Özellikle wordpress sitelerde kullanılan .po uzantıları , kullandığınız temanın özelleştirilmiş bölümlerini kendi dilinize uyarlamaya yarar. İşte bu esnada her yeni tema yüklemede tek tek elle çeviri yapmak yerine örneğin language.po dosyasını otomatik olarak Türkçeye çevirip tr.po diye kaydeden bir program yada eklenti var mı diye mutlaka aklınıza gelmiştir. Türkçeleştirme işlemi bu yazımızdan sonra eminim sizin için daha kolay olacak

Cevabı evet böyle bir eklenti var. Hatta iki tane var. Hangisinin başarılı olduğunu bize soracak olursanız Loco çeviri eklentisini  ‘i öneririm. .mo , .po uzantılı dosyaları çevirmek bazen günler bile alabilir. 3000 satır çeviri ile uğraşmak zorunda kalmak hiç de isteyeceğiniz bir şey değildir. Şimdi programları inceleyelim

wordpress tema turkcelestirme

Bazı temalar direk Türkçeyi destekleyebilir

1- Wp-content > themes > tema klasörünüz > languages bölümüne ftp den gelin
2- tr_TR klasörü var mı?
3- Eğer var ve temanız hala Türkçeyi desteklemiyorsa diğer dillerin adını değiştir yaparak sonuna – koyun. Sadece tr dosyaları kalsın.
4- Her şeye rağmen olmadı ise manuel olarak çeviri yapmanız ve po dosyasını bu klasöre yüklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için poedit adlı programa ihtiyacınız var.
5- Tamamen wp yönetim paneli üzerinden işlem yapmak istiyorsanız aşağıdaki eklentileri kullanabilirsiniz.

yandex gogle translate tema turkcelestirme

Loco çeviri ile kolayca temayı Türkçeleştirme

https://tr.wordpress.org/plugins/loco-translate/ adresinden indireceğiniz loco çeviri ile Loco Translate, WordPress çeviri dosyalarının tarayıcıda düzenlenmesini ve otomatik çeviri hizmetleriyle entegrasyonunu sağlar.

Ayrıca, geliştiriciler için dizeleri ayıklamak ve şablonlar oluşturmak gibi Gettext / yerelleştirme araçları sağlar.

Loco translate wordperss çeviri eklentisi özellikleri :

  • WordPress yöneticisinde yerleşik çeviri düzenleyicidir.
  • Google, Microsoft ve Yandex dahil çeviri API’leri ile entegrasyon
  • Dil dosyalarını doğrudan temanızda veya eklentiniz için çeviri yaptırabilirsiniz
  • Kaynak kodunuzdan çevrilebilir
  • Sisteminizde Gettext gerekmeden MO dosyası derlemesi
  • Özel çevirileri kaydetmek için korumalı dil dizini
  • Yerleşik WordPress yerel ayar kodları

loco ceviri wordpress turkcelestirme

Automatic Translate Addon For Loco Translate ile Wp Türkçeleştirme

https://wordpress.org/plugins/automatic-translator-addon-for-loco-translate/ adresinden indirebileceğiniz loco çeviri ile beraber çalışan eklenti ise çeviri işini tamamen otomatik hale getirerek işinizi kolaylaştırıyor. Anka yinede makine çevirisi olduğundan elinizle bazı yerleri düzeltmeniz gerekebilir. Eklenti google ve yandex apisi kullanarak çeviri yapabiliyor.

yandex gogle translate tema turkcelestirme

Po Auto Translator

Po auto translator programı kurulum bile gerektirmeyecek kadar güzel bir yazılım. Yapmanız gereken tek şey programı indirdikten sonra File sekmesi altındaki open sekmesine tıklayıp .po uzantılı dosyanızı seçmek olacaktır. Bu aşamadan sonra orijinal dilden hangi dile çeviri yapacağınızı ( örneğin English to turkish ) seçip daha sonrasında translate butonuna tıklamak. Ve programın .po uzantılı dosyanızı güzelce çevirmesini beklemek olacaktır. Eğer çevirisini beğenmediğiniz satırlar olursa bunları elle de düzenleyebilirsiniz. Ancak genel olarak güzel bir çeviri sunuyor. Programa 10 üzerinden 9 veriyoruz. https://sourceforge.net/projects/po-auto-tran/adresinden indirebilirsiniz.

po-auto-translator

Google translate ile .po dosyası çevirmek

google-po-translate

http://translate.google.com/toolkit/docupload?hl=en adresine girerek add to content translator butonuna tıklayıp sonrasında upload file seçeneğini seçiyoruz. Type language yazan yere turkish yazıp tr yi seçiyoruz. Sonrasında next butonuna tıklıyoruz. Dil dosyamız upload edilene kadar bekleyip , %100 complete yazmasının arkasından dil dosyasını seçerek downloada basmak olacaktır.

po-dosyasi-duzenleme

Umarız bundan sonra her yeni Wpmu destekli dil dosyası içeren wordpress teması kurduğunuzda ve programı kullanarak .po dosyasını düzenleme rahatlığını yaşadığınızda bizi hatırlarsınız. Yazımızı beğendi iseniz yorum yaparak ve sosyal medyada paylaşarak destek olmanız bizi sevindirir.