Derinlerde bir yerde, hepimiz bir içerik parçasına daha fazla sayıda anahtar kelime eklemenin sonuç sayfasındaki sıralamamıza olumlu şekilde yardımcı olacağına inanıyoruz . Elbette, bu inanç tamamen doğru değil , en azından semantik araştırmaların ana akım haline geldiği günümüzde .

Google’ın RankBrain’i , içeriğin alaka düzeyini ve kullanıcıların arama sorgularıyla becerikliliğini bulmak için anahtar kelimelerin ötesine geçer.

Ancak günün sonunda, anahtar kelimelerin bugün bile SEO stratejilerinde tuttuğu önemli yeri göz ardı edemezsiniz.

Gerçekten de yüksek kaliteli, benzersiz, hedeflenmiş ve sarsıcı içerikler üretmelisiniz. Ancak tutarlı bir anahtar kelime işleyişi olmadan, bir makale parçası yumurtasız menemen kadar olabilir :)

Bütün bunlar bir sonraki en önemli soruyu getiriyor …İyi bir anahtar kelime yoğunluk yüzdesi nedir? Veya SEO için ne kadar anahtar kelime yoğunluğu iyidir?

Çünkü çok az şey iz bırakmakta başarısız olabilir ve çok fazlası spam olarak nitelendirilebilir. İdeal oran nedir?

Uzmanlar anahtar kelime yoğunluğu hakkında ne diyor?

Seo Uzmanı Agarwal, makaledeki 100 kelime başına ortalama 1-3 anahtar kelime kullanır. Bu rakama  LSI anahtar kelimelerini dahil değildir. Anahtar kelime yoğunluğunun yüzde 1,5 civarında tutulmasını tavsiye ediyor . Brian Clark, Google tarafından cezalandırılmamak için anahtar kelime yoğunluğunun yüzde 5,5’in altında tutulması gerektiğini söylüyor . İşte söylediği …

WordPress web siteleri için popüler bir SEO eklentisi olan Yoast’taki insanlar, yüzde 0,5 ile 2,5 arasındaki herhangi bir oranın iyi bir anahtar kelime yoğunluğu olduğunu söylüyor . Önceden bu oran yüzde 4,5 yoğunlukta idi.

Matt Cutts’ın anahtar kelime yoğunluğu ile ilgili sözleri :

Kesin bir rakamın altını çizmek için bu konuda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Searchmetricte bu konu ile ilgili yaptığı araştırmaya ait ekran görüntüsü ;
anahtar kelime yogunluk analizi

Gördüğünüz gibi, ilk 10 sonuç anahtar kelimelerini diğerlerine göre daha fazla kullanırken, ilk 5 sonuç nispeten daha düşük anahtar kelime yoğunluğuna sahip.Bu sıralama sayfalarının uzunluğu tipik olarak 1.100 ila 1.200 kelime sayılır. Bu, ortalama anahtar kelime yoğunluğunu yüzde 0,6 ile 0,9 arasında bir yerde yapar .

Bütün bunlar sana ne anlatıyor?

Sinir bozucu görünse de, en doğru cevap bu konuda bir doğru cevap olmadığıdır . Burada sihirli bir sayıdan bahsetmek mümkün değil. İyi bir anahtar kelime yoğunluğu nedir, ele aldıkları konuya ve yazma biçimlerine bağlı olarak bireylerden kişilere değişir.Yoğunluk ve SEO üzerindeki etkisi hakkında endişelenmeden, önce en doğal tonda sağlam bir makale parçası yazmalısınız .

Devam edin, ardından uygun gördüğü yere doğru anahtar kelimeleri serpiştirin. Zorla anahtar kelime eklemeyin.  İçeriğiniz, içindeki anahtar kelimeler mükemmel şekilde harmanlandığı sürece iyidir.

Google akıllıdır eş anlamlı kelimeleri anlar !

Spam olma riski bir kenara bırakıldığında bile, aynı cümleleri gereksiz yere tekrar tekrar kullanmak için gerçek bir neden yoktur. Bu yöntem işe yarıyordu ancak oldukça eskide kaldı :)

Daha önce de belirtildiği gibi, arama motorlarının web sayfalarını sıralama biçimi, anahtar kelime temelli olmaktan amaca dayalı olarak değişti .

Bugün, arama botları yapay zekaya ve algoritmalara harcadıkları bütçe sonucu anahtar kelimelerin anlamını, eş anlamlılarını ve amacını çok iyi anlıyor. “Sağlıklı kalmak için en iyi yiyecek”, “sağlıklı yiyecekler”, “sağlıklı yiyecekler ile ömür uzatma” diye eşit muamele ederlerdi.

Bu nedenle, anahtar kelime kullanımınızda gereksiz olmak ve okuyucuları sıkmak yerine, birincil anahtar kelimelerinizin tüm önemli varyasyonlarını kullanmalısınız .

Ayrıca, LSI anahtar sözcüklerinin dahil edilmesi artık isteğe bağlı değildir. SEO’nuzu önemli ölçüde geliştirebilir ve bir web sitesinin daha yüksek sıralamasına yardımcı olabilirler.

Anahtar kelime yoğunluğu nasıl hesaplanır?

Elbette bu temel sorudan bahsetmeden bu konuyu bitiremeyiz, değil mi ?! Anahtar kelime yoğunluğu formülü oldukça sade ve basittir. Formülü söylemek gerekirse : )

anahtar kelime yogunluk hesaplama formuluÖrneğin, 700 kelimelik bir makalede birincil anahtar kelimenizi 12 kez kullandıysanız, anahtar kelimenin yoğunluğu…(12/700 * 100) sonuç ise yüzde 1,71 olacaktır. Elbette, bu hesaplamayı yapmak için matematik profesörü dalmanıza gerek yok. Çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok anahtar kelime yoğunluğu analiz aracı var bunlardan bazılarını  saymak gerekirse  :
 1. https://www.spelloutmarketing.com/2018/02/on-page-seo-tools.html
 2. https://smallseotools.com/keyword-density-checker/
 3. https://speedppc.com/
 4. https://www.seocentro.com/tools/seo/keyword-density.html
 5. https://www.seoreviewtools.com/keyword-density-checker/
 6. http://www.visiospark.com/keyword-density-checker/
 7. https://copywritely.com/keyword-density-checker/

İlk iki araçta, URL’yi yapıştırabilir ve anahtar kelime yoğunluğu yüzdesini kontrol edebilirsiniz. Sonuncusunda, hesaplamak için metninizin yığınını verilen kutuya yapıştırmanız gerekecek. Hepsinin kullanımı ücretsizdir.

Benim görüşüm nedir ?

Birincil anahtar kelimelerimi makale boyunca birden çok kez koymak istiyorum . Ama bunu asla gereksiz yere anahtar kelime koymam. Çoğu zaman, 500 kelimelik aralıkta bir kez bile ‘sıcak sözümü’ kullanmış olmak benim için fazlasıyla yeterli.

Bununla birlikte, Google’ın içeriğimin alaka düzeyini iyi anladığından emin olmak için LSI anahtar kelimelerini serpiştirmeyi vurguluyorum . Ve eğer sayılarım doğruysa, bu uygulama bana tam anlamıyla fazladan iş gerektirmeden iyi miktarda trafik oluşturmada başarılı oldu.

Özetlemek gerekirse:

 • Anahtar kelime yoğunluğuna öncelik verin, ancak aşırıya kaçmayın. Bu google algoritmalarını ihlal anlamına gelebilir.
 • İçeriği sadece uzatmak ve anahtar kelime eklemek için gereksiz yere ifadeler ASLA dahil eklemeyin.
 • Birincil anahtar kelimeleri tek başına koymayın. Anahtar kelimenin varyantlarına ve anlamsal ifadelerine aynı derecede odaklanın.  ( Seo uzmanı ile ilgili bar yazıda her tarafa seo uzmanı kelimesi yerleştirmek akılcı olmayacaktır. Bunun yerine seo çatışması yapan kişiler, seo danışmanı gibi ilgili ilintili kelime gruplarını kullanabilirsiniz.
 • Bahsedilen araçları kullanarak mevcut makalelerinizin anahtar kelime yoğunluğu analizini yapabilirsiniz.
 • Gereksiz olarak çok fazla anahtar kelime kullandığınız gönderileri düzeltin. Anahtar kelime yoğunluğunu sitenizde azaltın.