Google, Bing ve Yandex gibi arama motorları tarafından çıkarılan tüm algoritmalar spam içerik ile savaşmak içindir. Temiz bir internet için yapılan bu mücadele içerisinde kopya içerik kontrolü de yer almaktadır. Bir arama motorunun temel hedefi insanlara en iyi sonucu en sağlam kaynaktan sunabilmektir.

Google tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamalarda ‘biz özgün makale listeleyici’ arama motoru değiliz , bizim için önemli olan doğru sonuçları arama sonuçlarında kullanıcıya ulaştırmaktır diyor. Ancak biz hem doğru sonuçları hem de doğru kaynaktan ( özgün ) ulaştırmanın adil olduğunu düşünüyoruz.

Orijinal ve özgün içerik nedir?

Orijinal içeriğin mutlaka yeni içerik olması gerekmediğini belirtelim. Ancak belirli bir konu hakkında (profesyonel) fikrinizi vermek de orijinal içerik olarak sayılır. Bir hikayeye bakış açınız, içeriğinizi benzersiz ve orijinal yapan şey olabilir. Orijinal içerik (eski) bilgilerin bir özeti bile olabilir. Belki daha önce yapılmadıysa mevcut bilgileri güzel bir şekilde yapılandırabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken en önemli şey, değerli bilgileri oraya koymak istemenizdir. Halihazırda var olan bilgilere yeni bir yorum katıyor mu yoksa yeni bir hikaye mi anlatıyor. İçeriğiniz benzersizse ve bir konudaki uzmanlığınızı gösteriyorsa doğru yoldasınız. İçeriği ‘yalnızca yazmadığınızdan’ değil, aslında hedef kitleniz için kaynaklar yayınladığınızdan emin olmanız gerekir .

Google özgünlüğü sever

Orijinal içeriğin SEO için neden önemli olduğunu anlamak için Google’ın misyonuna bir göz atmamız yeterli. Görevlerinin ilk satırında ‘ Şirketimizin misyonu, dünyadaki bilgileri organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektir ‘ yazıyor Özetle, Google, kullanıcılarına aradıkları bilgileri, onlar için değerli bilgileri sunmak istiyor.

Bu nedenle, Google’ın içeriğinizi üst sıralarda sıralamasını istiyorsanız, kitleniz için erişilebilir ve kullanışlı bir şeyler yazmanız gerekir. Bu, bilgilerinizin kolay erişilebilir olması ve internetteki diğer tüm bilgilere (belirli bir konu hakkında) bir şeyler eklemesi gerektiği anlamına gelir. Bu, henüz başka bloglarda, makalelerde veya web sitelerinde sunulmayan orijinal bir şey yazmanız gerektiği anlamına gelir.

Makale özgünlük testi nasıl yapılır ? ( Plagiarism Check )

Bir makalenin kopya olup olmadığını anlama kopya içerik testi ile anlayabilirsiniz. Yazının içinde yer alan cümleden bile hırsızlığı , alıntıyı yakalayabilen makale özgünlüğü test araçları vardır. Bu araçların bir çoğu ücretlidir. Biz bu yazımızda sizin için en iyi özgünlük kontrolü testi sağlayan siteleri ve programlara yer vermeye çalıştık.

 • Virante

Önbelleği, 404 sayfasını, varsayılan ana sayfayı, www/non-www ayarlarını, site içi benzerliği kontrol ederek site içi seo hatalarına ve yinelemeye karşı önlem almanıza yardımcı olur. Ücretsiz ve her zaman kullanabileceğiniz bir seo aracıdır. http://www.virante.org/seo-tools/duplicate-content

 • Plagiarism-checker.me

Yüklenilen metinleri analiz eder. Url adresinden tarama yapmaması büyük bir dezavantajdır. Ancak ücretsiz olduğu düşünülürse bu durum anlaşılabilir.

 • Xenu’s Link Sleuth

Site içi seo hataları analizi ile birlikte crawl analizi yapan ücretsiz bir programıdır. Yıllardır kullandığım en temel site içi (onpage) seo araçlarından birisidir. Bu program ile pahalı yazılımlara para ödemeden bir çok işlemi yerine getirebilirsiniz.

 • Screaming Frog SEO Spider

Bu masaüstü yazılımı da Xenu ile aynı işlevi görmektedir. Arama motoru simulatörü olarak kullanabileceğimiz bu program robotlar gözü ile siteyi inceliyor. Hataları tespit ederek çözmenize yardımcı oluyor.

 • Plagium özgünlük kontrolü

Online olarak bir sitede veya metindeki yazıların özgünlük durumunu denetler. Türkçe dili içinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Benzer sayfaları iyi bir şekilde listeler.

Anlattığımız diğer araçlardan en büyük farkı bir metnin diğer sitelerdeki içerikler ile benzeşen yerleri bularak editörü üzerinden düzenlemeye izin verir: Siz %100 özgün hale getirince sizi uyarır. Böylece tamamen orijinal içerikler hazırlayabilirsiniz.

kopya içerik kontrolü - dupafree

 • Siteliner

Site içi ve dışı makele özgünlük kontrolü yapar. Bir çok özgünlük aracı genellikle makalenizin başka sitelerde yer alan makaleler ile özgünük ilişkisini kontrol ederken bu onsite ( site içi ) olarak bu analizi yapar. Böylece kendi sitenizde tekrara düşüyor musunuz onu kontrol etmiş olursunuz.

Böylelikle aşırı seo durumuna karşı bir koruma sağlamış olursunuz. Zengin olmayan az sayıda kelime içeren yazıları bulur. Bunlara ek olarak kod yazı oranını ( Text to HTML Ratio ) , Link çıkış sayısı, sayfa yüklenme süresi , sayfa boyutu gibi site içi faktörleri güzel bir şekilde analiz ediyor. Ücretsiz ve son derece başarılı bir araçtır.

siteliner-tarama

 • Copyleaks

Düzenli olarak kopya içerik kontrolü yaparak sorgulama makale özgünlük sonuçlarını size mail ile atan copyleaks sitesi tamamen ücretsiz olup işinize yarayacak bir araçtır.

Diğer makale orijinalliği ve özgünlük analiz araçları

 • https://copywritely.com/ ( Harika üstelik 5 rapor ücretsiz )
 • http://plagiarisma.net/
 • https://www.neopbn.com/plag/ ,gayet iyi
 • http://www.dupefreepro.com/
 • http://www.kopyakontrol.com/ , gayet iyi
 • http://www.plagium.com/
 • https://edubirdie.com/plagiarism-checker
 • https://freeplagiarismchecker.pro/en
 • https://papersowl.com/free-plagiarism-checker
 • https://plagiarismdetector.net/
 • https://theseotools.net/plagiarism-checker ( word belgesini upload ederekte analiz yapabilirsiniz )
 • https://unicheck.com/free-plagiarism-checker , gayet iyi
 • https://www.bibme.org/grammar-and-plagiarism/
 • https://www.duplichecker.com/
 • https://www.grammarly.com/plagiarism-checker
 • https://www.paperrater.com/plagiarism_checker
 • https://www.quetext.com/ , gayet iyi
 • https://www.prepostseo.com/

Özgün içerik nedir ?

Kullanıcı tarafından araştırma yapılıp emek verilerek oluşturulmuş yazılardır. İzinsiz olarak bir yazının kullanılması da içerik hırsızlığıdır. Özgün ve düzgün olarak yazı girilmemiş bir sitenin arama motorlarında başarı elde etmesi mümkün değildir. Tamda bulrda ölümsüz içerik ve kaliteli çok okunan içerik yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Bu yüzden sadece uzman olduğunuz konularda internet sitesi açmalısınız. Spinleme denilen yöntemler de bir yere kadar size başarı sağlayacaktır. %100 özgünleştirme gibi vaatlerle oluşturulan programların yaptığı şey kelimeleri eş anlamlısı ile değiştirmekten öte gidemeyecektir. Bu durum metnin okunma kalitesini düşürdüğü gibi anlamsız hale de getirecektir.

Ayrıca google ‘ın varyasyon şeklinde kelime algıladığı da düşünülecek olursa boşa kürek çekilmiş sayılabilir.

Kopyalama veya yineleme kontrolünü düzenli olarak yapmazsanız panda algoritması ile başınızı derde sokacaktır. Duplicate content kavramı yinelenen , tekrarlanan metinlerdir. Bu yüzden aynı konuda değerlendirmeyi uygun bulduk. Fakat bu konuda detaylı olarak yazmış olduğumuz yinelenen içerik sorunları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu yinelemeler site dışı ve site içi olarak ikiye ayrılabilir. Site içinde yapılan aşırı şekilde aynı anahtar kelime kökenli sayfa oluşturmada site içi özgünlük sorununu ortaya koyar.

Kopya makaleyi nasıl şikayet ederim ?

https://support.google.com/legal adresinden DMCA bildirimlerini yapabilirsiniz. Bu adresten yapılan şikayetler için her hangi bir geri dönüş sağlanmamaktadır. Bu nedenle şikayetin dikkate alınıp alınmadığını manüel kontrol ederek test edebilirsiniz. Bazı siteler sadece online  siteler arasında araştırma yaparken bazı siteler akademik belgeleri de tarar. Bu tür makale özgünlük testi ile tez, araştırma, tahlil gibi bilimsel akademik çalışmaların intihal olup olmadığı da analiz edilebilir. Google şikayet servisleri ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Kopya ( intihal ) içerik nedir ? 

Kopya içerik başkaları tarafından oluşturulan yazıları aynen veya bir bölümünü kullanmak suretiyle yayınlamaktır. Spinner programları aracılığı ile özgünleştirilerek yayınlama yapıldığı gibi direkt olarak da kopyalayanlar bulunmaktadır.

Burada rss ve xml ile orijinal ve otoritesi düşük siteden henüz google ön belleğe almadan içeriği çekerek sitesinde yayınlayan spam siteler bulunmaktadır. Bunlar sanki kendi metinleri gibi üst sıralara çıkıp arama motorlarını kandırabilmektedir.

Spinlenmiş içerik nedir ?

Spinner tek kelime ile içerik özgünleştirici olarak belirtilirse sanırım yanlış olmaz. Örnekler üzerinden gidecek olursak ;Nasreddin Hoca ne tatlı bir insandır. Nasreddin Hoca ne hoş bir adamdır. Nasreddin Hoca ( Nasreddin Hodja ) ne şirin bir insandır. şeklinde kelimelerin eş anlamlarını yada semantik olarak uygun olanı kullanarak özgün hale getirme yöntemidir.

Kısmen işe yaramaktadır. Fakat biz doğal seo çalışmalarını önermekteyiz. İçerik reklamlarından para kazananlar veya Üniversitelere tez hazırlayanlar bu yöntemi tercih edebilir. Böylece sanki makale özgün orjinalmiş gibi bir hava oluşturulur. Bu intihal de kaliteli analiz araçları ile tespit edilebilir.

Google kopya içerikleri nasıl denetler ?

 • İhbar sistemi ile
 • Otomatik algoritmalar kullanarak
 • Crawl analizleri ile düzenle tarama sonucu

İçeriğinizin başka bir yerde kopyaları olup olmadığı nasıl kontrol edilir.?

Tek yapmanız gereken, benzersiz makalenizin daha uzun bir metnini kopyalamak ve Google’a tırnak işaretleri içinde yapıştırmak. İdeal olarak, sonuçlar yalnızca web sitenizi göstermelidir.

Özgün makale nasıl üretilir ?

Konu bulmakta zorluk çekenler için buzzsumo gerçekten çok faydalı bir araçtır. Bu araç ile sosyal medyada aradığınız konu ile ilgili rağbet gören konulara ulaşabilir böylece oluşturacağınız makale hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yine semrush ve searchmetrics suite ile düşüş / yükseliş trendinde olan konuları analiz edebilirsiniz.

Sonuç olarak  ; Emek hırsızlığının önüne geçmek ve yazdığınız yazıların başkaları tarafından çalınıp çalınmadığını denetlemek için özgünlük kontrollerini düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz. Yukarıda saydığımız araçlardaki alert sistemlerini kullanarak içerik hırsızlığından hızlı bir şekilde haberiniz olabilir ve gerekli yasal tedbirleri uygulayabilirsiniz.

Seo uyumlu içerik hizmeti ile ilgili olarak ücretli içerik üretme sayfamızı hizmet veya bilgi almak isterseniz seo uzmanı talepleri ile ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.