Google Arama ve YouTube, içeriği sıralamak için tamamen farklı algoritmalar kullanır.  Videolarınızın YouTube’da daha üst sıralarda yer almasını sağlamaya çalışan bir dijital pazarlamacı olarak bunu anlamak önemlidir. YouTube SEO, Google Arama SEO’nun en iyi uygulamalarını alıp bunları YouTube içeriğinize uygulamak kadar basit bir mesele değildir .

Elbette bazı benzerlikler var. Anahtar kelimelerin önemi hakkında konuşmadan herhangi bir SEO türü hakkında konuşamazsınız. Ancak bağlantılar Google Arama SEO’nun önemli bir parçası olsa da, YouTube izlenme süresi, beğeniler, beğenilmeyenler ve abone sayısı gibi etkileşim sinyallerine daha fazla güvenme eğilimindedir.

İçeriğinizin ilgilendiğiniz anahtar kelimeler için YouTube’da bir numara olmasını istiyorsanız bilmeniz gerekenler.

YouTube SEO nedir?

YouTube SEO, YouTube videolarınızı ve kanalınızı YouTube’un organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için optimize etme sürecini ifade eder. Bu genellikle videonuzu ve meta açıklamalarınızı, küçük resminizi, konuşma metninizi, etiketleri, bağlantıları, CTA’ları vb. Optimize etmeyi içerir.

YouTube algoritması video arama sonuçlarını nasıl etkiler?

YouTube algoritması, ilgi alanlarına ve videonuzun performansına göre kullanıcılara hangi videoların önerileceğini belirleyecek şekilde çalışır.

Google tarafından tam olarak açıklanmasa da, YouTube’un bir videoyu sıralama şeklini etkileyen faktörler hakkında bildiklerimiz:

 • Videolarınızda ne kadar zaman geçiriliyor.
 • Kullanıcılar videonuzu gördükten sonra izlemek için tıklarsa
 • Kullanıcılar videonuzla etkileşimde bulunuyormu  (beğeniler, yorumlar…)
 • Videonuzun açıklaması ve meta açıklaması kullanıcının sorgusuyla ne kadar iyi eşleşiyor?
 • Kullanıcının daha önce izlediği videolar (konular ve kanallar)
 • Kullanıcının kanalınızdan kaç tane video izlediği

Dolayısıyla , YouTube’dan daha fazla görüntüleme , abone ve trafik almak istiyorsanız , bu yeni YouTube SEO eğitimine bayılacaksınız. Hadi başlayalım.

 • Anahtar kelime araştırması yapın

YouTube anahtar kelime çalışmasına başlamak kolaydır. YouTube’a gidin ve arama kutusuna bir anahtar kelime yazın. Siz yazarken, YouTube’daki arama kutusuna yerleşik otomatik tamamlama özelliği olan YouTube Suggest tarafından önerilen popüler aramaları alacaksınız. Ücretsiz Ubersuggest aracını kullanarak bunu başka bir düzeye taşıyabilirsiniz, bu araç, arama ifadenizin bir sonraki kelimenin ilk harfini alfabede yineler. Varsayılan “Web” yerine “YouTube” u seçmeyi unutmayın.

Hangi kelimelerin daha sık arandığını görmek için Google tarafından bize sağlanan tamamen ücretsiz:  Google Trends , KeywordTool.io aracını kullanabilirsiniz. Mükemmel bir araç değil ama yinede karşılaştırma amaçlı kullanılabilir. Daha fazla anahtar kelime bulma aracı için https://www.celilcan.net/google-adwords-anahtar-kelime-araci/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

youutbe anahtar kelime

 • Rakiperinizi tespit edin ve en iyi videolarını bulun

Rakiplerinizin çok izlenen videolarına göz atın. Bunu yaparken video tarihlerine de bakmayı unutmayın. Bazı videlor yeni yüklendiğinden dolayı henüz popüler olamamış olabilir, bu sizi yanıltmasın

Youtube kanalınız için nasıl daha iyi içerik fikirleri üretebileceğinizi kolayca analiz edebilmek için rakiplerinizin kanallarından en az 10 ila 20’sinin bir listesini hazırladığınızdan emin olun.

 • Birincil anahtar kelimenizi doğal bir şekilde video başlığına ekleyin.

Videoları aradığımızda, gözümüzün ilk ilgisini çeken şeylerden biri başlıktır. İzleyicinin videonuzu izlemek için tıklayıp tıklamayacağını genellikle belirleyen şey budur, bu nedenle başlık yalnızca ilgi çekici değil, aynı zamanda açık ve öz olmalıdır. Ayrıca başlık ne kadar ilginç olursa o kadar tıklanma ihtimali artacaktır.

Backlinko tarafından yapılan araştırma, başlıkta tam bir anahtar kelime eşleşmesi bulunan videoların, eşleşmeyenlere göre yalnızca küçük bir avantajı olduğunu buldu.

video basligi

 • Video açıklamlarınızı optimize edin ve ikincil anahtar kelimeleri mantıklı şekilde ekleyin

YouTube video açıklamaları için karakter sınırı 1.000 karakterdir. Ve tüm bu alanı kullanmanın bir sakıncası olmasa da, izleyicinizin büyük ihtimalle bir makale okumak için değil, bir video izlemek için buraya geldiğini unutmayın.

Açıklama kısmını abartmadan hızlı bir veri sunacak şekilde optimize edin. Anahtar kelime içermeyen kısa açıklamalar yapacağınız hatalardan biridir. Özellikle ikincil anahtar kelimeleri doğal bir şekilde serpiştirerek algoritmanın sizi daha iyi anlamısına yardımcı olun. Açıklamaya sosyal medya bağlantılarınızıda ekleyin.

youtube video aciklama

 • Videoya konunuzla ilgili popüler anahtar kelimeleri etiket olarak ekleyin

Videonuzun içeriğini ve bağlamını anlatabilmek için etiketleri kullanmalısınız. Bu şekilde YouTube, videonuzu benzer videolarla nasıl ilişkilendireceğini anlar ve bu da içeriğinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilir.

Ancak etiketleri akıllıca seçmelisiniz. İlk etiketinizi hedef anahtar kelimenizi yapın ve geri kalanını önem derecesine göre sıralayın. Alakasız bir etiket kullanmayın bunun size daha fazla görüntüleme getireceğini düşünüyorsunuz muhtemelen yanılıyorsunuz.

Tam tersi Google sizi bunun için cezalandırabilir . Eğer videonuz burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenlerse etiketlere ‘burun estetiğinden sonra’, ‘burun estetiği ameliyatı dikkat edilmesi gerekenler’ gibi şeyler ekleyebilirsiniz.

youtube etiket

 • Video küçük resimlerini dikkat çekecek şeklide tasarlayın

Youtube sizi her hangi bir videodan sonra veya her hangi bir yerde önerdiğinde insanlara ilgi çekici gelen iki şey vardır. Birincisi youtube thumbnail ( küçük resim) ne kadar ilgi çekici? İkincisi de video başlığınızın insanlara tıklama hissiyatı vercek kadar çekici olup olmadığı.

 • Videolarınızın izlenme süresini artırmak çok önemli !

Bilseniz de bilmeseniz de, video izleme süresi YouTube’daki en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Video izlenme süresi, basitçe, insanların videolarınızı izleyerek geçirdikleri süreyi ifade eder. Bir web sitesinin bekleme süresine benzer . Kitleniz içeriğinizi tüketmek için ne kadar zaman harcarsa, YouTube videosunun SEO’su için o kadar iyidir.

Basitçe söylemek gerekirse, videoların izlenme süresini artırırsanız, YouTube’un kanalınızı arama ve önerilen videolar yoluyla tanıtma olasılığı daha yüksektir, bu da sonuçta daha fazla potansiyel müşteri, trafik, daha fazla görüntüleme ve satışla sonuçlanır.

 • İçerik kraldır, ancak tutarlılık kraliçedir

Açıkçası, YouTube’un hızlı tempolu, agresif dünyasında diğer tüm içerik oluşturucularla rekabet edebilmek için kalabalıktan sıyrılan harika içeriklere ihtiyacınız var. Viral bir hit elde etmek harika olsa da, YouTube’un yalnızca görüntülemelerden ibaret olmadığını unutmayın: Bir abone kitlesi oluşturmak ve izleyicilerle uzun vadeli ilişkiler kurmak zorundasınız.

Peki bunu nasıl başarabilirsin? Kaliteli içerik üreterek ve düzenli bir programa göre yayınlayarak. Düzensiz gönderi yapmak yalnızca size zarar verir ve abonelerin kaybedilmesine neden olur. Her gün gönderi paylaşıyorsanız, her gün gönderi paylaştığınızdan emin olun. Haftada bir Salı günü saat 09: 00’da yayınlıyorsanız, asla bir haftayı atlamayın veya geç bir video yayınlamayın (yalnızca birkaç saat veya sonraki gün olsa bile).

 •  İnsanları abone olmaya teşvik edin

Abone olmak, YouTube’da çok önemlidir. Bu, YouTube’un algoritmalarının videoları sıralamak için kullandığı faktörlerden biridir. Bir videoyu beğenmek veya ona yorum yapmak tek seferlik bir işlemdir, ancak abone olmak, insanların içeriğinizi düzenli olarak göreceği anlamına gelir.

 • Facebook, Twitter ve Instagramda paylaşın

Yayınladığınız videoları sosyal medya platformalarında hızlı bir şekilde yayınlamaya özen gösterin. Böylece hem sosyal medya hesaplarınızı aktif tutmuş olursunuz hemde youtube videolarınıza trafik sağlamış olursunuz.

 • Birbiri ile ilgili videolardan YouTube oynatma listeleri oluşturun

Oynatma listeleri yalnızca videolarınızı ilgili kategoriler halinde düzenlemenin harika bir yolu değil, aynı zamanda kanalınız için yeni ve benzersiz içerikler oluşturmanın harika bir yoludur. Sürekli olarak yeni içerik yayınlamak önemlidir ve YouTube algoritması, tutarlı şekilde yayın yapanları tercih eder.

 • Kartlar ve Bitiş ekranları önemli

Videolara kart ve bitiş ekranları eklemek hem videolarınızın izlenme sayısını artırmaya hemde kanalınıızın büyümesine olumlu katkı sağlaması artık ispatlanmış bir metriktir.

kartlar ve bitis ekranlari

 • Daha Uzun Videolar Oluşturmaya Başlayın

Sık sorulan sorulardan biri  “Bir YouTube videosu ne kadar uzun olmalı?” oluyor. Aslında bu sorunun sabit bir cevabı yok. Tabi bu süre her sektör ve durum için değişebilir. Eğer soru cevap videoları hazırlıyorsanız bu süre  1-3 dakika arasında bile  olabilir. Ama örneğin sağlıkla ilgili daha geniş bir konuya değiniyorsanız 8-12 dakika ortalamalarını tercih edebilirsiniz.

Ancak genel olarak YouTube platformunda daha uzun videolar kısa olanlardan daha iyi performans gösteriyor. YouTube’a herhangi bir anahtar kelime veya kelime öbeği yazın ve genellikle en üst sıradaki videolar oldukça uzun olduğunu göreceksiniz.

 • Her videoya altyazı ekleyin

Altyazılar önemli anahtar kelimeleri vurgulayarak YouTube arama optimizasyonunu artırabilir. Videonuza altyazı eklemek için, desteklenen bir metin konuşma metni veya zamanlanmış altyazı dosyası yüklemeniz gerekir.

Altyazı eklemek için şu adımları izleyin. “Video Yöneticisi” altındaki “Videolar” ı tıklayın. Altyazı eklemek istediğiniz videoyu bulun ve düzenle düğmesinin yanındaki açılır oku tıklayın. Ardından, “Altyazılar” ı seçin. Sonra istediğiniz alt yazıyı yükleyin. Alt yazıyı otomatik olarak hazırlamak için https://www.veed.io/tools/transcription sitesini kullanabilirsiniz. İşinizi son derece kolaylaştıracaktır.

 • İzleyicileri işin içine katın ve yorum yaptırmayı sağlayın !

Videonun sonunda abone olun, beğenin gibi söylemler hareket geçirici bir şekilde söylendiği sürece kanalınızı büyütme ve videolarınızın daha fazla insanın önüne çıkması konusunda etkisi olacaktır. Ayrıca ziyaretçiyi yorumlara yönlendirmek akıllıca bir çözüm olacaktır. Böylece sizinle iletişim kurmanın bir yolunu bulmuş olacaklardır. İzleyicide bunu sever.

Videolarınız çok fazla yorum alırsa bu, YouTube algoritmasına videolarınızın popüler olduğunu söyler. Tıpkı google arama sonuçlarındaki gibi YouTube da popüler olan içeriğe öncelik verir. Yorumlar, YouTube’un insanların en çok neyi sevdiklerine karar vermek için kullandığı metriklerden biridir. Bir tartışma başlatmak için videonuzu bir soruyla bitirmek iyi bir fikir olacaktır.

 • Ziyaretçiyi başka bir videoya yönlendirmek

İlgili bir konuyu anlatırken aslında bununla ilgili şu videomda var linkini buraya bırakıyorum tıklayın demek diğer videolarınızında izlenme sürelerini artıracaktır. Böylece bir videonuz çok izlenen hale geldiğinde o videodan diğerlerine bir bağlantı sağlamış olacak , kanalınızdaki gezinmeyi pozitif etkiliyeceksiniz. Bunların bir sonucu olarakta youtube algoritması sizi daha çok sevecektir :)

Hatta kullanıcıları sitenize veya diğer sosyal medya hesaplarına da yönlendirerek marka bilinirliğinize katkısını dahada arttırabilirsiniz.

 • Video kalitesini içeren sinyaller hakkında bilginiz olsun

Youtube algoritmasına videonuzun kaliteli oludğunu söyleyen sinyallerin bir kısmı şunlardır. Kullanıcı derecelendirmeleri, Yorumlar, Favorilere ekleme sayısı, Beğeniler, Paylaşım sayısı, Videonun süresi, İzlenme sayısı vs.

 • Videoları sitenize ekleyin

Youtube sosyal bir mecra olmasının yanı sıra kimi zaman tanınırlığınıza siteniz kadar etki edebilir. Bu yüzden youtube videoları hayati önem arzeder. Buna ek olarak videoları sitenizde ilgili sayfaların içerisine yerleştirerek iki taraflı kazanç sağlayabilirsiniz. Böylece hem sitenizdeki oturum süresi uzamış olacak hem de youtube hesabınızın büyümesine katkı sağlayacaktır.

 • Yapılan yorumlara hızlıca dönüş yapın

Özellikle başlangıç ve büyüme sürecinde yapılan yorumlara hızlı şeklide dönmeye çalışın. İzleyicilerle iletişim kurarken kullanmış olduğunuz dilde büyümeniz için oldukça önemlidir.

 • Kanal sayfasını optimize edin

Kanal sayfanızı iyi optimize ettiğinizde YouTube’un arama sonuçlarında görünme şansını artıracaksınız. Bunun için hakkında bölümünü güncelleyin. Sosyal medya linklerinin çalıştığından emin olun. Ayrıca youtube büyük resmini ve kanal tanıtım videsounu doğru şekilde tasarlayın

 • Video dosyasının ismini doğru adlandırın

Youtube’a  yüklenecek video dosyanızı mov2001.avi , herhangibirsey.mov veya 0121212.mp4 olarak oluşturmak yerine prostat-ameliyati-sonrasi-merak-edilenler.mp4 gibi akılcı bir şekilde yeniden adlandırdığınızdan emin olun .

Video başlığının video dosyası ile aynı isme sahip olması, youtube’un videolarını kolayca aramasına destek olur ve böylece daha yüksek bir sıralama elde etmenize yardımcı olur. Bu nedenle, hedeflenen anahtar kelimeyi mutlaka video dosyasının adına eklemelisiniz.

 • Özellikle gelişme sürecinde anahtar kelimelerinizin düşük rekabetli olduğundan emin olun

Google için seo yaparkende aynını yapıyoruz. Öncelikli olarak rekabeti yüksek kelimelerde sıralamaya girmeye çalışmak yerine daha uzun ( long tail ) ve rekabeti düşük kelimelere yöneliyoruz. Sizde öyle yapın.

 • Diğer kanallardan biri ile işbirliği yapın

Hedef kitlelerinizin birbirine uyduğunu düşündüğünüz bir kanaldan destek alın. Böylece her iki kanalında kitlesi belli oranda büyüyecektir. İşbirliği herkese fayda sağlar :)

 • Küçük hediyeler dağıtın

İnsanlar küçük bile olsa hediyeleri sever. Falanca gün , falanca hediyeyi bu videoya yorum yapacak kişiler arasından yapacağımız çekilişle hediye edeceğiz tarzı şeyler size ivme kazandırabilir.

 • Bir şirket yada markanın youtube hesabını yönetiyorsanız

Eğer bir firmanın, markanın youtube hesabını yönetmek söz konusu ise. Dünyanın en can sıkıcı içeriklerini üretmek istemezsiniz :) Ancak bunu aşmanın bir yolu var işe alım videoları, yemek anından görüntüler, çalışma anından görüntüler, maaşa ilaveten verdiğiniz hediyelerden görüntüler, ürün tanıtımları detaylı videoları, çalışanların profil videoları, etkinliklerden canlı yayın, sektörle ilgili nasıl yapılır videoları, yarışmalar, ödüller,  vaka analizleri üretebilir böylece kanalınızı can sıkıcılıktan kurtarabilirsiniz.

 • Abone veya izleme satın almak

Ben sizin yerinizde olsaydım bunun yerine google ads ile reklam vererek daha organik bir şeklide ilk 1000 abonemi edinmeye çalışırdım.

 • Videonuzun en iyi formatta olduğundan emin olun

Yanlış format kullanmak, videonun kalitesiz ve net görünmemesine ve dolayısıyla daha az ilgi çekici olmasına neden olarak video SEO’suna zarar verebilir.

 1. YouTube için en iyi video codec bileşeni: Yüksek profilli H.264 (aşamalı tarama modunda)
 2.  YouTube için en iyi video biçimi: MP4
 3. YouTube için en iyi ses codec bileşeni: AAC-LC (Stereo veya Stereo + 5.1 kanallar)
 4. En Boy Oranı: Yerel en boy oranı sütun kutuları veya mektup kutuları olmadan oran 16: 9. Bu nedenle, sorunsuz bir YouTube yüklemesi için en boy oranını 16: 9 olarak değiştirdiğinizden emin olun .
 5. Çözünürlük: 480p: 854×480 ve 360p: 640×360 (16: 9) önerilir.
 6. Ses formatı: MP3 veya AAC tercih edilir
 7. Saniyedeki kare sayısı: 30
 8. Maksimum uzunluk: Doğrulanmamış hesap için 15 dakika (2-3 dakika öneririz) ve doğrulanmış hesap için 11 saat.
 9. Maksimum dosya boyutu: 2 GB
 • Bir rutininiz olsun, videoları düzenli bir süreçte yayınlayın

Şimdi, bunu söylemek yapmaktan daha kolay, ancak yinede mecburen söylemeliyiz. Bir kişinin bir kanala abone olmasının temel nedeni, yayıncının çalışmalarını sevmesi ve daha fazla videosunu görmek istemesidir.

Tutarlılık, abonelerinizle uzun süreli bir ilişki geliştirmenin anahtarıdır. Videolarınızı zamanında, yinelenen ve yapılandırılmış bir şekilde yayınlayın. Bir rutininiz olsun. Örneğin en az haftada bir video veya ayda en az 4-5  video yayınlamayı deneyin  . Her günde video yayınlayabilirsiniz.bu tamamen sizin üretim kapasitenize kalmış. Ama rutini olanları insanlar sever. Her gün sevdiğiniz bir diziyi beklemek gibi düşünün.

Youtube kanalı ve videolarınız için kullanabilceğiniz en iyi analiz araçları

 • NoCopyrightSounds : Bu, Telif Hakkı Olmayan müzik koleksiyonuna sahip bir YouTube kanalıdır.
 • Semrush , dijital pazarlamacıların övgülerinden vazgeçemeyeceği en beğenilen bir araçtır. SEO, PPC, rekabetçi araştırma, sosyal medya ve içerik için tek elden bir çözümdür. Web sitenizin performansına genel bir bakış için analiz aracını da kullanabilirsiniz.
 • Canva , afişler, sunumlar, posterler vb. Tasarlamak için https://www.semrush.com/news/youtube-is-now-part-of-service/?ref=201705rVlG&refer_source=&utm_source=berush&utm_medium=promo&utm_campaign=linkin mükemmel bir araçtır. YouTube afişi oluşturmak da bir istisna değildir.
 • VidIQ YouTube sertifikalı bu araç, markaların video pazarlama potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olur. Bu araç, abone sayısı yerine etiketler, izlenme süresi ve sosyal medya paylaşımları gibi metriklere büyük önem verir. Analizleri ile kanalınızı gelişirmenize yardımcı olur.
 • Adrev , Başkaları müziğinizi izniniz veya geçerli bir lisans olmadan kullandığı süreçleri yönetmenize ardımcı olur. Müzik telif hakkı sahiplerinin herhangi bir YouTube videosunda izinsiz olarak kullanıldığında lisans sahiplerinin ilgili müzikten para kazanmasına yardımcı olur.
 • Final Cut Pro X : En zengin özelliklere sahip ve gelişmiş video düzenleme yazılımını isteyen Mac kullanıcıları için Final Cut Pro X önerilir.
 • Tubebuddy En iyi YouTube pazarlama aracıdır. Ancak bunun dışında küçük resimler de oluşturabilir. Önceden hazırlanmış şablonlarından birini kullanabilir veya videodan bir kare seçip düzenleyebilirsiniz.
 • Cyfe Detaylı ttrafik analizine ek olarak, Cyfe size hangi anahtar kelimeler için sıralamaya girdiğinizi ve hangilerinin çeşitli arama motorlarında en popüler olduğunu gösterebilir.
 • Tubebuddy , YouTube için en iyi pazarlama aracı olmanın yanı sıra, TubeBuddy ayrıca daha fazla fikir bulmanıza ve YouTube arama sonuçlarında daha iyi sıralamaya yardımcı olacak Anahtar Kelime Gezgini ve Arama Sıralaması İzleme sunar. En iyisi, size tek bir çatı altında hepsi bir arada bir çözüm sunarak kanalınızı yönetirken tüm çabalarınızı en aza indirmesidir. Bu araç tüm YouTuber’lar için harika bir kaynaktır.
 • YouTube Studio , YouTube’un resmi video düzenleme ve çok kanallı yönetim yazılımıdır. YouTube Studio, kullanımı kolay analizler, filtreleme ve yorumlara yanıt verme ile kanal ve video performansının izlenmesine olanak tanır.
 • Trint , konuşmaları metne çevirme konusunda bir uzmandır. Ses-video içeriğinizi aranabilir verilerde analiz etme ve büyütme potansiyeline sahiptir ve bu, içeriğinizin SEO geliştirmesinde de büyük bir rol oynar.Trint, doğru transkriptler ( videodaki sesleri yazıya dönüştürme ) oluşturmak için dünyanın üstün otomatik metne konuşma algoritmalarını kullanır.
 • PremiumBeat , videolar, filmler, uygulamalar, oyunlar ve televizyon programları dahil olmak üzere yeni ve geleneksel medya projelerinde kullanılmak üzere özel, yüksek kaliteli parçalar ve ses efektleri sağlar.
 • Vidooly , hedef kitlenizin büyük video platformlarındaki davranışını izlemeye olanak tanıyan bir video performans ölçüm aracıdır. Vidooly, hedef kitle ilgi alanları ve içerik trendleri gibi farklı yönler hakkında doğru analizler sağlar. İzleyicilerinizle bağlantı kurmak için daha iyi içerik oluşturmak için bunu kullanabilirsiniz.
 • Cameleon Live, Facebook ve Youtube’da aynı anda canlı yayın yapabilmenizi sağlar. Hatta canlı yayınınızı başlatabilir ve ağlarınızı anında açıp kapatabilirsiniz. İOS, macOS ve Windows cihazlarınız üzerinden herhangi bir yapılandırma ve karmaşıklıkla başlıca Sosyal Ağlara, RTMP Medya Sunucularına yayın yapabilirsiniz.
 • Tubics gerçekten güzel bir analiz aracı bu araçla YouTube videolarınızda daha fazla görüntüleme almaya çalışabilirsiniz.  Bu aracı kullanarak anahtar kelime önerileri alabilir, SEO içgörüleri edinebilir ve gerçek zamanlı bir içerik analizi alabilirsiniz.
 • Agorapulse, kullanıcıların hesaplarını izlemelerine, kötü trolleri tespit etmelerine ve tüm yorumları okuyup yanıtlayabilmeleri ve önemli bir sohbeti asla kaçırmamaları için YouTube yorumlarını yönetmelerine olanak tanır.
 • SocialBlade : SocialBlade, çoğu profesyonel YouTuber tarafından kullanılan popüler bir istatistik takibi.

keywordtoolio

Özet :

Aşağıdakileri içeren optimize edilmiş bir YouTube videosu candır :)

 • Kullanıcıyla ve arama sorgusuyla direk olarak ilgilidir.
 • Alakalı anahtar kelimeleri içerir.
 • Kullanıcıların ilgisini çekerek onları videonun tamamını olmasa da çoğunu izlemeye ikna eder.
 • Teknik olarak izleme keyfi yaşatır.

YouTube SEO kolay değildir. En son YouTube SEO tekniklerini öğrenmeniz ve daha üst sıralarda yer almak için trendlerle kendinizi güncel tutmanız gerekir. Ancak youtube seo çalışması yapmak aşırı bir mühendislikte gerektirmez.

YouTube’da daha iyi sıralamalar elde etmek için daha fazla SEO ipucunuz var mı? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmanız beni çok mutlu eder.