Sürekli olarak karşıma çıkan nofollow, external nofollow gibi kelimlere neyi ifade ediyor ? ne işe yarar ve nerelerde kullanılır. Bir de seo açısından faydası zararı nedir google, yandex bu linkleri ne şekilde algılıyor. Bunları açıklarsanız çok sevinirim.

————————————————————————-

Nofollow backlink nedir ?

Kelime anlamı olarak takip etme demektir. Seo bakımından ise pagerank geçirgenliği sağlamayan backlink çıkışıdır. Bu tam olarak nofollow link veren siteye de alan siteye de her hangi bir pagerank katkısı sağlamaz. Ancak bu seo açısından faydası yok demek değildir.

Rel Nofollow link nasıl yapılır?

Nofollow yapmak için gerekli kod örneği <a href=”https://siteadresi .com” rel=”nofollow”>link verilecek kelime</a>

Nofollow linklerin seoya etkisi var mı?

Doğru bir nofollow backlink tercihi bazen dofollow backlinkten bile fazla fayda sağlayabilir. Hatta riski düşürdüğü için şüpheli durumlarda nofollow tecrih sebebi bile olabilir.

Nofollow ve noindex farkı nedir ?
Noindex ile bir sayfanın google tarafından indekslenmesini engellemiş olursunuz. Nofollow ise sadece görmezden gel ama indeksle anlamına gelir. Daha açık tabirle nofollow olan bir link seo başarısını artırabilir. Özellikle link alınan siteden verilen siteye gelen ziyaretçi sayısı yüksekse bu başarı dahada artacaktır.

Yine aynı şeklide benzer sektörlerdeki internet sitelerinden alınan nofollow link dofollowdan çok daha fazla katkı sağlayabilir.

Dofollow backlink nedir?

Nofollow olmayan tüm linkler varsayılan olarak dofollowdur. Dofollow verilen linkler direk olarak referans olduğunuz linklerdir bu nedenle sitenizüeik otoritenin bir miktarını link verdiğiniz siteye aktarmış olursunuz.

Rel Ugc etiketi 

Kullanıcılar tarafından oluşturulan linklerde kullanılan google tarafından yeni oluşturulmuş etikettir. Örnek kullanımı <a href=”https://www. link verilcek site .net” rel=”ugc”> Link verilecek Kelime </a>

Rel Sponsored etiketi

Google tarafından yeni tanımlanan bu etiket reklamlar ve sponsor bağlantılarda kullanılması gereken bir etikettir. Bu etiketin çıkışı ile birlikte nofollow yerine sponsored kullanımı artmıştır. <a href=”https://www. link verilecek site .net” rel=”sponsored”> link verilecek kelime </a>

NoFollow bağlantıları trafik gönderiyorsa iyidir