Özellikle küçük ölçekli hizmet  sunan yerel işletmeler için dijital pazarlama bütçesi genellikle düşüktür. Bu yüzden düşük maliyet ile en yüksek faydayı elde etmek oldukça önemlidir.

Herhangi bir ödeme yapmadan, yerel işletmeniz için site sahibi olmadan google yerel arama sonuçlarında çıkabilir ve müşterilerinizi artırabilirsiniz. Elbette imkanı olan firmalar tüm dijital kaynakları bir arada kullanmalı. Yani site sahibi olma, sosyal medya hesaplarını profesyonel bir şekilde yönetme, Google ve Sosyal Medya Reklamları, Video İçerikleri gibi.. Hadi başlayalım !

Google Benim İşletmem nedir? Ne işe yarar ?

Google My Business ( Benim İşletmem ) büyük ve küçük ölçekli işletmelerin Google ve Google Haritalar’da ki görünürlüğünü arttırmak için geliştirilmiş ücretsiz bir Google ürünüdür. Bu sayede internet sitesine ihtiyaç duymadan google arama sonucunda listelenme şansı doğmaktadır. İşletmenizi Google My Business’a ekleyerek hem müşteri hem de Google’da ki görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Tabi bu işlemleri yapmadan önce işletmenizi doğrulamanız gerekiyor. Bir seo uzmanı ile çalışıyorsanız bu işi zaten sizin adınıza yapacaktır ama eğer iş başa düştüyse yazımızı iyi okumanızı öneririz.

Özellikle bölgesel bazlı yerel işyeri sahipleri için son derece önemlidir. Sadece harita sonuçları üzerinden bile ciddi iş potansiyelini yakalamış işyerleri mevcuttur. Ayrıca harika analizler ile insanların size hangi kaynaklardan ulaştığını analiz edebilirsiniz. Yerel seo çalışmasında başarılı olabilmenin bir yöntemi de benim işletmem hesabınızı iyi şekilde optimize etmek olacaktır. Ek olarak insanlar tarafından işletmeniz için yazılmış yorumları yönetme şansına sahip olursunuz.

Firmanız hastane, eczane, pastahane, cafe, restaurant, eğitim kurumu veya alışveriş merkezi olabilir. Her durumda benim işletmem hesabını doğrulamanız ve konumunuzu yönetmeniz sizin için önemlidir.

Google benim işletmem firma ekleme nasıl yapılır  ?

Masaüstü bilgisayarlardan https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresine girerek gmail hesabınızla oturum açarak işyerini ekleyebilir ve doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz cep telefonunda ve diğer mobil aygıtlarda uygulama olarak kullanmak için android telefonlarda google play hesabında google business diye aratabilir yada https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.vega adresinden indirebilirsiniz ios yüklü iphone telefonlarda https://itunes.apple.com/tr/app/google-my-business-update/id853371601?mt=8/ adresinden indirebilirsiniz.

Arama sonuçlarının ülke ve şehre göre değiştiğini biliyorsunuz. Peki farklı lokasyonlardaki sıralamalarda kaçıncı olduğunuzu nasıl kolayca bulursunuz. Bunu bir vidoeo olarak çektim.

Google haritalarda işletme yayınlamanın avantajları

Muhtemelen ilk birkaç paragrafta fark ettiğiniz gibi, Google My Business sizin ve işletmeniz için birçok avantaj sunar. Rakiplerinizle birlikte katıldığınız seo yarışını kazanmak istiyorsanız bunu kesinlikle kullanmalısınız.

Bir bakışta Google beniml işletmem avantajları:

 • Yerel arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırabilirsiniz
 • Yönetim panelinden kurumsal bilgilerin merkezi şeklide yönetilmesi
 • Trafik İzleme (Google Insights)
 • Şirket bilgilerinizin kontrolü (çalışma saatleri, adres, telefon, web sitesi, vb.)
 • İşletmenizin daha kişisel bir temsili için görüntüleri yerleştirin
 • İncelemeler , yorumlar ve soru cevap yoluyla müşterilerle etkileşim
 • Yeni müşteri edinme konusunda katkısı

Şirket verilerini güncel tutmak önemli mi?

Tüm makalemde genel olarak belirttiğim gibi, şirket verilerinizi Google My Business’ta güncel tutmalısınız. Çünkü şirket girişinizin hemen hemen her gün yeni potansiyel müşteriler tarafından bulunabileceğini fark etmelisin. Telefon numaranız, adresiniz veya çalışma saatleriniz artık doğru değilse, bu durum yeni müşteriler için iyi bir izlenim bırakmayacaktır.

Güvenilir doğrulayıcı nedir ?

İşletmenizi doğrulamanın birden çok yolu vardır. Bunlardan en etkilisi posta ve cep telefonu ile doğrulamadır. Fakat bazı durumlarda cep telefonu ile doğrulama çıkmadığı gibi, doğrulama postalarının da aylarca gelmediği, hatta hiç gelmediği olmaktadır. Bunun sebeplerinden birtanesi ise Google’da ki adreslerin ve güncel PTT adreslerinin uyuşmamasıdır. Bu yüzden çoğu işletme sahibi, işletmelerini doğruyalamadığı gibi, arama sonuçlarında ve Google Haritalar’da işletmelerini yayınlayamıyor.

Google harita sonuçlarında firmamı nasıl yükseltebilirim ?

Google rehberde yerel işletme girişini kullanmaya başlamak gördüğünüz üzere oldukça kolay.  Google özellikle hizmet bazlı sonuçlarda haritalı arama sonuçları listeleyebilir. Bu durumda haritada ilk sıralarda çıkan işletmeler yada kişiler pastanın büyük bir bölümünü almış olacaktır.

Peki harita sonuçlarında yerel işletmenin daha üst sırada çıkması için neler yapmak gerekir. Öncelikli olarak sizden yerel seo yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında harita sonuçlarında daha başarılı olmak ve ilk sıralarda çıkmak için şunlara dikkat etmelisiniz.

 • Çalışma saatlerinizi doğru şekilde girin
 • Telefon numaralarını mutlaka size ulaşılacak şeklide girin
 • Yayınlar kısmından düzenli olarak dönüşüm sağlayacak içerikler oluşturun
 • Etiketler kısmını sektörünüzle ilgili anlamlı kelimeler yazarak doldurun
 • İnsanların sizi tanımasını sağlayacak kadar fotoğraf girişi yapın. Yüklediğiniz fotoğraf çeşitliliği önemlidir.
 • Hizmet verdiğiniz bölgeleri doğru şekilde tanımlayın
 • Ziyaretçilerinize yorum yazmalarını ve sizi değerlendirmelerini isteyin.
 • Yazılan yorumlara içtenlikle ve doğal bir şeklide cevap verin.
 • İsminiz yazıldığında henüz çıkmıyorsanız muhtemelen marka isminizin belirli bir aranma seviyesine çıkması gerekmektedir. Bu yüzden sizden yol tarifi isteyen müşterilerden haritalar kısmına firma ismini yazarak yol tarifi almalarını isteyin.

Google haritalara yer nasıl eklenir ?

 • Benim İşletmem hesabın giriş yapın, yoksa kayıt olun
 • İşletmenizi aramak için firma ismini girin ve arama yapın
 • Başka birinin işletmenizi doğrulamış olduğunu belirten bir iletişim görürseniz Bir işletme girişinin sahipliğini isteme yardım sayfasına gidin.
 • İşletmenizi menüde listelenmiş olarak görmüyorsanız Hayır, bunlar benim işletmelerim değil veya İşletmeyi doğru olarak girdim seçeneğini tıklayın. Sonrasında, işletmenize ilişkin bazı ayrıntıları girmeniz istenir. Doğrudan işletmenize ulaşılmasını sağlayacak doğru, eksiksiz bir açık adres ve telefon numarası girdiğinizden emin olun.
 • Gönder seçeneğini tıklayın.

Google benim işletemm bilgi sekmesi altındaki kısımları nasıl doldurmalıyım ?

Bu bölümde öncelikle birincil kategorileri ve ek kategorileri doğru şekilde tanımlayın. Sonrasında firma çalışma saatlerini , telefon numaralarını yine aynı sayfadan etiket tanımlamalarını da spame sebep olmayacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Bu sayfada yine işletmenizin haritalarda ve google arama sonuçlarında nasıl göründüğünü görüntüleyebilirsiniz.

Yerel işletme girişinde video yayınlayabilir miyim ?

2018 yılı Ocak ayından itibaren artık mybusiness hesabınızla video da yayınlayabilirsiniz. Böylece arama sonuçlarında ve harita sonuçlarında ziyaretçilerin karşısına videolar ile de çıkabilirsiniz. Böylece markanızı daha fazla insana güzel bir sunum ile izletebilirsiniz.

Analizler başlığında hangi analizleri yapabilirim ?

Bu sayfada müşterilerin veya işletmenizi arayanların sizi ne şeklide bulduklarını tarihsel olarak görebilirsiniz. Yine arayanların sizi harita sonuçlarında mı yoksa arama sonuçlarında mı gördüğünü sayısal olarak bulabilirsiniz. Ziyaretçilerin sitenize tıklama, telefonla arama, yol tarifi isteme gibi ne tür etkinliklerde bulunduğunu görebilirsiniz. Fotoğraf görüntüleme analizleri, telefonunuzu arama analizleri gibi detaylı istatistiklere göz atabilirsiniz.

Google benim işletmem yorum yönetimi ve olumsuz mesajlar ile ilgili aksiyon alma

Müşterilerin veya ziyaretçilerin sizi nasıl yorumladığını bu bölümde görüntüleyebilirsiniz. Yine yorumlara cevap yazabilirsiniz ancak olumsuzda olsa her hangi bir yorumu silemezsiniz. Olumsuz yorum saldırılarına karşı çıkar çatışması bildiriminde bulunabilir uygunsuz olarak işaretleyebilirsiniz. Olumsuz harita yorumları ile firmasını kapatmak zorunda bile kalan işletmeler bulunmaktadır. O yüzden özellikle hizmet bazlı bir firma iseniz müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmanızı öneririz.

İşletmemi yorumlara kapatabilir miyim ?

Hayır . Google yerel sonuçlarında çıkan bir benim işletmem sonucunu yorumlara kapatmak şimdilik mümkün değildir. Sadece yorumlara cevap yazabilir ve beğenmediğiniz yorumları google ‘a bildirebilirsiniz.

Google Benim işletmem olumsuz yorumları silmek, kaldırma mümkün müdür ?

Benim işletmemde bulunan yorumları direk olarak silebilmek yada  kaldırmak mümkün değildir. Elimizde bulunan silahlardan bir tanesi yorumu uygunsuz olarak işaretlemek. Uygun olmayan incelemeleri işaretlemek ve ihbar etmek için https://support.google.com/business/answer/4596773?hl= adresindeki adımları takip edebilirsiniz Yorumu işaretledikten sonra bir kaç gün geçmesine rağmen hala yorum kaldırılmadı ise;

Sonraki aşamada Google Türkiye Destek Telefon Numarası : 0850 390 20 60 yada 0212 705 8597 numarasını arayarak bu yorumun google tarafından kaldırılmasını sağlamaya çalışabilirsiniz. Burada her yorum silinecek diye bir durum bulunmamaktadır ,google operatörü yorum yapan kişinin profilini detaylı olarak inceleyerek size yardımcı olmaya çalışacaktır.

Google Benim İşletmem doğrulama takımı telefon numarası kaç ?

Google My Business için iletişim merkezi telefon numarası tarafından arandığınızı anlamak için sizi arayan numaranın 0212 705 8597 numaralı telefon olması gerekir. 705 85 97 nolu telefondan  Google Benim İşletmem ile ilgili bir çağrı mı aldı iseniz endişe etmeyin bu google ‘ın iş ortağı olan Competence Call Center (CCC) operatörüne ait bir numaradır. Size telefonda verilen kodu işletme hesabınızda şimdi doğrula bölümüne girerek konumu doğrulama işlemini sonlandırabilirsiniz. Tüm çabalarınıza rağmen doğrulama kodu adresinize gelmiyor ise makale içinde yer alan iletişime geçme kısmındaki gerekli adımları uygulayabilirsiniz.

Harita sonuçlarına internet sitesi nasıl eklenir ?

Yerel web sitesi adresini ekleyerek müşterilerin onlara en yakın konumda sipariş vermelerini, rezervasyon yapmalarını, randevu almalarını veya menüye bakmalarını kolaylaştırın. Artık Google Benim İşletmem API’si veya kontrol paneli ile benzersiz URL’ler ekleyebilirsiniz.  Bunun için lütfen aşağıdaki adımları takip edin.

 • Google Benim İşletmem‘de oturum açın.
 • Düzenlemek istediğiniz girişi seçin.
 • URL bölümüne tıklayın.
 • Uygun alanlara URL’leri girin.
 • Uygula’yı tıklayın.

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar.

Google benim işletmemde bir firma için hak talebinde nasıl bulunulur ?

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar. Hak talebinde bulunmak için normal firma ekleme işlemi yaparken otomatik tamamlama ile gelen firma ismini seçerek bu işlemi rahatlkıla gerçekleştirebilirsiniz.

Google harita yayın oluşturma nasıl yapılır ?

Google ‘da ki görünürlüğünüzü artırmak ve ziyaretçilerinize daha fazla bilgi sunmak için yayın oluşturma seçeneğini kullanabilirsiniz . Böylelikle işletmeniz ile ilgili yeni bir haberi, referansı veya etkinliği kolaylıkla duyurma şansınız olur. Google Arama ve Haritalar’da yayınlanan bu bildiriler oldukça önemlidir. Peki adım adım google işletme yayını nasıl oluşturulur ?

 • Benim İşletmem hesabında oturum açın.
 • Birden daha fazla konum sahibi iseniz yönetmek istediğiniz konumu seçin.
 • Seçtiğiniz işletme yani konum için Yayın oluştur seçeneiğini tıklayın.
 • Sonraki adımda yayınınıza fotoğraf, metin, etkinlik ve düğme ekleme seçenekleri sunulur. Her alanı tıklayıp gerekli bilgileri girin.
 • Gönderiyi oluşturduktan sonra önizlemesini görmek için Önizle‘yi tıklayın. Düzgün görünüyorsa ekranın sağ üst köşesindeki Yayınla‘yı tıklayın.

Geçmişte oluşturduğunuz yayınları görüntüleyebilir, düzenleyebilir ve istiyorsanız her zaman silebilirsiniz.

Google benim işletmem hesabına nasıl yönetici nasıl eklenir ?

Çok sayıda şubelere sahip büyük bir firmanız var. Ve google haritalardaki konumları ilgili lokasyonda bulunan firma personeline yönettirmek istiyorsunuz.  Çok sayıda konum yönetenler için firma girişlerini birlikte yönetmek için iş arkadaşlarınızı ekleyebilir veya davet edebilirsiniz. Peki benim işletmem hesabına nasıl yönetici eklenir adım adım aşağıda bulabilirsiniz. Toplu yükleme ile ilgili detaylı bilgi ve kolayca e-tablodan tüm yerleri kolayca eklemek için yardım safyası https://support.google.com/business/answer/3370250

 • Google Benim İşletmem’de oturum açın.
 • Kart görünümünü kullandığınızdan emin olun.
 • Yönetmek istediğiniz girişi seçerek Konumu yönet’i tıklayın.
 • Menüden Kullanıcılar’ı tıklayın
 • Görüntülenen pop-up kutusunun sağ üst köşesinde, “Yeni yöneticiler davet edin” simgesini tıklayın.
 • Kullanıcının rolünü seçin.
 • Davet et’i tıklayın

Google Benim İşletmem ( Harita ) için doğrulama pin kodu gelmedi ne yapabilirim ?

Doğrulama kodunun gelmiyor olmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygın olanı adres alanını yanlış doldurmuş olmanız ve bu nedenle size postanın ulaşamamasıdır. Bu sorunu ise doğru adrese yeniden doğrulama kodu talep ederek çözebilirsiniz. Eğer telefon ile doğrulama seçeneği aktif olan bir sektörde çalışıyorsanız zaten böyle bir sorununuz olmayacaktır. Yine bazı girişler inceleme bekliyor olarak görüntülenebilir, bu durumda bir google çalışanı yaptığınız girişi manuel olarak kontrol ediyordur.

Son olarak https://support.google.com/business/contact/verification_code_issues?from=cuf adresindeki formu doldurarak google yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

İşletme doğrulama yöntemleri

 • Posta kartı ile doğrulama ( genellikle bu seçenek aktif olur )
 • Anında doğrulama ( çok az işletme türü için geçerlidir )
 • Telefon ile anında onaylama ( çok az işletme türü için geçerlidir )
 • Eposta yolu ile doğrulama
 • 10 şubeden daha fazla konumu doğrulama

Adres doğrulama kodu içeren posta kartı geldiğinde hangi işlemleri yapmalıyım ?

http://google.com.tr/isletmemidogrula adresine girerek gelen 6 haneli dijital doğrulama kodunun girilmesi gereken kutuya kodu girmeniz yeterli. Her hangi bir aksilik olmazsa giriş başarılı ile doğrulanmış olacaktır. Artık işletmenizin doğrulanmış bir sahibisiniz tebrikler.

Sitem var yine de google business hizmetini kullanmam gerekir mi ?

Kesinlikle kullanmanız gerekir. Bazen haritalarda ve sıfırıncı sıra denilen Google My Business, işletmenize Google’da herkese açık bir kimlik ve varlık kazandırarak mevcut web sitenizi destekler. İşletmenizle ilgili sağladığınız bilgiler Google Arama’da ve Google Haritalar’da  görünebilir.

Harita sonuçlarında reklam nasıl verilir ?

İşletmem hesabınızda bulunan bir reklam oluştur menüsüne tıklayarak Google Ads hesabınız ile google haritalı arama sonuçlarında reklam verebilirsiniz. Böylece farklı bir kaynaktan da trafik elde etmiş olursunuz. Ads express henüz başlangıç aşamasında bir proje bu yüzden ciddi manada aksaklıkları bulunmakta. Bunlar zamanla düzelecek diye umut ediyoruz.

Dijital atölye ‘de bulunan benim işletmem eğitimi faydalı olur mu ?

Benim işletmem hakkında daha fazla bilgi edinmek ve online eğitimini almak için dijital atölye sayfası olan https://learndigital.withgoogle.com/dijitalatolye sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu eğitim google resmi ekibi tarafından oluşturulmuştur. Google hesabını kullanarak eğitimi alabilir, sınavı başarı ile geçtikten sonra online sertifikayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Google benim işletmem kaydı ücretli mi ?

Google tarafından yerel firmaların daha kolay bulunulmasını sağlayan google mybusiness hizmeti tamamen ücretsizdir. Bu hizmeti kullanarak dilediğiniz sayıda şube ve firma ekleme şansına da sahip olabilirsiniz.

Google harita sonuçlarında benim adresimde başka bir firma çıkıyor sahiplik talebinde bulunabilir miyim?

Google’da işletme bilgilerinizin kontrolünü ele almak için atmanız gereken ilk adım, konumlarınız için hak talebinde bulunmaktır. Güvenilir ve güçlü girişler müşterilerinizi daha iyi bilgilendirir ve daha iyi etkileşim yaratırken konumunuz hakkında doğru ve güncel bilgilere sahip olmalarını sağlar. Bir işletme girişinin sahipliğini isteme ile ilgili google dökümanına ulaşmak için https://support.google.com/business/answer/4566671?hl=tr adresine gidebilirsiniz.

Google benim işletmem sonuçlarında telefon numaram yanlış görünüyor nasıl düzeltebilirim ?

Aynı şeklide öncelikle olarak my business hesabında gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Henüz google my business hesabınız yok ise bir kaç ayrı hesaptan geri bildirimde bulunarak sonucunu bekleyebilirsiniz. Ancak bu garantili bir yöntem olmayacaktır.

Anahtar kelimeyi firma ismi gibi kullanmayın

Sektörünüzde kullanılan bir anahtar kelimeyi firma ismi gibi doğrulayabilirsiniz. Bunu başarmış olsanız bile geri bildirimler sonucu gmail hesabınıza bağlı tüm doğrulanmış işletmelerin ceza almasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden işletme girişlerinin google kalite yönergelerine oyduğuna emin olun https://support.google.com/business/answer/3038177

Google benim işletmem kullanmak için fiziksel iş yerine ihtiyacım var mı ?

Hayır google benim işletmemi kullanabilmek için fiziksel ofisiniz olması gibi  bir zorunluluk bulunmamaktadır.  Home ofis olarak çalışan işinizi evden yürüten biri olabilirsiniz ya da bir hizmet bölgesi işletmesine sahip olabilirsiniz. Bu durum sizin için olumsuzluk doğurmayacaktır, bilgileri adresiniz olmasa bile google ‘da listelenecek şeklide oluşturabilirsiniz.

Google Benim İşletmem iletişim merkezi ile telefon görüşmesi nasıl sağlanır ?

Direkt olarak google benim işletmem merkezinin telefon numarasına ulaşmanız mümkün değildir. Ancak aşağıdaki adımları takip ederek my business departmanı ile görüşme sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde yardıma ihtiyacınız olan konuların detay bilgilerini https://support.google.com/business/?hl=tr#topic=4539639 sayfasından görebilirsiniz.

 • Google My Business İş bilgilerinizi düzenleme sayfasından “Bize Ulaşın” bölümün seçin,
 • “İşletmemin sahipliği veya işletmeme erişim” tıklayın.
 • “Diğer sorunlar” seçeneğine gelin
 • “Çağrı isteğinde bulunun” tıklayın. ( Beni arayın seçeneğinde bir google çevrim içi uzmanı sizi kendi dilinizde yardımcı olmak için telefon ile arama seçeneğidir . Bu bölümde ister e-posta , ister telefon ile aranma talebi ulaştırabilirsiniz. )
 • Firmayla ilişkinizi tanımlayın ve Google My Business hesabını nasıl yönettiğinizi belirleyin.
 • Bilgileri doldurun ve “Beni Ara” butonu seçin

Benim işletme hesabım askıya alındı ne yapabilirim ?

https://support.google.com/business/troubleshooter/2690129 adresindeki formu kullanarak Google My Business’ta yerel işletme eski haline döndürme isteğinde bulunabilirsiniz. Böylece hesabınız kalite politikalarını ihlal etmiyorsa yada yanlış bir sebeple askıya alınmışsa askıdan kurtarabilirsiniz.

Google’dan arıyoruz firma bilgileriniz silinecek diyen aramalar alıyorum ne yapmalıyım ?

Google böyle bir arama yapmaz. Google ‘dan yapıldığından yüzde yüz emin olmadığınız durumlarda sakın bu tür aramalarda sizden istenilenleri yerine getirmeyin. Google firmasından arıyoruz, yada google ile ortağız diyerek yapılan sahte aramalar karşısında neler yapabileceğinizi şu google dökümanından okuyabilirsiniz . https://support.google.com/business/answer/6212928?hl=tr Ayrıca bu tür aramaları bildirmek için https://support.google.com/business/contact/gmb_3p_complaints formunu kullanabilirsiniz.

Google’dan işletme silme işlemi nasıl yapılır ?

Google üzerinde yönettiğiniz bir işletme artık kapandıysa veya bir sebeple işletmeyi harita üzerinden silmeniz gerekiyorsa aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi mobil uygulama üzerinden yapamazsınız detaylar için https://support.google.com/business/answer/4669092?hl=tr

 • Benim işletmem hesabına giriş yapın
 • İlgili işletmeyi seçin.
 • İşlemler kısmından sil ‘i işaretleyin.

Google ile iletişim kurabileceğiniz farklı iletişim ve destek seçenekleri

Sonuç olarak ; Uzun bir süre google benim işletmemin yıldızı parlamaya devam edcek görünüyor. Ve insanların bir çoğu sitenize girmeye gerek duymadan size bu kanal aracılığı ile ulaşabilecek gibi görünüyor. Daha önce detaylı olarak yazdığım yerel seo yazısını bu yazıyla bağlantılı olduğu için mutlaka okumanızı öneririm.

PROFESYONELLER İÇİN İPUCU: Google asla para veya kişisel bilgi istemek için sizi aramayacaktır. Zaman zaman, Google My Business adreslerini doğrulamak için işletmeleri arayabilirler. Google olduğunuzu iddia eden biri sizi ararsa çok dikkatli olun. Google sizden asla para veya kişisel bilgi istemeyecektir. Bunun tek istisnası, bir AdWords müşterisiyseniz, AdWords hesabınızla ilgili yardım sunmak için sizinle iletişime geçmeye çalışabileceklerdir.

Kaynaklar  : 

 1. Google ‘da yerel sıralama nasıl yükseltilir ? https://support.google.com/business/answer/7091?hl=tr ( Doğrulama, Çalışma saatleri, Yorumları yönetme ve yayınlanma, Tüm verileri girin, Fotoğraf ekleyin ,Video ekleyin, alaka düzeyi, uzaklık ve önem algoritmasını algılayın )
 2. Google haritalar sahiplik talebi https://support.google.com/business/answer/4566671?hl=tr
 3. Benim işletmem yönetici ve kullanıcı ekleme https://support.google.com/business/answer/3370250
 4. Seo eğitimi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 5. Google Benim işletmem politikalarının tümü https://support.google.com/business/answer/7667250