Top

İnternet siteniz mobil uyumlu mu?

Celilcan / Dijital Pazarlama  / İnternet siteniz mobil uyumlu mu?
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
4 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İnternet siteniz mobil uyumlu mu?

Web tasarım ve seo işi ile uğraşanlar artık mobil cihazları da hesaba katarak site tasarlamak zorundalar. Bunun sebebi gün geçtikçe android ,iphone ve diğer cep bilgisayarları ile akıllı telefonlardan internet sitelerini ziyaret etme oranının gittikçe yükselmesidir.

İnsanlar evde, otobüste hatta piknikte cep telefonları, tablet bilgisayarları aracılığı ile google ‘a girip arama yapabiliyor internet sitelerini ziyaret edebiliyor. Cep telefonlarından ve mobil cihazlardan sitenizin ziyaret edilip edilmediği ile ilgili bilgilere google ın sağladığı analitik sayfasından da göz atabilirsiniz.

2015 Güncelleme: Google mobile friendly tasarımları arama sonuçlarında olumlu olarak değerlendireceğini 2015 Şubat ayında açıkladı. Her çözünürlük oranında uygun görüntülenen responsive ( duyarlı ) siteler yada m.site.com şeklinde yapılan mobil uyumlu sayfalar bu yüzden gerçekten önem taşımaktadır. Buna ilişkin olarak kontrolü bir google aracı olan https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresinden yapabilirsiniz.

gomometre

İnternet sitesini tasarladıktan sonra sitenizin google standartlarında mobil aygıtlar için uygun olup olmadığını test etmek istiyorsanız bir çok taşınabilir cihazda tek tek sitenizi test etmek yerine google ‘ın yeni hizmete koyduğu google gözüyle çözünürlük, kod ve içerik yönünden sitenin mobil cihazlara düzgün görüntülenip görüntülenmediğini test eden siteyi ziyaret etmeniz yeterlidir.

Site mobil uyumlu mu nasıl anlarım ?

sitenin-mobil-uyumunu-test-etme

 

Bu siteden web siteniz google uyumlu değilmi görüntüleyebilir isterseniz google tarafından hazırlanan raporu pdf olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken üst menüde bulunan sitenizi test edin bölümüne tıklamak ve arkasından gelen web sitenizin url sini girin kutucuğuna mobil uyumunu test etmek istediğiniz siteyi yazmak. Gomo bundan sonra webmasterların sıklıkla kullanacağı araçlar arasında yerini alacak gözüküyor.

Responsive web taarım’ın önemini daha önce de defalarca anlattık. Eğer bir web sitesi sahibi iseniz mutlaka mobil görünümü optimize etmelisiniz.

2014 Güncelleme http://quirktools.com/screenfly/ aracını kullanarak sitenizin tüm aygıtlarda ki görünümüne bakabilirsiniz. ( Örneğin İpad’de nasıl görünüyor, İphone da nasıl görünüyor S3 de nasıl görünüyor şeklinde tek tek mobil aygıtları seçerek sorgulama yaptırabilirsiniz ) Böylece sitenizin responsive ( mobil uyumlu ) olup olmadığını kendiniz test edebilrisiniz.

web-sitesi-mobil-gorunum-test

1 Comment
  • tekirdağ
    9 Nisan 2015 at 00:53

    Artık devir mobil devri siteye ki online kullanıcılara baktığım zaman gün içerisinde belirli saat aralığı dışında çoğunluk mobil.

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Kurumsal siteler için 10 seo önerisi

Kurumsal seo danışmanlığı hizmeti ,başarılı olmak isteyen bir firma için olmazsa olmazdır. Bir firma için arama motorlarında kolay bulunabilmek için danışman veya uzman...

Kapat