Bütün sektörlerdeki en temel sorun hızlıca arama sonuçlarında yükselecek kelimeler bulmaktır. Ana anahtar kelimere genellikle çok zor çalışmalar gerektirir ve tabiki bir sürece yayılmalıdır. Daha hızlı sonuç alınabilecek rekabeti düşük, trafiği hiç dü küçümsenmeyecek longtail anahtar kelimelere değinceğiz.

Anahtar kelime nedir?

Bir sektörün yada hizmetin kolayca hangi kelimelerle ifade edilebilidiğini ve arama motorlarında hangi kelimelerle arattırıldığı ifade eder. Anahtar kelimeleri doğru şekilde kullanmak seo başarısına yön veren unsurlardandır.

SEO da anahtar kelime rekabeti nedir?

Bir kelimenin aranma hacmi ile birlikte seo zorluğu değerlendirilerek o kelimenin rekabeti belirlenir. İdeal olan aranma hacmi yüksek kelimelerde başarılı olmaktır. Ancak bu kısa sürede mümkün olmadığından öncelikli olarak uzun kuyruklu kelimelerde başarılı olmaya çalışmak gerekir. Yine aranma hacmi yüksek rekabeti düşük kelimeler bulmak işinizi dahada kolaylaştıracaktır.

Düşük rekabetli kelime bulmak neden önemli?

Düşük rekabet ile kastetttiğimiz reklam rekabeti değil seo rekabetidir. Rekabeti düşük olduğu halde aranma hacmi orta veya yüksek kelime – kelime gruplarını bulmak önemli. Zira kısa vadede sonuç getirebilecek şekilde çalışmalar üretmek daha kolay olacaktır.

Cilt bakımı, diyet listesi vb kelimelere seo yapmak için hiç bütçem yok, bunun yerine rekabeti düşük aranma hacmi yüksek konuları tespit ettik diyelim. Böyle 5 tane anatar kelime grubu yakalayıp bunlarla ilgili içerikler oluşturup saedce cilt bakımından aylık 8.000’i zaten doğal yoldan yakalamış oluruz.

Atıyorum ardıç yağının zararları Türkiye’de  ayda 10.000 kez aranıyor , bu konuyu yurt dışındaki sitelerden bulup tercüme etsem, hem doğal ziyaretçi kazanmış olurum. Hem de cebimden 5 kuruş çıkmaz

Bu sistemin bana göre olumsuz tarafları;

 1. Açılmamış konuları tespit etmek, rekabeti düşük aranma hacmi yüksek kelimeleri bulmak araştırmak gerektiriyor.
 2. Araştırma için iyi derecede yabancı dil bilgisi gerektiriyor

Herkes kendi alanında rekabeti düşük aranma oranı yüksek konuları tespit etse bu konuları açsa, hem seoya para harcamamış hem de doğal yoldan ziyaretçi kazanmış olmazlar mı?

Neden herkes seo yapmak yerine bu yöntemi denemiyor ? Seo yaptırmak, aranma hacmi yüksek kelimeleri tespit etmekten daha kolay olduğu için midir ?  Cevabınız için teşekkürler

Zor olan bir kelime grubu için çalışma yapmak yerine aslında orta seviyede hatta çok fazla arama yapılan ama rekabeti düşük olan kelime tespit edilerek bu konuda seo çalışması yapılır. Ayrıca bu kelimelerde aranması gereken diğer bir özellikte tık başına verdiği ücretin yüksek olmasıdır. e kolaylıkla başarı sağlanır. Bu tür sitelere niche ( niş ) site denir.

Kolay anahtar kelimeler bulmak ve strateji üretme

Bir örnek ile anlatmak gerekirse ;  sanırım bundan 10 yıl önceydi. Gömlek üreticisi bir müşterimin sitesini gömlek kelimesinde ilk sayfaya getirdim. Ancak geri dönüşüm çok  fazla olmadı. Fakat niş mantığını akıl edip merter gömlek imalatı, istanbul gömlek üreticisi gibi kelimeler için çalışma yapmaya başlayınca müthiş geri dönüşler sağlandı. Bu seo çalışması türü hem müşteri kazanmak hem de reklam gelirlerini artırmak için kullanılabilir.

Sizin de söylediğiniz gibi açılmamış ve o olanda hiç site yapılmamış kelimeleri tespit edip kolayca arama sonuçlarında üst sıraya çıkabilirsiniz. Aslında bunun için her zaman yabancı dil bilgisinin iyi olması gerekmez. Sadece doğru araçları kullanarak da aynı sonuçları elde edebilirsiniz.

Rekabeti düşük ve kazandıran anahtar kelime bulma araçları

 • Long Tail Pro anahtar kelime aracı
 • Hittail.com
 • Semrush
 • Searchmetrics
 • WordTracker
 • Wordstream
 • https://keywordfinder.io/
 • Kwfinder
 • Market Samurai
 • Google Trends
 • Google Ads anahtar kelime araştırma ve analiz aracı
 • Keyword Revealer
 • Traffic Travis 4
 • Micro Niche Finder
 • Keyword studio

google otomatik tamamlama

Google Otomatik Tamamlama nedir?

Otomatik Tamamlama Anahtar Kelime Aracı — Pemavor

Pemavor tarafından geliştirilmiş bu ücretsiz anahtar kelime aracını kullanarak anahtar kelime araştırmalarınızı zenginleştirebilirsiniz. Aracın en güzel yanı verileri Google Otomatik Tamamlama, Alışveriş, Haberler ve YouTube’dan çekiyor olması. Yani sadece Google’da aradığınız herhangi bir kişi, marka ya da konu ile ilgili otomatik tamamlama seçeneklerini değil, diğer platformlardakileri de görebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken aradığınız kavramı, dili, ülkeyi ve veri kaynağını (keyword source) seçmek.

google ottomatik tamamlama ucretsiz araci

Umarız faydalı olabilmişizdir. İlginize çok teşekkürer