Sorunlu bir sunucu hizmeti alıyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Host firmasının sıkıntılı olup olmadığından mı şüpheleniyorsunuz. Tabi ki yirmi dört saatinizi net başında geçirip sitem şimdi açıkmı kapalı mı diye takip etmek size ağır gelecektir. Siteniz ne zaman kapandı, ne zaman geri açıldı , yıl içerisinde ne kadar süre ile siteniz kapalı kaldı gibi analizleri sizin adınıza yapan uptime takip sistemleri vardır.

Web sitesinin ulaşılabilirliği bir işletmenin kritik bir parçasıdır; sürekli olarak siteyi test edemeyiz.  Bunun içcin izleme ekibi kurmak, büyük bir kuruluşun web uygulamalarının çalışma süresini izlemesi için uygundur, ancak küçük-orta ölçekli işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar veya kişisel blogcular için uygun değildir. Web siteniz, veritabanı çökmesi veya hacklenme dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle çökebilir .

Web sitesinin kapanmasının bir başka yaygın nedeni de bir barındırma sağlayıcısı olabilir ve bu nedenle sitenizi her zaman güvenilir bir barındırma sağlayıcısında sitenizi barındırmalısınız . Herhangi bir web sitesi sahibi veya yöneticisi, uygun uyarının yapıldığından emin olmalıdır, böylece web sitesi mevcut olmadığında bilgilendirileceksiniz .Web URL’nizin çökmesi durumunda bildirim almanıza yardımcı olacak aşağıda bimr çok ücretsiz aracı listeledim siz istedinizi seçebilirsiniz.

İşte şimdi  tanıtacağımız uptime controller sizin adınıza düzenli aralıklarla serverinizi test ediyor ve uptime oranını analiz ediyor. Siteniz hangi saatlerde açık , hangi saatlerde server sıkıntısı sebebi ile kapalı kalmış çok rahat bir şekilde görebiliyor ve analiz edebiliyorsunuz. Bu sistemin size hazırladığı analizlerle server sorumlunuza çatabilirsiniz.

Uptime nedir?

Kısca uptmie bir sunucu / hostingin ne kadar süre kesintisiz olarak çalıştığıdır. Hiç bir sunucu %100 kesintiszi çalışmaz ama kesintiler ne kadar az ise sunucu o kadar kaliteli diyebiliriz.

UptimeRobot

Uptime Robot , 5 dakikalık bir kontrolle 50 siteye kadar ÜCRETSİZ olarak izleme imkanı sağlar. Ayrıca , bir sayfadaki anahtar sözcüklerin var olup olmadığını uyarmak için izleyerek temel düzeyde site doğişikli izleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz . Uptime Robot , bağlantı noktasını izlemenize de yardımcı olur ; Örnek olarak FTP, SMTP, POP3 ve IMAP gibi hizmetler veya özel bağlantı noktası çalışmamaya başladığında hemen bildirim alabileceğiniz anlamına gelir. Uptimerobot adı verilen bu sisteme üye olmak bir dakikanızı bile almaz. Üye olduktan sonra sitenizi yönetim paneline ekliyorsunuz ve sonuçların gelmesini bekliyorsunuz. Hostinginizin uptime oranlarını bu web sitesi ile çok harika bir şeklide takip edebilirsiniz.

Siteniz kapanınca size haber veren http://www.uptimerobot.com/ adresine girerek hızlıca üye olabilirsiniz. Özellikle belirtmeliyim ki sitenizin ne kadar süre ile açık kaldığı yada ne kadar süre ile kapalı kaldığı google açısından son derece önemlidir. Hatta ara ara google botları sitenize ulaşamıyor hatası alıyorsanız. Mutlaka hosting monitoring sistemini kullanmalısınız.

Kendi sunucunuzda php server monitor takibi ile izleme

Eğer sunucunuza bir yazlım kurarak kendi izleme sisteminizi kurmak isterseniz açık kaynak kodlu https://github.com/phpservermon/phpservermon yazılımını öneririm. Bu yazılımla aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • Portları izleme
 • Siteyi izleme
 • Uyarı vermeden önce yapılandırılmış eşikleri deneme seçeneği
 • Zaman aşımı değerini tanımlama
 • E-posta, SMS, Telegram, yoluyla bildirim alabilirsiniz

Sitenin açık kalma süresi izleme nedir?

Bir uptime çalışma süresi izleme aracı, web sitenizi özel aralıklarla kullanılabilirliği için düzenli olarak kontrol eder. Web siteniz çöktüğünde, birden fazla kanaldan anında bilgilendirileceksiniz, böylece web sitesini tekrar açmanıza olanak tanır. Sitenin anlık olarak açıkmı kapalımı olduğunu izleme ile web sitenizin arka planda sorunsuz çalıştığından emin olmak için dahili hizmetlerinizi kontrol edin.Siteniz çöktüğünde, yavaşladığında veya bir hata oluştuğunda bildirim alabiliceğimiz takip sistemleri bu anlamda gerçekten çok işimize yarıyor.

Alternatif olarak kullanılabilecek site açık mı kapalı mı takibi sistemleri :

 • Uptimerobot ( Bu site bir kaç siteyi ücretsiz olarak monitor ederek takip etmenizi sağlıyor. Böylece siteniz kapanır kapanmaz anında haberiniz oluyor. )
 • Monitor.us
 • Hosttracker
 • Uptimespy
 • downforeveryoneorjustme.com
 • https://www.uptrends.com/tools/uptime
 • https://www.uptrends.com/free-website-monitoring
 • https://hetrixtools.com/uptime-monitor/
 • https://cronitor.io/uptime-monitoring
 • https://www.uptimia.com/
 • https://www.freshworks.com/website-monitoring/
 • https://www.siteuptime.com/ ( ücretsiz sürümde 30 dakikada bir kontrol yapar, 8 lokasyondan kontrol, site kapanınca ve açılınca e-mail ile bildirim, geriye dönük tarihsel olarak raporları arşivliyor )
 • https://www.uptrends.com/tools/uptime ( farklı lokasyonlardan sitenin çalış çalışmadığını kontrol eder,
 • http://currentlydown.com/celilcan.net ( Sitenin anlık olarak statü kodunu görebilirsiniz. Geçmiş tarihteki sitenin kapanma istatistiklerini gösterdiğini iddia ediyor ama ben kontrol ettiğimde bu bölüm çalışmıyordu. )

Sonuç olarak  ; İnternet sitesi demek işletmenin fiziksel hizmet verdiği alanlar gibi önemli bir alandır. Bu yüzden kesintisiz hizmet vermek oldukça önemlidir. Sizde sitenizin kapalı olduğu zamanlardan anında haberdar olmak için yazımızda bulunan araçlardan faydalanabilirsiniz.