uzman olup olmadığınızı, güven seviyenizi ve yine aynı konudaki otorite durumunuzu baz almaktadır.

Tüm bunlar doğrultusunda sitenizde bulunan içerikler ajanslara yazdırılmaycak kadar önemlidir. İçarikleri mutlaka uzman doktorun kendisi oluşturmalı yada büyük oranda düzenlemelidir

Sağlık hizmetleri web sitelerinin Google’ın YMYL gereksinimlerini karşılaması için aşağıdaki dört özelliğe sahip olması gerekir:

 1. Yüksek düzeyde uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik (EAT)
 2. Tatmin edici miktarda kaliteli içerik
 3. Web sitesinde yer alan hakkımızda , iletişim ve ekip gibi bölümlerin güven içerecek şekilde yapılması
 4. Olumlu web sitesi itibarı

Google EAT ve Sağlık Konuları

Bir sayfanın kalitesini derecelendirmek için EAT puanı çok önemlidir.  Google’ın yüksek EAT sayfalarına örnek olarak kullandığı ilk sektörlerden biri tıp sektörüdür. Buna göre,

 • Yüksek EAT tıbbi tavsiyesi, uygun tıbbi uzmanlığa veya akreditasyona sahip kişi veya kuruluşlar tarafından yazılmalı veya üretilmelidir.
 • Yüksek EAT tıbbi tavsiyeleri veya bilgileri profesyonel bir tarzda yazılmalı veya üretilmeli ve düzenli olarak düzenlenmeli, gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir.

Günümüzde sağlık hizmeti veren kuruluşlar için içerik pazarlama stratejilerini kullanarak hastaları çekmek ve hedef arama terimlerinde sıralama yükseltmek için tasarlanmış kaliteli içeriğe sahip bir site oluşturmalısınız.

EAT algoritmasını içerik stratejinize dahil etmenin bazı yolları şunlardır:

 • Uzman kimlik bilgilerinin hastalar veya web sitesi ziyaretçileri için hazır olduğundan emin olun. Sitede yazarın konuyla ilgili uzmanlığı olduğuna dair kanıt bulunmalıdır.
 • Doğru, güncel ve kaliteli içerik oluşturun.
 • Doğruluk için içeriği düzenli olarak güncelleyin.
 • Diğer otoriter sitelerden bağlantı ( backlink ) almayı düşünün.
 • Düşük kaliteli sitelere bağlantı vermekten kaçının.

Hastalar internette ne arar?

İnternette başarılı olabilmeki için kendinizi hastalarınızın yerine koymalısınız. Ve internette çevrimiçi olarak ne aradıklarını düşünmeniz gerekir. Örneğin, tıbbi hizmetleriniz arasında burun estetiği konusunda uzmanlaşmışsa, hedef kitlenizin Google gibi arama motorlarında yaptığı araştırmalarda bir fark göreceksiniz.

google harita aramaKitlenizin çevrimiçi olarak ne aradığını düşünürken, farklı amaçları da düşünmelisiniz. Bu kullanıcının arama niyetini anlayabilme durumudur. Eğer kullanıcıyı anlayıp arama niyetine uygun cevaplar verirseniz bu onun hastaya dönüşme olasılığını artırcaktır.

Doktorlar için “yakınımdaki” tarzında aramalar tüm hizmet ve uzmanlıklarda yaygındır.

Bunun nedeni, çoğu doktorun hizmetlerini sanal yerine yüz yüze sağlamasıdır. İnsanlar bir doktora ihtiyaç duyarlarsa, yakınlarında bir doktor ararlar çünkü bakım için o doktorun fiziksel konumuna seyahat etmek zorunda kalacaklardır.

Doktorunuzun SEO stratejisiyle en iyi sonuçları elde etmek için , tüm amaçlar için anahtar kelimeleri hedeflemeyi hedefleyin.

Bu yaklaşım, hizmetlerinizin tıbbi ihtiyaçlarını araştırmaktan bir sonraki doktorlarını bulmaya kadar satın alma hunisinin her aşamasında potansiyel hastalara ulaşmasına yardımcı olur.

Doktorlar için SEO çalışması, tıbbi hizmetleri tanıtmayanasıl yardımcı olur?

Daha fazla insan kendi bölgelerindeki doktorları aramak için arama motorlarında araştırma yaparlar. Bu da ilgili hedef kitleye ulaşmak istiyorsanız sonuçlarda sıralamaya girmeniz gerektiği anlamına geliyor. Basitçe söylemek gerekirse iyi sıralama yeni hastalar demektir. Tabiki burada satış kısmının da çok önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

Eğer iyi bir satış stratejiniz yoksa telefonlarınız çalsa bile dönüşüm oranınız çok düşük olacaktır. Bu nedenle telefona bakan, whatsapptan yazan personellerin satış konusunda eğitim almaları gerekir.

Sağlık Turizmi İçin SEO Stratejileri

Sağlık turizmi, özellikle son zamanlarda cazibe merkezi haline gelen Türkiye özelinde düşündüğümüz zaman bir çok sağlık kuruluşunun önemli bir tercih haline geldiğinden, sağlık turizmi işletmeleri için SEO stratejileri oldukça kritik bir rol oynamaktadır. Bu stratejiler, potansiyel hastaları ve müşterileri çekmek, web sitesinin sıralamalarını yükseltmek ve uluslararası pazarda rekabet etmek için gereklidir.

Anahtar kelimelerin doğru bir şekilde seçilmesi, yerel ve uluslararası SEO optimizasyonu, kaliteli içerik üretimi ve hasta incelemeleri yönetimi gibi stratejiler, sağlık turizmi işletmelerinin online varlıklarını güçlendirmelerine yardımcı olabilir.

Sağlık turizmi kuruluşları için Dijital Pazarlama ve SEO

Sağlık kuruluşları için dijital pazarlama ve SEO, hastaların ve müşterilerin kuruluşunuzu bulmasına yardımcı olan çok önemli unsurlardandır. İyi bir dijital pazarlama stratejisi kurgulaması, kuruluşunuzun çevrimiçi varlığını artırabilir ve hasta akışını artırabilir.

SEO, web sitenizin arama motorlarında daha yüksek sıralamalara ulaşmasına yardımcı olurken, sosyal medya yönetimi ve dijital reklamcılık da kuruluşunuzun çevrimiçi görünürlüğünü artırabilir. Bu stratejilerle, sağlık kuruluşlarının daha geniş bir hasta yelpazesi ile iletişim kurmaları kolaylaşcaktır.

Doktor ve Klinikler için internet üzerindeki görünürlüğünü artırma yöntemleri

Doktorların internet üzerindeki görünürlüğünü artırma yöntemleri, hastaların doğru bilgilere hızlıca ulaşmalarını sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bir doktorun online varlığı, web sitesinin optimize edilmesi, yerel SEO stratejilerinin kullanılması ve hasta incelemelerinin yönetilmesi gibi faktörlere dayanır. Ayrıca, doktorlar, sağlık blogları yazarak ve sosyal medyada aktif olarak yer alarak değişen dijital çağda daha fazla hasta ile etkileşim kurabilirler.

SEO neden önemlidir?

Arama motoru optimizasyonunun kısaltması olan SEO, potansiyel hastaların arama yaptıklarında web sitenizi bulmasını kolaylaştıran bir dijital pazarlama taktiğidir.

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı bulmak için eskisi gibi telefon rehberine ulaşmak yerine hastalarınız kendilerine ugyun doktor bulmak için Google’a veya Yandex’e başvuruyor.

Dahası, web sitenizi ziyaret eden hastaların çoğu ücretli reklamlardan, sosyal medyadan veya yönlendirmelerden gelmiyor. İster inanın ister inanmayın , internet kullanıcılarının %80’i sağlık hizmeti almaki icin arama motorlarında araştırma yapıyor.

Çevrimiçi potansiyel hastaların %60’ı organik arama sonuçlarından geliyor. Organik arama sonuçları demek google ‘da doğal olarak listelenen siteler demek oluyor.

Genel sağlık hizmetleri ile ilgili anahtar kelimeler

Pazarlama kampanyanızda başarıya ulaşmak için doğru tıbbi terimleri hedeflediğinizden emin olmanız gerekir. Bunu yapmak, web sitenizin organik arama sonuçlarında maksimum gösterim elde etmesini sağlayacaktır. Aşağıda, web sitenize hedefli ve yüksek hacimli trafik çekebilecek yaygın doktor anahtar kelimelerinin bir listesi bulunmaktadır:

 • “yakınımdaki *** uzmanı doktor”
 • “doktor muayenehanesi”
 • … ameliyatını en iyi yapan doktor
 • “en yakın sağlır merkezi”
 • “en iyi üroloji doktoru”
 • “tüp bebek doktoru + şehir”
 • “doktor muayenehanesi + şehir”
 • “ **** şehirdeki en iyi doktor”

Yukarıdaki örneklerde, “şehir” yazan yerleri hedef hizmet alanınızdaki şehir ile değiştirmeniz yeterlidir. Anahtar kelime araştırmanız için bunu bir başlangıç ​​noktası olarak kullanın.

Tıbbi hizmetler ve sağlık turizminde neden dijital pazarlama kullanılmalı?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı dijital pazarlamayı tıbbi uygulamalar için kullanmak istiyorsunuz.

 • Çünkü hastalar tedavi olmadan önce internette araştırma yapıyor

Google, Yandex veya başka bir arama motorunu kullansalar da insanlar doktorları ve uzmanları aramak için internet’i kullanır. Hizmetlerinize ihtiyaç duyan hastalara kolay ve rahat bir şekilde ulaşabilmeniz için adınız ve iletişim bilgileriniz Google Benim İşletmem ve haritalarda görünür olmalıdır .

 • Çünkü bilgi güven oluşturur

Günümüzün tüketicileri, tıbbi hizmetler de dahil olmak üzere hemen hemen her şey hakkında bilgi için İnternet’e bakıyor. Bilgilendirici bir web sitesi, muayenehanenize daha fazla güvenilirlik sağlar ve potansiyel hastaların, personelinizin eğitimi, deneyimi, uzmanlıkları ve hastane bağlantıları hakkında bilgi edinmelerine olanak tanır; bu, muayenehanenizi ziyaret etmeden önce onlarla güven oluşturmanıza yardımcı olur.

 • Daha önce tedavi olmuş insanların önerileri güven oluşturur

İnternetten önce, olası bir hasta arkadaşlarından ve ailesinden öneriler alabilir. Artık, diğer web kullanıcılarından yüzlerce alabilirler. Sosyal medyada ve inceleme sitelerinde aktif olduğunuzda, hastalara uygulamalarınız hakkında konuşmaları ve potansiyel olarak yeni hastaların dikkatini çekmeleri için bir forum verirsiniz.

Doktorlar için tıbbi pazarlamayı görmezden gelmek, hizmetlmerinizi büyümesini durdurabilir. Mükemmel bakım sağlasanız bile, potansiyel hastalar sizi duymakta zorlanacaktır. Bu nedenle tıbbi uygulamalar için dijital pazarlama paha biçilmezdir.

 • Doktorlar için dijital pazarlama ile daha fazla verimlilik elde edebilirsiniz

İnternette işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşir. Yıllık kontrollerle ilgili otomatik bir e-posta birkaç dakika içinde gönderilebilir ve yanıtlanabilir ve bir zamanlama aracı, düzinelerce hastanın randevu almak için kullandığı sürede randevu almasına yardımcı olabilir. Bu sadece çalışanlarınızın hayatını kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda hastalarınızı da mutlu edecektir.

 • Tıbbi hizmetler için dijital pazarlama maliyetleri düşürür

Şu anda hizmetlerinizi tanıtmak için geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanıyorsanız, dijitale geçiş yapmayı düşünebilirsiniz. Geleneksel pazarlama, İnternet pazarlamasından yalnızca daha fazla zaman almaz, aynı zamanda daha maliyetlidir. Yeni bir hizmet yada trend oluşturmaya çalışıyorsanız, doğrudan posta veya basılı reklamlara yatırım yapacak çok paranız olmadığı için bu özellikle önemlidir.

 • Tıbbi tedavilerinizin tanıtımı için artık hedef hastalara kolayca ulaşabilirsiniz

Geleneksel reklamcılık çok sayıda insana ulaşabilir, ancak istediğiniz kişilere değil.  Örneğin, yoğun bir yolda bir reklam panosu satın alırsanız, gazetede rdeklam verseniz, tv reklamı verseniz muhtemelen birçok insan onu görecektir. Ancak hedef kitleniz otoyolda araç kullanmayan insanlarsa bu gerçekten size pratikte bir fayda sağlamayacaktır. İnternet pazarlamacılığı, diğer filtrelerin yanı sıra yaş, cinsiyet, konum ve ilgi alanları gibi faktörlere dayalı olarak kullanıcılara pazarlama yapmanıza izin vererek bu sorunu tamamen ortadan kaldırır.kadin dogum doktoru seo vaka analizi

Doktorlar neden sosyal medya kullanmalı?

İnsanlar sağlık ve tıp hakkında bilgi almayı sever ve sosyal medya en son haberleri okumak ve paylaşmak için popüler bir kanaldır.

Bu tür haberleri sosyal medyada düzenli olarak paylaştığınızda veya hatta kendi makalelerinizi yazdığınızda, tıbbi hizmetleriniz için bir uzman tavsiyesi kaynağına dönüştürülmüş takipçi kitlesi oluşturursunuz.

Doktorlar için sosyal medya pazarlaması, aynı anda çok fazla insana tavsiye paylaşmak için de değerlidir. Elbette, hastalarınızın bireysel sorunlarını toplum içinde tartışamazsınız, ancak içgörülerinizi daha geniş bir kitleye aktarabilirsiniz.

Doktor ofisleri için sosyal medya hastalarla iletişim halinde kalmanın harika bir yoludur. Bu süreklililik hizmetlerinizi geliştirmenize çok ciddi katkıda bulunacaktır.

Muayenehane veya klinik için bir google benim işletmem profili oluşturun

Doktorlar için tıbbi pazarlama açısından bu yapabileceğiniz en iyi ve ücretsiz şeylerden biridir Google benim işletmem hesabıdır. Google genellikle arama sonuçlarının en üstüne bir harita yerleştirir. Bu haritada görünebilmek için bir benim işletmem profiliniz olması gerekir. Profili oluşturmak ücretsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda aşağıdakiler gibi harika istatistikler de sağlar:

 • Sİze ulaşanlar hakkında detaylı bilgi
 • Sizi arayanların sayısı
 • Muayenehaneye yol tarifi isteyenlerin sayısı
 • Profilinizi görüntüleyen kişi sayısı.
 • Site tıklamlaarı
 • Rezervasyon takibi

Hastaneler, klinikler ve sağlık kuruluşları için yerel SEO

Hastanenize veya sağlık hizmeti SEO planınıza yerel seo faktörlerini dahil etmek de bunu destekleyebilir. Yerel SEO, potansiyel hastaların bulundukları veya aramak istedikleri alanla ilgili materyalleri hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olabilir.

Kişisel yerel SEO kampanya aynı zamanda yeni bir kurma veya mevcut Google Rehber profili artırılması içermelidir. Bu, yerel listelemenizin konuma özgü sonuçlarda daha yüksek geri dönmesini sağlar; örneğin, Dallas’taki potansiyel bir hasta Dallas hastanelerini arıyorsa.

Pek çok endüstri ve meslekte dijital pazarlama taktiklerinin zamana duyarlı olması gerekmez. İşletmeler, tıklama başına ödeme reklamları, e-posta pazarlaması ve özel fırsatlar gibi, tüketicilerin her an görüntüleyebileceği ve harekete geçebileceği stratejiler kullanabilir.

Bununla birlikte, sağlık hizmetleri söz konusu olduğunda, tüketicilerin çoğunluğu hastaneleri veya doktorları yalnızca ihtiyaç duyduklarında ve bazen de çok acil olarak aramaktadır. Dolayısıyla daha geniş, daha az hedefli pazarlama stratejileri çok daha az etkili olacaktır. Hastaneler için pazarlama stratejilerinin çok daha kesin olması gerekiyor.

Hastanenizin veya kliiğinizin potansiyel hastalara ulaşmasını gerektiren tipik dijital pazarlama stratejilerine odaklanmak yerine, size gelen hasta sayısını artırmaya odaklanmalısınız. Bunu, hastane dijital pazarlamasının farkındalığı artırabilecek ve hasta hacmini artırabilecek birçok yönünden biri olan gelen pazarlamayı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Doktor muayenehaneleri, klinikler, hastaneler ve sağlık kurumları için kanıtlanmış SEO fikirleri

Tıbbi hizmetlerin pazarlamasının neden önemli olduğunu biliyorsunuz, ancak tıbbi hizmetleri pazarlamak için en iyi fikirler nelerdir? Doktor muayenehaneleri için en iyi pazarlama fikirlerini saymak gerekirse ;

 • Web sitenizi Google için optimize edin

Daha önce de belirttiğimiz gibi, doktorlar için çevrimiçi pazarlamanın büyük bir kısmı, potansiyel hastalarınızın olduğu yerde olmayı içerir. Artık daha fazla tüketici ofisleri aramak, yorumları okumak ve sağlıklarıyla ilgili kararlar almak için arama motorlarına yöneldiğine göre, doğru zamanda onların karşısına çıkmak için sağlam bir arama motoru varlığına sahip olmanız gerekiyor.

 • Sitenizde faydalı ve bilgilendirici içerik yazın

Bir doktora gitmeden önce, birçok insan kendi hastalıklarını teşhis edip edemediklerini görmek için internete başvurur. Bloglar ve diğer içerikler aracılığıyla faydalı bilgiler sağlayabilirsiniz . Çevrimiçi olarak ne kadar yardımcı olursanız, bir sorun hakkında bir uzmana danışmak zorunda kaldıklarında potansiyel hastalar size o kadar çok güvenecektir.

 • Yerel dizin listelerine kayıt olun

İnsanlar bir profesyonel ararken, bir arama motoru üzerinden yerel bir dizin seçebilirler. Uygulamanızın bu dizinlerde listelendiğinden emin olun. Web sitenizi, e-posta adresinizi, konumunuzu, uzmanlık alanlarınızı, eğitiminizi ve uygulamanızla ilgili diğer ayrıntıları ekleyin. Bu bilgileri bir dizinden diğerine, özellikle de uygulamanızın adıyla tutarlı tutun, aksi takdirde kullanıcılar sizi başka bir yerde bulmakta zorlanabilirler.

 • Sosyal medyada aktif olun

İnternet pazarlamasının amacı yalnızca trafik oluşturmak değil, aynı zamanda ilişkiler kurmaktır ve sosyal medya bunu yapmanın harika bir yoludur . İster en son blog yazınızı paylaşın, ister grip aşısı olmak için bir hatırlatıcı paylaşın, Facebook veya Twitter’daki bir gönderi sohbeti ateşleyebilir. Bir konuşma başlatırsanız, uygulamanızın daha insani tarafını gösterme şansınız olması için hızlı cevap verdiğinizden emin olun.

 • Profesyonel ve kullanıcı dostu bir web siteniz olsun

Muayenehaneniz çevrimiçi olduğu için web sitenizin profesyonel, bilgilendirici ve kullanıcı dostu olması gerekir.

Siteniz bu tanıma uymuyorsa, çevrimiçi hastalara ulaşmanın ilk adımı, sağlık hizmetleri web tasarımında uzmanlaşmış bir tasarımcı bulmaktır . Diğer tüm İnternet pazarlama stratejileriniz potansiyel hastaları sitenize çekecektir – bu nedenle kullanıcılar gördüklerini beğenmezse, istediğiniz sonuçları göremezsiniz.

Önceliğiniz, ziyaretçilerinize uygulamanız hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlayan bir site oluşturmak olmalıdır. Buna konumunuz, iletişim bilgileriniz, çalışma saatleriniz ve sağladığınız tüm hizmetler dahildir.

Ardından, tüm bu bilgilerin kolayca erişilebilir olduğundan emin olmanız gerekir. Basit bir navigasyon sistemi oluşturun ve ziyaretçilerin ana sayfanızdan bir veya iki tıklamayla ihtiyaç duyduklarını bulabilmeleri için en önemli sayfalarınıza bağlantılar içeren bir altbilgi ekleyin.

 • Yüksek kaliteli backlink oluşturun

Backlink hala çok önemli o yüzden siteniz için risk içermeyen doğal backlinkler oluşturun. Linklerin sektörünüze yakın bir siteden olması size faydasını artıracaktır. Ancak dikkat etme gereken nokta linklerin yanlış şekilde kullanılması sitenize fayda yerine zarar getirecektir.

 • Video içerikleri ile öne çıkın

Youtube, Dailymotion ve Vimeo gibi video siteleri oldukça popüler. İnsanlar video içerikleri çok seviyorlar bu yüzden videoları boş geçemezsiniz. Kendi hizmketlerinizle ilgili sıkıcı olmayan video içerikleri üretin

 • Basın bültenleri yapın

İsminizin , hastanenizin isminin geçtiği yazılar oluşturarak bunların büyük sitleerde yayınlanmasını sağlayın. Bu sitelerde sadece isminizin yer alıyor olması bile google açısından güven verici ve otoriter görünmesine yol açacaktır.

 • Yazılarınızda kaynak belirtin

Yayınladığınız tüm yazılarda dünyaca kabul edilmiş kurumlar tarafından onaylandığını belirten kaynaklar eklerseniz bu sizin güvenirlik oranızı artırcaktır.

 • Sosyal medyayı aktif şekilde kullanın

Sosyal medya kullanıcıları bu platformları satış konuşmalarını görmek için gezmez gönderi oluştururken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Sosyal hesaplarınızda paylaştığınız içerik, sizi takip edenlerle alakalı olmalı, ancak tamamen sizinle ilgili olmamalıdır. Bu, aşağıdakileri içerebilir:

doktor hastane saglik seo kaynaklari

 1. Genel sağlık ipuçları
 2. Diyet, egzersiz veya yeni sağlık bulguları hakkında makalelere bağlantılar
 3. Hatırlatmalar (ör. aşılar, mevsimsel hastalıklar veya şunlara dikkat edin gibi)
 4. Mutlu hastaların veya personelin fotoğrafları
 5. Hastalarınızı iyi hissettirebilecek başka şeyer üretin
 • Reklam verin

Geleneksel reklamcılık yöntemleri, farklı medya kuruluşlarının demografisine dayalı olarak işinizi tanıtmaya çalışır. Örneğin, yerel gazete, TV veya sektörünüzle ilgili bir dergide reklam yayınlamayı seçebilirsiniz.

Ne yazık ki, reklamlarınızı gerçekten kimin gördüğünü veya onlara herhangi bir ilgi gösterip göstermediğini bilemezsiniz .

Google Ads Reklamları ( PPC ) gibi platformlar arama kelimeleri ve hizmetinizi arayan kişileri kolayca bulabileceğiniz hedef kiteller belirlemenize yardımcı olur. Örneğin, hastaları aile muayenehanenize çekmeye çalışıyorsanız, “ankaradaki üroloji doktoru” arama sonuçlarında reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Bu şekilde bir pazarlama stratejisi hizmetlerinize daha önce ilgi göstermiş kişilere ulaşmak için sağlıklı bir şekilde harcayabilirsiniz. Ayrıca, PPC reklam modeliyle, yalnızca biri reklamınızı gerçekten tıkladığında ve sitenizi ziyaret ettiğinde ödeme yaparsınız.

Hangi sağlık branşları için hizmet verdim

 1. Kardiyolog ( Kalp Doktoru )
 2. Üroloji
 3. Zayıflama ve mide küçültme ameliyatları
 4. Jinekolog ( Kadın Doğum Uzmanı )
 5. Tüp Bebek hizmeti
 6. Diş Hekimi
 7. Ortodontist
 8. Dermatolog
 9. Plastik cerrahi
 10. Estetik cerrahi
 11. Psikiyatrist
 12. Çok doktorlu klinikler
 13. Hastaneler
 14. Sağlık Merkezleri
 15. Diş klinikleri
 16. Sağlık turizmi acentalar
 17. Sağlık turizmi yapan klinikler
 18. Fonksiyonel Tıp Doktorları

Sağlık kuruluşları ve doktorlar seo ile şu faydaları sağlayabilir

 • Arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda yer almak
 • Muayenehanesine daha fazla telefon görüşmesi ve mesaj
 • Tüm bunların sonucu olarak daha fazla randevu, ameliyat ve operasyon
 • İyileştirilmiş itibar yönetimi
 • Bölgesel ve uluslararası pazarlarınızdaki yerel seo sıralamaları
 • Doktor yada klinik ile ilgili hedef anahtar kelimelerde sıralama

Referanslarım sayasını ziyaret ederek uluslararası sağlık turizmi dahil olmak üzere doktor , sağlık kuruluşu, klinik müşterilerim hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüketicilerin, dijital varlığı olmayan ve kesinlikle tıbbi hizmetleri içeren işletmelere güvenmeleri pek olası değildir. Tıbbi hizmetler ameliyatlı ve ameliyatsız tedavi yöntemleri için dijital pazarlama karmaşık bir görev gibi görünebilir, ancak sürdürülebilir bir uygulama ve sadık hastalar geliştirmek istiyorsanız bu çok önemlidir.