Kurumsal sosyal medya yönetimi firmalarda iki şekilde gördürülür. Birinci yöntem bu iş için bir personel istihdam ve tüm hesapları bu kişiye yönettirmektir. İkinci yöntem ise bir sosyal medya uzmanı veya danışmanlık ajansı ile anlaşarak aylık danışmanlık şeklinde çalışmaktır. Genellikle firmalar için ekonomik, kaliteli ve profesyonel tercih aylık bir uzmanla çalışmak şeklinde olmaktadır. Bu yöntem daha etkin sonuçlar alınmasına sebep olmaktadır.

Sosyal medya yönetimi nedir ?

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Swarm, FourSquare, Tumblr, Flickr, Youtube  ve  Google+ gibi mecraları kullanarak marka bilincini artırmak ve böylece müşteri geri dönüşümü sağlamaya sosyal medya yönetimi denir. Ek olarak sosyal medyayı bir müşteri hizmetleri merkezi olarakta kullanmak mümkündür. Sadece sosyal medya desteği ile sitelerine büyük trafik akışı sağlayan siteler mevcuttur. Arama motorlarından gelen trafikte elbette önemlidir ama sadece arama motoru bazlı çalışmak doğallık sorunları oluşturacaktır. Arama motorlarında başarı eden eden birinin doğal olarak bu platformlarda da başarılı olması gerekir.

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır  ?

Televizyon ve gazete reklamlarından bile çok daha fazla kişiye çok daha az maliyetle üstelik interaktif ve etkileşimli bir şekilde ulaşmanızı sağlayan sosyal medya araçları reklam için son derece faydalı alanlardır.celilcan sosyal medya uzmanı

Facebook üye sayısı ile dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerindendir. Twitter da ikinciliği yakalayarak dünyanın büyük bir kısmına ulaşmış durumda. iletilerinizi, reklamları bu hedef kitleye çeşitli yöntemlerle doğru bir şekilde ulaştırma ihtimaliniz var.

Kurumsal sosyal medya ajansı ile çalışarak işinizi geliştirerek daha fazla hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bundan kasıt sıradan bir reklam değildir. Bu sistemi sitenize sadece tıklama getirisi olarak düşünmeyin , marka bilinirliğinizin artırılması , insanların markanıza güven duyması ve tanıması olarak düşünebilirsiniz.

Doğal yollardan üye sayınızın artmadığı durumlarda facebook ve twitter üzerinden ücretli olarak yayınlanan reklamlar ile bu sayıyı artırabilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. İşiniz internet tabanlı olsun yada olmasın firmanızın, hizmetlerinizin, ürünlerinizin tanıtımını en ekonomik ve daha fazla kişiye ulaştırmanın yoludur.

Kurumsal sosyal medya yönetimi teknikleri

Sosyal medya yönetim araçları ( programları ) ile yapacağınız analizler sağlıklı bir rakip analizi sunmakla birlikte strateji belirlemek için son derece kullanışlı olacaktır. Nasıl yapılır ile ilgili aşağıda yer alan maddeler sizlere yol gösterecektir. Bu tür mecralarda başarılı olmanın sabır ve bilgi gerektirdiğini söylemeliyiz. Belirli bir kitleyi yakaladıktan sonra bu kitleyi korumak içinde sürekli analiz ve araştırmalar yapmalısınız. Peki bu sitelerde daha bilinir ve başarılı olmak için nelere dikkat etmeliyiz

 • Sadece internete özel kampanyalar düzenleyin

Sadece sosyal medya üzerinden size ulaşanlara özel kampanyalar ve indirimler düzenleyin. Bunun müşteri kitlesi üzerinde ciddi manada olumlu bir etkisi olacaktır. Örneğin bu iletimizi paylaşın indirim kuponunu kapın gibi sloganlarla bunu yapabilirsiniz.

 • Çok resmi dil kullanmayın

Size takipçiler tarafından gönderilen mesajlara cevap verirken veya paylaşım yaparken kullandığınız dil çok önemlidir. Bu dil ne çok resmi olmalı da nede çok basit. Bu yüzden yazdığınız cevaplarda oldukça dikkatli olmalısınız. İnsanların seviyesiz olduğunuzu veya çok resmi olduğunuzu düşünmesini istemiyorsanız cana yakın ama orta resmi bir şeklide iletişim kurmalısınız.

 • Toplumun hassasiyetlere saygılı olun

Yapacağınız veya yaptığınız bir paylaşım kapsayıcı ve kucaklayıcı olmalı. İnsanları din, dil , ırk ve diğer sebeplerle ayırıcı unsurlar içermemeli. Bu yüzden paylaşacağınız gönderiyi tekrar tekrar gözden geçirmenizi öneririz.

 • Facebook, Google, Instagram, Youtube Reklamları

Böylece firmanız çok uygun maliyetlerle daha fazla kişiye ulaşmış olur. Daha fazla üye sahibi olmak için insanlar tarafından açılmış ve onbinlerce üyesi olan facebook sayfalarını satın almayın. Bu robotlar tarafından algılanıp firmanızın popülaritesini düşürecektir. Çok yakında yazacağımız başarılı bir facebook reklamı nasıl oluşturulur yazımızı bekleyin.

fake-sosyal-medya-hesaplari

 • Sosyal medya sayfalarınız güncel olsun

Facebook sayfanızda etkiniklerinizi, firmazın hakkında haberleri, yeni referansları, anketleri güncel olarak yayınlayın. Mesajlarınız ne kadar kalitleli ve görsel olursa o kadar çok paylaşılmaya adaydır. İletilerinizi mutlaka resimle ve bir linkle zenginleştirin.

facebok-sayfasi-guncel

 • Takipçilere küçük hediyeler göndererek takipçi artırmak

Örneğin bugün yapılacak çekilişte kazanacak üyemize 1 adet klavye mouse takımı ücretsiz olarak gönderilecektir gibi, interaktif ve heyecan verici insanların sitenize ilginin artmasına sebep olacak çekilişler ve hediyeler verin.

 • Organik olun fake beğeni ve takipçi satın almayın , 

İnternetten twitter, facebook, instagram üye takipçisi ve beğenisi pazarlayan firmalardan yada şahıslardan uzak durun. Zira bu takipçiler ölü takipçilerdir ve siteniz için reel bir fayda sağlamaz. Otomatik programlar ile açılmış kullanıcıların sizi beğenmesi ve sonrasında hiç bir aktiviteye sahip olmaması  arama motorları tarafından rahatlıkla algılanır. Ve siteniz spamci olarak işaretlenir.

 • Kullanıcıları rahatsız eden üyeleri engelleyin

Takipçi kitlenizin birbirlerini görebildiği bir platform düşünelim. Bazı üyeler diğer takipçileri taciz veya rahatsız edebilir. bu durumda gelen bildirimleri hemen değerlendirerek problemli takipçiyi engellemelisiniz.

 • Size uygun bütün mecraları kullanın

Günümüzde sadece twitter yada facebook kullanılmıyor. Bu nedenle instagram ve youtube gibi insanların sıklıkla ziyaret ederek etkileşime girdikleri alanlarda profillerinizi oluşturun. Ve hatta bu hesapları yönetmesi için bir sosyal medya danışmanı ile anlaşın.  Böylece daha kaliteli bir hizmet alırsınız ve stratejinizi daha sağlıklı belirleyebilirsiniz.

 • Büyük video portallarında yer alın

Vimeo, Youtube gibi sitelerde tanıtım videolarınızın bulunması çok önemlidir. İnsanlar ilgi alanlarına giren her türlü yazıyı ve videoyu başka insanlarında görmesini ister. Bu nedenle yayınladığınız videolar sadece ürünlerinizi ve firmanızı tanıtan videolar olursa bu videoların çok fazla yayılma ihtimali olmaz. Ancak sektörünüzle ilgili bir bilgilendirici video yada insanların yararına hazırlanmış bir animasyon insanlar tarafından rağbet görebilir.

 • İnternet sitenizden hesaplarınıza bağlantı verin.

Kurumsal internet siteniz üzerinden sosyal hesaplarınıza vereceğiniz bağlantılar sayesinde hem arama motorları sosyal hesaplarınızın sizin olduğunu tescil eder , hem de site ziyaretçilerinize sosyal medyada sizi beğenmeleri için bir kapı açmış olursunuz. Sosyal medya ajansı ve danışmanlığı için fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

 • Teklifleri değerlendirirken kalite/ fiyat endeksi önemlidir

Bir danışman ile veya firma ile çalışmaya karar verirken sadece fiyatı baz almayın. Size verilen güven ve bilgi birikimi ile birlikte ücreti bir arada değerlendirin böylece en iyi kararı vermiş olursunuz.

 • Sosyal medya yönetim ve analiz araçlarını kullanın

Buzzsumo, Buzzsumo, Ahrefs, Buffer, Followerwonk, Trackur, Nuzzle, Social Clout, Collecto, Google Analytics, Social Bro, Hoot Suite ve buna benzer sosyal medya yönetim , analizi araçlarını kullanın. Her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını kendiniz tespit edip hangilerini kullanacağınıza karar verin. Etkin bir şekilde kullanıldığında zaman ve bütçe israfını engelleyecektir.

Sonuç : Kurumsal olarak sosyal medya yönetimini profesyonel olarak kullanmamak veya hafife almak büyük bir hatadır. Aman siz bu hataya sakın düşmeyin.