Breadcrumb ismi, hemen hemen herkesin bildiği bir çocuk masalı olan Hansel ve Gretel’den esinlenerek konulmuştur. Tıpkı ormanda kaybolmak istemediği için yere ekmek kırığı atan Hansel ile Gretel gibi geliştiriciler de daha kolay kullanıma sahip bir arayüz tasarlamak ve kullanıcıların sitede ya da uygulamada problem yaşamadan gezmesini sağlamak için breadcrumb navigasyon yöntemini kullanmaktadır.

Bu yöntem kullanıcıların anlık olarak yerlerini görmelerini ve erişmek istedikleri yere daha kolay varmalarını sağlamak için oldukça önemlidir. Sitede aradığını bir süre bulamayan kullanıcılar genellikle o siteyi tekrar ziyaret etmemektir. Diğer bir deyişle kullanıcı deneyimi bozulmakta ve yaşadığı deneyimden memnun kalmadığı için siteyi terk eden kullanıcıyı geri kazanmak yeni bir kullanıcı elde etmekten daha maliyetli olmaktadır.

Breadcrumb nedir?

Türkçede ekmek kırığı anlamına gelen “breadcrumb” modern uygulamalarda ve sitelerde, kullanıcılara o anda sitenin ya da uygulamanın hangi bölümünde olduklarını gösteren ikinci navigasyon sistemidir.

Breadcrumb nasıl kullanılır?

Eğer html bir siteye manuel olarak ekleme yapacaksanız aşağıdaki kullanımlardan faydalanabilirsiniz.

  • Schema işaretleme olmadan

  • Schema işaretleme ile yapılmış kodlama örneği

WordPress için breadcrumb nasıl aktif edilir ?

Eğer temanız destekliyorsa tema ayarlarından yapabilirsiniz. Temanızda bu ayar yoksa Yoast seo eklentisinden yol haritası ölümüne giderek bağlantı haritası ayrlarını etkin olarak işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Nasıl kontrol ederim?

Sitenizde var olan breadcrumb yapısının doğru şekilde çalışıp çalışmadığını https://search.google.com/structured-data/testing-tool adresine girerek sorgulayabilir ve analiz edebilirsiniz.

Breadcrumb’lar SEO’ya nasıl yardımcı olur?

  • Kullanıcı deneyimini artırır
  • Google uyumlu bir kod yapısı olduğundan arama sonuçlarına pozitf etki eder
  • Ziyaretçinin sitenizde daha uzun süreler kalmasını sağlayabilir
  • Doğru kullanımda sitenin üzerinde olması ve son sayfaya link verilmemesi gerekir

Breadcrumb Türleri

Kullanım şekillerine göre üç farklı breadcrumb türü bulunmaktadır. Bunlar lokasyon odaklı yani hiyerarşik, etiket odaklı ve tarama geçmişi odaklı breadcrumb’lardır.

  • Lokasyon Odaklı Breadcrumb

Lokasyon odaklı breadcrumb adından da anlaşılabileceği gibi kullanıcıya sitenin hangi bölümünde olduğunu göstermektedir. Hiyerarşik breadcrumb olarak da bilinen bu yöntemde kullanıcıların ziyareti alt kategorilere ya da sayfalara kadar yukarıdan aşağıya olacak bir şekilde gösterilir. Lokasyon odaklı breadcrumb tercih edildiğinde kullanıcılara detaylar, “Anasayfa > Haberler > Spor Haberleri > Türkiye Süper Ligi Haberleri” şeklinde gösterilmektedir. Bu kategorilerin her biri tıklanabilir ve kullanıcılar bunlardan birine tıkladığında direkt olarak o kategoriye geçiş yapabilir.

  • Etiket (Attribute) Odaklı Breadcrumb

Attribute yani etiket odaklı breadcrumb, günümüzde hemen hemen tüm e-ticaret platformlarında tercih edilmektedir. Bu türde sadece ürün özellikleri değil aynı zamanda filtreler ve özellikler de gösterilmektedir. Bu navigasyon sistemi de genellikle sayfanın üst bölümünde yer almaktadır ve kullanıcılar buradan kullandıkları filtreleri ya da seçtikleri özellikleri görebilmektedir.

  • Tarama Geçmişi Odaklı Breadcrumb

Tarama geçmişi odaklı navigasyon sisteminde kullanıcıya daha önce ziyaret ettiği tüm sayfalar gösterilmektedir. Bu da site ziyareti geçmişinde kullanıcıya kontrol ve kolay erişim imkanları sağlamaktadır.

Tarama geçmişi odaklı breadcrumb aynı zamanda kullanıcılara önceki sayfalara dönüş konusunda da kolaylık sunmaktadır. E-ticaret sitesi gibi sitelerde arama sonuç sayfasına geri dönmenin kolaylaştırılması hem kullanıcı deneyiminin artırılması hem de markaların satış fırsatları yakalaması anlamına gelmektedir.

Breadcrumb Kullanmanın Avantajları

Breadcrumb sistemini kullanmanın hem kullanıcılara hem de site sahiplerine sunduğu çok temel bazı avantajlar bulunmaktadır. Üstelik bu avantajlardan bazıları sitenin başarısını direkt olarak etkileyebilmektedir.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirme

İnsanlar gerçek hayatta olduğu gibi internet dünyasında da kaybolmayı sevmezler. İnsanlar ilk kez gittikleri bir yerde tarihi binalar, kalabalık meydanlar ya da şehrin simgesi olmuş yapıları akılda tutarak kaybolmamaya çalışırlar. Aynı durum internet siteleri ve uygulamalar için de geçerlidir. Kullanıcıların siteye daha ilk girişlerinde rahat bir şekilde gezinmelerini sağlamak, iyi bir izlenim oluşturmanın ilk koşullarından biridir.

Hemen Çıkma Oranını Düşürme

Hemen çıkma oranı ya da bounce rate internet siteleri için önemli bir istatistiktir. Kullanıcıların hemen terk ettiği siteler başarısız sitelerdir. Günümüzde kullanıcılar hemen terk ettiği siteleri tekrar ziyaret etmemektedir. Breadcrumb ise kullanım kolaylığı oluşturarak aslında kullanıcıların sitede daha fazla süre geçirmelerini sağlayabilmektedir.

SEO Avantajı sağlama

Arama motorlarının sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak her site ve her işletme için son derece önemlidir. Başta Google olmak üzere arama motorları internet sitesini, sayfalarını, kategorilerini ve değerini daha iyi anlamak için breadcrumb navigasyon sistemini kullanmaktadır. Üstelik Google, arama sonuçlarında bu sistemi de arama başlığı ve açıklaması ile birlikte göstermektedir.

Yapılan çalışmalara göre başarılı bir breadcrumb sistemine sahip olan bir sitenin Google aramalarında ilk sayfada çıkma şansı artmaktadır.

Kaynaklar :

  • https://schema.org/BreadcrumbList