Web sayfamda site içi seo konusuna çok özen gösteren birisiyim. Tüm bunlara rağmen geçende Google Webmaster araçlarında (Search Console ) uluslararası hedefleme bölümüne girdiğimde sitenizde hreflang etiketi yok şeklide bir hata aldım.

Bunun sebebi ve çözümü hakkında bilgi verebilir misiniz. ? Bu hreflang  ne demek oluyor bunun hakkında da bilgi alabilir miyim ? Bu problemi çözmezsem seo başarım sekteye uğrar mı. Özetle yapmak istediğim şey siteme İngilizce, Arapça ve Fransızca dillerini ek olarak eklemektir. Html ve WordPress için bu problemi nasıl gideririz.

Web sayfama dil seçeneği ekleme çözümleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Çok dilli siteler için hreflang etiketinin yanlış kullanımı ve çözümleri ile ilgili sorularınıza sırası ile cevap verelim.

Hreflang nedir ?
Bu etiket ile özellikle çok dilli sitelerde lokasyon bazlı doğru dili göstermeyi hedefler. Bunun sonucunda örneğin İngiltere’de İngilizce içeriğiniz gösterilir. Almanya’ da ise Almanca, Arap ülkelerinde Arapça, Rusyada Rusça, Çinde Çince içeriğiniz gösterilir. Arama motorları dil yapınızı bu etikete bakarak algılarlar. Birden fazla dil kullanan siteler için önemli bir meta etikettir.
Hatalı bölümleri Google Webmaster Araçları > Arama Trafiği > Uluslararası hedefleme bölümünden hatalarınızı takip edebilirsiniz.
Hreflang etiketi nasıl kullanılır ? 
Türkçe için : <link href=’site.com/’ hreflang=’tr’ rel=’alternate’/>
İngilizce için : <link href=’site.com/’ hreflang=’en-us’ rel=’alternate’/>
Html ve WordPress sitelerde de kullanımı aynı şekildedir. WordPress için WPML eklentisini kullanarak bu etiketi yönetebilirsiniz. Yani özetle ekleyeceğiniz her dil için rel=”alternate” hreflang=”x”şeklinde kod eklemesi yapılır. Hata içeren hreflang etiketlerini Search Console ‘dan tespit edebilirsiniz.
Hreflang dönüş etiketi yok uyarısı nasıl düzeltilir ?
Çok dilli sitelerde sitede aktif olan dillerden diğer dillere geçiş bulunmadığı zamanlarda Search Console ‘dan böyle bir uyarı alabilirsiniz. Dönüş etiketi ile ilgili daha detaylı bilgi için https://support.google.com/webmasters/answer/6061244?hl=tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
Hreflang etiketi nasıl eklenir ?
internationalseomap.com/hreflang-tags-generator/ aracını kullanarak sitenize ilişkin bu etiketi oluşturabilir ve sayfanıza ekleyebilirsiniz.
Sitenizde hreflang etiketi yok uyarısı neden alınır ?
Eğer çok dilli bir siteniz varsa ve hreflang etiketi ile arama motorlarına yardımcı olmuyorsanız. Sitenizde hreflang etiketi yok uyarısı alırsınız. Çözüm ise basit bir şeklide bu etiketi eklemek olacaktır : )
Hreflang kontrol araçları
Yaptığınız hataları tespit eden araçlar ile kolayca tespit edebilirsiniz. Bu araçları saymak gerekirse ;

Çok dilli siteler ile ilgili google yardım dökümanları