Top

Google Benim İşletmem Rehberi

Celilcan / Google Seo  / Google Benim İşletmem Rehberi
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
32 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,22.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Özellikle küçük ölçekli hizmet  sunan yerel işletmeler için dijital pazarlama bütçesi genellikle düşüktür. Bu yüzden düşük maliyet ile en yüksek faydayı elde etmek oldukça önemlidir. İşte bu yazımızda tam bu kavram üzerine kurulmuş bulunuyor. Hiç bir ödeme yapmadan, ücret ödemeden, profesyonel bir ajans ile çalışmadan, yerel işletmeniz için site sahibi olmadan google yerel arama sonuçlarında çıkabilir ve müşterilerinizi artırabilirsiniz. Hadi başlayalım !

Yazıda neler var ?

Google my business nedir, ne işe yarar ?

Google My Business, sizlerinde bildiği gibi ücretsiz, büyük ve küçük ölçekli işletmelerin Google ve Google Haritalar’da ki görünürlüğünü arttırmak için geliştirilmiş ücretsiz bir Google ürünüdür. Bu sayede internet sitesine ihtiyaç duymadan google arama sonucunda listelenme şansı doğmaktadır. İşletmenizi Google My Business’a ekleyerek hem müşteri hem de Google’da ki görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Tabi bu işlemleri yapmadan önce işletmenizi doğrulamanız gerekiyor.

Özellikle bölgesel bazlı yerel işyeri sahipleri için son derece önemlidir. Sadece harita sonuçları üzerinden bile ciddi iş potansiyelini yakalamış işyerleri mevcuttur. Ayrıca harika analizler ile insanların size hangi kaynaklardan ulaştığını analiz edebilirsiniz. Yerel seo çalışmasında başarılı olabilmenin bir yöntemi de benim işletmem hesabınızı iyi şekilde optimize etmek olacaktır. Ek olarak insanlar tarafından işletmeniz için yazılmış yorumları yönetme şansına sahip olursunuz. Firmanız hastane, eczane, pastahane, cafe, restaurant, eğitim kurumu veya alışveriş merkezi olabilir. Her durumda benim işletmem hesabını doğrulamanız ve konumunuzu yönetmeniz sizin için önemlidir.

Google benim işletmem’e firma ekleme nasıl yapılır  ?

Masaüstü bilgisayarlardan https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresine girerek gmail hesabınızla oturum açarak işyerini ekleyebilir ve doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz cep telefonunda ve diğer mobil aygıtlarda uygulama olarak kullanmak için android telefonlarda google play hesabında google business diye aratabilir yada https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.vega adresinden indirebilirsiniz ios yüklü iphone telefonlarda https://itunes.apple.com/tr/app/google-my-business-update/id853371601?mt=8/ adresinden indirebilirsiniz.

Güvenilir doğrulayıcı nedir ?

İşletmenizi doğrulamanın birden çok yolu vardır. Bunlardan en etkilisi posta ve cep telefonu ile doğrulamadır. Fakat bazı durumlarda cep telefonu ile doğrulama çıkmadığı gibi, doğrulama postalarının da aylarca gelmediği, hatta hiç gelmediği olmaktadır. Bunun sebeplerinden birtanesi ise Google’da ki adreslerin ve güncel PTT adreslerinin uyuşmamasıdır. Bu yüzden çoğu işletme sahibi, işletmelerini doğruyalamadığı gibi, arama sonuçlarında ve Google Haritalar’da işletmelerini yayınlayamıyor.

Bu gibi durumlar da güvenilir doğrulayıcı olarak, belirli bir ücret karşılığında işletmenizi anında doğruluyor, haritalar’da yayınlanmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda sahipsiz fakat size ait olan işletmeleri de doğruluyor, sahipleniyoruz ve size aktarıyoruz.

MUTLAKA OKUMALISIN !  Page layout algoritması

Google My Business ücretsiz olduğu halde neden ücret istiyorsunuz diye soranlar olabilir, onun için de ufak bir açıklama yapmakta fayda var; Google tarafından bize verilen Güvenilir Doğrulayıcı yetkisi ile üçüncü taraf olarak bu işlemi yaptığımız için, bu tür ücretleri talep ediyoruz. Bu konu ile ilgili olarak Google’ın da yayınlamış olduğu bir açıklama mevcut. Üçüncü taraflarla birlikte çalışma sayfasında yer alan Üçüncü taraf ile nasıl çalışılır? bölümünden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yalnızca işletmenizi doğrulamıyor, istenildiği takdirde optimizasyonunu yaparak kullanıma hazır hale getiriyoruz. Eğer isterseniz de her ay danışmanlık yaparak işletme girişlerinizi kontrol edebiliriz, bilgilerinde değişiklik veya bozulma olursa gerekli düzenlemelerini yapabiliriz.

Eğer siz de işletmenizi Google’da ve Google Haritalar’da gözükmesini ve doğrulanması istiyorsanız bu bağlantı‘ya tıklayıp sayfadaki formu doldurup, gönderebilirsiniz.

Google harita sonuçlarında firmamı nasıl yükseltebilirim ?

Google rehberde yerel işletme girişini kullanmaya başlamak gördüğünüz üzere oldukça kolay.  Google özellikle hizmet bazlı sonuçlarda haritalı arama sonuçları listeleyebilir. Bu durumda haritada ilk sıralarda çıkan işletmeler yada kişiler pastanın büyük bir bölümünü almış olacaktır. Peki harita sonuçlarında yerel işletmenin daha üst sırada çıkması için neler yapmak gerekir. Öncelikli olarak sizden yerel seo yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında harita sonuçlarında daha başarılı olmak ve ilk sıralarda çıkmak için şunlara dikkat etmelisiniz.

 • Çalışma saatlerinizi doğru şekilde girin
 • Telefon numaralarını mutlaka size ulaşılacak şeklide girin
 • Yayınlar kısmından düzenli olarak dönüşüm sağlayacak içerikler oluşturun
 • Etiketler kısmını sektörünüzle ilgili anlamlı kelimeler yazarak doldurun
 • İnsanların sizi tanımasını sağlayacak kadar fotoğraf girişi yapın. Yüklediğiniz fotoğraf çeşitliliği önemlidir.
 • Hizmet verdiğiniz bölgeleri doğru şekilde tanımlayın
 • Ziyaretçilerinize yorum yazmalarını ve sizi değerlendirmelerini isteyin.
 • Yazılan yorumlara içtenlikle ve doğal bir şeklide cevap verin.
 • İsminiz yazıldığında henüz çıkmıyorsanız muhtemelen marka isminizin belirli bir aranma seviyesine çıkması gerekmektedir. Bu yüzden sizden yol tarifi isteyen müşterilerden haritalar kısmına firma ismini yazarak yol tarifi almalarını isteyin.

Google haritalara yer nasıl eklenir ?

 • Benim İşletmem hesabın giriş yapın, yoksa kayıt olun
 • İşletmenizi aramak için firma ismini girin ve arama yapın
 • Başka birinin işletmenizi doğrulamış olduğunu belirten bir iletişim görürseniz Bir işletme girişinin sahipliğini isteme yardım sayfasına gidin.
 • İşletmenizi menüde listelenmiş olarak görmüyorsanız Hayır, bunlar benim işletmelerim değil veya İşletmeyi doğru olarak girdim seçeneğini tıklayın. Sonrasında, işletmenize ilişkin bazı ayrıntıları girmeniz istenir. Doğrudan işletmenize ulaşılmasını sağlayacak doğru, eksiksiz bir açık adres ve telefon numarası girdiğinizden emin olun.
 • Gönder seçeneğini tıklayın.

Google business bilgi sekmesi altındaki kısımları nasıl doldurmalıyım ?

Bu bölümde öncelikle birincil kategorileri ve ek kategorileri doğru şekilde tanımlayın. Sonrasında firma çalışma saatlerini , telefon numaralarını yine aynı sayfadan etiket tanımlamalarını da spame sebep olmayacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu sayfada yine işletmenizin haritalarda ve google arama sonuçlarında nasıl göründüğünü görüntüleyebilirsiniz.

Yerel işletme girişinde video yayınlayabilir miyim ?

2018 yılı Ocak ayından itibaren artık mybusiness hesabınızla video da yayınlayabilirsiniz. Böylece arama sonuçlarında ve harita sonuçlarında ziyaretçilerin karşısına videolar ile de çıkabilirsiniz. Böylece markanızı daha fazla insana güzel bir sunum ile izletebilirsiniz.

Analizler başlığında hangi analizleri yapabilirim ?

Bu sayfada müşterilerin veya işletmenizi arayanların sizi ne şeklide bulduklarını tarihsel olarak görebilirsiniz. Yine arayanların sizi harita sonuçlarında mı yoksa arama sonuçlarında mı gördüğünü sayısal olarak bulabilirsiniz. Ziyaretçilerin sitenize tıklama, telefonla arama, yol tarifi isteme gibi ne tür etkinliklerde bulunduğunu görebilirsiniz. Fotoğraf görüntüleme analizleri, telefonunuzu arama analizleri gibi detaylı istatistiklere göz atabilirsiniz.

Google benim işletmem yorum yönetimi ve olumsuz mesajlar ile ilgili aksiyon alma

Müşterilerin veya ziyaretçilerin sizi nasıl yorumladığını bu bölümde görüntüleyebilirsiniz. Yine yorumlara cevap yazabilirsiniz ancak olumsuzda olsa her hangi bir yorumu silemezsiniz. Olumsuz yorum saldırılarına karşı çıkar çatışması bildiriminde bulunabilir uygunsuz olarak işaretleyebilirsiniz. Olumsuz harita yorumları ile firmasını kapatmak zorunda bile kalan işletmeler bulunmaktadır. O yüzden özellikle hizmet bazlı bir firma iseniz müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmanızı öneririz.

Gogle my business yorumlara kapatmak mümkün mü ?

Hayır . Google yerel sonuçlarında çıkan bir benim işletmem sonucunu yorumlara kapatmak şimdilik mümkün değildir. Sadece yorumlara cevap yazabilir ve beğenmediğiniz yorumları google ‘a bildirebilirsiniz.

MUTLAKA OKUMALISIN !  Amp rehberi

Google Benim İşletmem İşletme Doğrulama Takımı telefon numarası ?

Google My Business için iletişim merkezi telefon numarası tarafından arandığınızı anlamak için sizi arayan numaranın 0212 705 8597 numaralı telefon olması gerekir. 705 85 97 nolu telefondan  Google Benim İşletmem ile ilgili bir çağrı mı aldı iseniz endişe etmeyin bu google ‘ın iş ortağı olan Competence Call Center (CCC) operatörüne ait bir numaradır. Size telefonda verilen kodu işletme hesabınızda şimdi doğrula bölümüne girerek konumu doğrulama işlemini sonlandırabilirsiniz. Tüm çabalarınıza rağmen doğrulama kodu adresinize gelmiyor ise makale içinde yer alan iletişime geçme kısmındaki gerekli adımları uygulayabilirsiniz.

Harita sonuçlarına internet sitesi nasıl eklenir ?

Yerel web sitesi adresini ekleyerek müşterilerin onlara en yakın konumda sipariş vermelerini, rezervasyon yapmalarını, randevu almalarını veya menüye bakmalarını kolaylaştırın. Artık Google Benim İşletmem API’si veya kontrol paneli ile benzersiz URL’ler ekleyebilirsiniz.  Bunun için lütfen aşağıdaki adımları takip edin.

 • Google Benim İşletmem‘de oturum açın.
 • Düzenlemek istediğiniz girişi seçin.
 • URL bölümüne tıklayın.
 • Uygun alanlara URL’leri girin.
 • Uygula’yı tıklayın.

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar.

Google business Hak talebinde nasıl bulunulur ?

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar.

Google rehberde yayın oluşturma naslı yapılır ?

Google ‘da ki görünürlüğünüzü artırmak ve ziyaretçilerinize daha fazla bilgi sunmak için yayın oluşturma seçeneğini kullanabilirsiniz . Böylelikle işletmeniz ile ilgili yeni bir haberi, referansı veya etkinliği kolaylıkla duyurma şansınız olur. Google Arama ve Haritalar’da yayınlanan bu bildiriler oldukça önemlidir. Peki adım adım google işletme yayını nasıl oluşturulur ?

 • Benim İşletmem hesabında oturum açın.
 • Birden daha fazla konum sahibi iseniz yönetmek istediğiniz konumu seçin.
 • Seçtiğiniz işletme yani konum için Yayın oluştur seçeneiğini tıklayın.
 • Sonraki adımda yayınınıza fotoğraf, metin, etkinlik ve düğme ekleme seçenekleri sunulur. Her alanı tıklayıp gerekli bilgileri girin.
 • Gönderiyi oluşturduktan sonra önizlemesini görmek için Önizle‘yi tıklayın. Düzgün görünüyorsa ekranın sağ üst köşesindeki Yayınla‘yı tıklayın.

Geçmişte oluşturduğunuz yayınları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve istiyorsanız her zaman silebilirsiniz.

Google benim işletmem hesabına nasıl yönetici nasıl eklenir ?

Çok sayıda şubelere sahip büyük bir firmanız var. Ve google haritalardaki konumları ilgili lokasyonda bulunan firma personeline yönettirmek istiyorsunuz.  Çok sayıda konum yönetenler için firma girişlerini birlikte yönetmek için iş arkadaşlarınızı ekleyebilir veya davet edebilirsiniz. Peki benim işletmem hesabına nasıl yönetici eklenir adım adım aşağıda bulabilirsiniz. Toplu yükleme ile ilgili detaylı bilgi ve kolayca e-tablodan tüm yerleri kolayca eklemek için yardım safyası https://support.google.com/business/answer/3370250

 • Google Benim İşletmem’de oturum açın.
 • Kart görünümünü kullandığınızdan emin olun.
 • Yönetmek istediğiniz girişi seçerek Konumu yönet’i tıklayın.
 • Menüden Kullanıcılar’ı tıklayın
 • Görüntülenen pop-up kutusunun sağ üst köşesinde, “Yeni yöneticiler davet edin” simgesini tıklayın.
 • Kullanıcının rolünü seçin.
 • Davet et’i tıklayın

Google Benim İşletmem ( Harita ) için doğrulama kodu gelmedi ne yapabilirim ?

Doğrulama kodunun gelmiyor olmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygın olanı adres alanını yanlış doldurmuş olmanız ve bu nedenle size postanın ulaşamamasıdır. Bu sorunu ise doğru adrese yeniden doğrulama kodu talep ederek çözebilirsiniz. Eğer telefon ile doğrulama seçeneği aktif olan bir sektörde çalışıyorsanız zaten böyle bir sorununuz olmayacaktır. Yine bazı girişler inceleme bekliyor olarak görüntülenebilir, bu durumda bir google çalışanı yaptığınız girişi manuel olarak kontrol ediyordur.

İşletme doğrulama yöntemleri

 • Posta kartı ile doğrulama ( genellikle bu seçenek aktif olur )
 • Anında doğrulama ( çok az işletme türü için geçerlidir )
 • Telefon ile anında onaylama ( çok az işletme türü için geçerlidir )
 • Eposta yolu ile doğrulama
 • 10 şubeden daha fazla konumu doğrulama
MUTLAKA OKUMALISIN !  Kullanıcı deneyimi ve seo ilişkisi

Adres doğrulama kodu içeren posta kartı geldiğinde hangi işlemleri yapmalıyım ?

http://google.com.tr/isletmemidogrula adresine girerek gelen 6 haneli dijital doğrulama kodunun girilmesi gereken kutuya kodu girmeniz yeterli. Her hangi bir aksilik olmazsa giriş başarılı ile doğrulanmış olacaktır. Artık işletmenizin doğrulanmış bir sahibisiniz tebrikler.

Sitem var yine de google business hizmetini kullanmam gerekir mi ?

Kesinlikle kullanmanız gerekir. Bazen haritalarda ve sıfırıncı sıra denilen

Google My Business, işletmenize Google’da herkese açık bir kimlik ve varlık kazandırarak mevcut web sitenizi destekler. İşletmenizle ilgili sağladığınız bilgiler Google Arama’da, Google Haritalar’da ve Google+’da görünebilir.

Harita sonuçlarında adwords reklamı nasıl verilir ?

İşletmem hesabınızda bulunan bir reklam oluştur menüsüne tıklayarak adwords hesabınız ile google haritalı arama sonuçlarında reklam verebilirsiniz. Böylece farklı bir kaynaktan da trafik elde etmiş olursunuz.

Dijital atölye ‘de bulunan benim işletmem eğitimi faydalı olur mu ?

Benim işletmem hakkında daha fazla bilgi edinmek ve online eğitimini almak için dijital atölye sayfası olan https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu eğitim google resmi ekibi tarafından oluşturulmuştur. Google hesabını kullanarak eğitimi alabilir, sınavı başarı ile geçtikten sonra online sertifikayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Google benim işletmem kaydı ücretli mi ?

Google tarafından yerel firmaların daha kolay bulunulmasını sağlayan google mybusiness hizmeti tamamen ücretsizdir. Bu hizmeti kullanarak dilediğiniz sayıda şube ve firma ekleme şansına da sahip olabilirsiniz.

Google harita sonuçlarında benim adresimde başka bir firma çıkıyor ?

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar. Bir işletme girişinin sahipliğini isteme ile ilgili google dökümanına ulaşmak için https://support.google.com/business/answer/4566671?hl=tr adresine gidebilirsiniz.

Google business ( benim işletmem ) sonuçlarında telefon numaram yanlış görünüyor nasıl düzeltebilirim ?

Aynı şeklide öncelikle olarak my business hesabında gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Henüz google my business hesabınız yok ise bir kaç ayrı hesaptan geri bildirimde bulunarak sonucunu bekleyebilirsiniz. Ancak bu garantili bir yöntem olmayacaktır.

Anahtar kelimeyi firma ismi gibi kullanmayın

Sektörünüzde kullanılan bir anahtar kelimeyi firma ismi gibi doğrulayabilirsiniz. Bunu başarmış olsanız bile geri bildirimler sonucu gmail hesabınıza bağlı tüm doğrulanmış işletmelerin ceza almasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden işletme girişlerinin google kalite yönergelerine oyduğuna emin olun https://support.google.com/business/answer/3038177

Google benim işletmem ( mybusiness ) kullanmak için fiziksel iş yerine ihtiyacım var mı ?

Hayır google benim işletmemi kullanabilmek için fiziksel ofisiniz olması gibi  bir zorunluluk bulunmamaktadır.  Home ofis olarak çalışan işinizi evden yürüten biri olabilirsiniz ya da bir hizmet bölgesi işletmesine sahip olabilirsiniz. Bu durum sizin için olumsuzluk doğurmayacaktır, bilgileri adresiniz olmasa bile google ‘da listelenecek şeklide oluşturabilirsiniz.

Google My business iletişim merkezi ile telefon görüşmesi nasıl sağlanır ?

Direkt olarak google benim işletmem merkezinin telefon numarasına ulaşmanız mümkün değildir. Ancak aşağıdaki adımları takip ederek my business departmanı ile görüşme sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde yardıma ihtiyacınız olan konuların detay bilgilerini https://support.google.com/business/?hl=tr#topic=4539639 sayfasından görebilirsiniz.

 • Google My Business İş bilgilerinizi düzenleme sayfasından “Bize Ulaşın” bölümün seçin,
 • “İşletmemin sahipliği veya işletmeme erişim” tıklayın.
 • “Diğer sorunlar” seçeneğine gelin
 • “Çağrı isteğinde bulunun” tıklayın. ( Beni arayın seçeneğinde bir google çevrim içi uzmanı sizi kendi dilinizde yardımcı olmak için telefon ile arama seçeneğidir . Bu bölümde ister e-posta , ister telefon ile aranma talebi ulaştırabilirsiniz. )
 • Firmayla ilişkinizi tanımlayın ve Google My Business hesabını nasıl yönettiğinizi belirleyin.
 • Bilgileri doldurun ve “Beni Ara” butonu seçin

Yönettiğiniz bir işletme hesabını silmek

Yönettiğiniz bir işletme artık kapandıysa veya bir sebeple silmeniz gerekiyorsa aşağıdaki şeklide silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak ; Uzun bir süre google benim işletmemin yıldızı parlamaya devam edcek görünüyor. Ve insanların bir çoğu sitenize girmeye gerek duymadan size bu kanal aracılığı ile ulaşabilecek gibi görünüyor. Daha önce detaylı olarak yazdığım yerel seo yazısını bu yazıyla bağlantılı olduğu için mutlaka okumanızı öneririm.


Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares
25 yorum yazılmış
 • MUSTAFA
  8 Ocak 2019 at 14:08

  MERHABA HOCAM 3 DEFADIR DOĞRULAMA KODU TALEBİNDE BULUNUYORUM ANACAK GELMİYOR KOD YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 • Erkan
  16 Ağustos 2018 at 12:49

  Benim işletmemden resim ekliyorum ancak dışardan başkası gibi baktığımda googlede siteye sadece arama ekranında googlede 3 tane gözüküyor diğerlerini nereye eklicemde müşteriler arayınca arama sayfasında resimlere tıklayınca hepsini görsün Dşğerlerinin fazlasıyla resmi çıkıyo. Yardımcı olursanız sevinirim

 • Kerem
  12 Haziran 2018 at 12:09

  az önce google business haritalar kısmından aradığını söyleyen bir kişi; ocak 2018 den itibaren güncelleme geldi artık yıllık ve 4 yıllık olarak bir bedel ödememiz gerektiğini ifade etti. bu da bir dolandırıcılık örneğimidir yoksa gerçek mi?

 • Anonim
  27 Nisan 2018 at 15:46

  merhabalar yazınız cok acıklayıcı ve guzel olmus öncelikle tesekkürler benim size bir sorum olacak yardımcı olursanız cok sevinirim googlr benim işletmem kullanıcıyım ve daha cok yeniyim google adworst ta oldugu gibi reklamım için anahtar kelime ekleme seceneğim yok mu benim işletmem de bunu nasıl yapabilirim iyi calısmalar dilerim

 • Benim İşletmem Destek
  18 Mart 2018 at 23:38

  Merhaba son derece bilgilendirici ve yararlı bir yazı olmuş. Umarım işletme sahipleri dikkat eder ve işletme hesaplarını yönetmeye çalışır.
  Doğrulama yöntemlerine ek olarak biz de Resmi olarak doğrulama yapıyoruz. Bizim farkımız, doğrulama sorunu yaşayan işletmeleri yerinde ziyaret edip işletme doğrulama politikalarına uygunsa orada o anda işletmeyi doğruluyor, işletme hesabını nasıl kullanacağı konusunda işletme sahiplerini bilgilendiriyor, hesapları optimize edip, fotoğraf çekip teslim ediyoruz.
  Google Benim İşletmem Güvenilir Doğrulayıcı olarak bu çalışmayı yürütmekteyiz.

 • seda
  14 Mart 2018 at 12:48

  Doğrulama kodu gelmeyince ne yapacağız? Arayabileceğimiz bir numara bile yok!

 • caner
  9 Mart 2018 at 05:48

  Merhaba hocam etiket tanımlamalarını yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Neler spame neden olabilir? Buraya ne yazacağımı bilemedim. Makale çok faydalıydı teşekkür ederim

 • sevda
  28 Şubat 2018 at 11:23

  Seo hakkında vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler sitemin yükselmesinde çok faydalı oldu.

 • emre
  14 Şubat 2018 at 05:06

  çok h2 başlık atmışsınız sıkıntı olmuyor mu

 • selman dinç
  8 Şubat 2018 at 12:42

  Merhabalar

  Hocam emeğinize sağlık. Bu kadar zamandır böyle güzel bir içerikle karşılaşmamışdım. Genel olarak bildiğimiz şeyler ancak yinede bir çok kişinin işine yarıyacaktır.

 • Emrah
  6 Şubat 2018 at 18:08

  Merhaba, My business de o kadar emek vermeme rağmen firma girişim kapatılıyor. Galiba anahtar kelime kullanarak firma ismi belirlememden kaynaklanıyor bu kapanmalar. Fakat sektör de bir hesap daha var bizimle birlikte aynı anahtar kelimede ama o kapanmıyor hiç ne hikmetse :) Acaba diyorum sizce anahtar kelime ile firma ismi belirlemek yerine atıyorum Çikolata Dünyası diye bir isim belirlesem bu sefer kapanma riski ortadan kalkar gibi fakat bu sefer anahtar kelime listelemelerinde gözükür müyüm orası muamma. Örneğin; Çikolata Dünyası firmasının Karamelli Çikolata kelimesinde çıkması için ne gibi bir teknik uygulanabilir? Karşı firmanın ismi Karamelli Çikolata iken geçebileceğimiz bir pozisyon oluşturabilir miyiz My Business için?
  Teşekkürler.

 • Anonim
  30 Ocak 2018 at 17:23

  Öncelikle elinize sağlık, Etiketler nasıl girilecek?

 • Serap Kaya
  30 Ocak 2018 at 15:40

  Celil Bey Merhabalar;
  Dizin siteleri konusunda bir sorum olacak. Dizin sitelerinden hangisine ekleme yapılmalı
  Site açıldıktan ne kadar süre sonra ve hangi sıklıkta ekleme yapmalıyız
  cevabınız için şimdiden teşekkürler

 • Schlüsseldienst Duisburg
  29 Ocak 2018 at 02:11

  Merhabalar hocam yazınızı çok beğendim tekrar ellerinize sağlık.
  Google tarafından kilitlenmiş bir sayfayı nasıl açabilirim?

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Dublin tcsummit 2017 notları

Google tarafından İrlanda'nın başkenti Dublin'de 2017 Kasım ayında düzenlen #tcsummit2017 programında edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istedim. Ancak aradan bir aydan...

Kapat