Sorunlu bir sunucu hizmeti alıyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Host firmasının sıkıntılı olup olmadığından mı şüpheleniyorsunuz. Tabi ki yirmi dört saatinizi net başında geçirip sitem şimdi açıkmı kapalı mı diye takip etmek size ağır gelecektir. Siteniz ne zaman kapandı, ne zaman geri açıldı , yıl içerisinde ne kadar süre ile siteniz kapalı kaldı gibi analizleri sizin adınıza yapan uptime monitoring sistemleri vardır.

İşte şimdi  tanıtacağımız uptime controller sizin adınıza düzenli aralıklarla serverinizi test ediyor ve uptime oranını analiz ediyor. Siteniz hangi saatlerde açık , hangi saatlerde server sıkıntısı sebebi ile kapalı kalmış çok rahat bir şekilde görebiliyor ve analiz edebiliyorsunuz. Bu sistemin size hazırladığı analizlerle server sorumlunuza çatabilirsiniz.

UptimeRobot adı verilen bu sisteme üye olmak bir dakikanızı bile almaz. Üye olduktan sonra sitenizi yönetim paneline ekliyorsunuz ve sonuçların gelmesini bekliyorsunuz. Hostinginizin uptime oranlarını bu web sitesi ile çok harika bir şeklide takip edebilirsiniz.

Siteniz kapanınca size haber veren Uptime takibi için tıklayınız.

Özellikle belirtmeliyim ki sitenizin ne kadar süre ile açık kaldığı yada ne kadar süre ile kapalı kaldığı google açısından son derece önemlidir. Hatta ara ara google botları sitenize ulaşamıyor hatası alıyorsanız. Mutlaka hosting monitoring sistemini kullanmalısınız.

Alternatif olarak kullanılabilecek site açık mı kapalı mı takibi sistemleri :

  • Uptimerobot ( Bu site bir kaç siteyi ücretsiz olarak monitor ederek takip etmenizi sağlıyor. Böylece siteniz kapanır kapanmaz anında haberiniz oluyor. )
  • Monitor.us
  • Hosttracker
  • Uptimespy
  • downforeveryoneorjustme.com
  • https://www.uptrends.com/tools/uptime
  • https://www.siteuptime.com/ ( ücretsiz sürümde 30 dakikada bir kontrol yapar, 8 lokasyondan kontrol, site kapanınca ve açılınca e-mail ile bildirim, geriye dönük tarihsel olarak raporları arşivliyor )
  • https://www.uptrends.com/tools/uptime ( farklı lokasyonlardan sitenin çalış çalışmadığını kontrol eder,
  • http://currentlydown.com/celilcan.net ( Sitenin anlık olarak statü kodunu görebilirsiniz. Geçmiş tarihteki sitenin kapanma istatistiklerini gösterdiğini iddia ediyor ama ben kontrol ettiğimde bu bölüm çalışmıyordu. )
Mutlaka Oku !  Dns Analiz Aracı

Sonuç olarak  ; İnternet sitesi demek işletmenin fiziksel hizmet verdiği alanlar gibi önemli bir alandır. Bu yüzden kesintisiz hizmet vermek oldukça önemlidir. Sizde sitenizin kapalı olduğu zamanlardan anında haberdar olmak için yazımızda bulunan araçlardan faydalanabilirsiniz.