Ulaşılamayan site içi ve site dışı linkler başa beladır . Tarama hataların ve kırık linklerin sayılarının artması hem google tarafından hoş karşılanmaz hem de seo açısından oldukça olumsuz bir durumdur. İnternet sitenizde gerek daha önceki konuları silmek gerekse yazılımsal sebeple oluşan bağlantı hatalarını tespit etmek ve bu hataları gidermek için umarım yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bahsedeceğimiz bu araçlar sitenizin kırık link ( broken link ) tespitini yaptığı gibi sitenizden çıkış yapan bağlantıların ( external ) durumunu da kontrol ediyor.

Kırık link nedir ?

Bir internet sitesinde her hangi bir sebeple ulaşılamayan , hata veren sayfalardır. Ulaşılamayan hata veren site içi bağlantıların artması kullanıcı deneyimini ve dolayısı ile seo başarısını olumsuz şekilde etkileyen durumlardandır.

Kırık site içi linkler nasıl düzeltilir ?

Öncelikle kırık bağlantının sebebini bulmalısınız. Ulaşılamayan kırık link site içi mi site dışı bir link mi bunu tespit ettikten sonra site dışı bağlantı ise araştırma yaparak yeni site adresi ile değiştirebilirsiniz. Silinme , url değişikliği gibi sebepler ile ulaşılamayan site içi linkleri de bu analizler sayesinde tespit ederek çözümleme yoluna gidebilirsiniz.

Kırık bağlantılar nasıl bulunur ?

http://validator.w3.org checklink bu adresten taramayı yapabilirsiniz. W3C sitesini sadece html hatalarını kontrol eden analiz sistemi ve kod doğrulama amaçlı olarak kullanılmıyor. Bugün (2012 W3c Validation sitesini dolaşırken başka bir hizmetini daha buldum ,bence çok hoş üstelik ücretsiz. Bu hizmet sitenizdeki bağlantı çıkışlarını analiz ederek ulaşılamayan bağlantı var mı yok mu onları tespit etmeye yarıyor

Sitenizde eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız http://wordpress.org/plugins/broken-link-checker/ eklentisi ile kırık link kontrolü işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Sitenizde yer alan kırık linkleri düzelterek kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz. Son olarakta iyi bir crawler ve site içi hataları tarama yazılımı olan Xenu programı ile de detaylı bir tarama yaptırabilir site içi ve site dışı broken link ( kırık linkl ) tespiti yapabilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın !  Ref saldırısı engellemek

xenu link

İşinize yarayabilecek  diğer online sorgulama araçları :

En büyük site içi problemlerden biri olan tarama hataları ve sitenizde çalışmayan url leri tespit ederek analiz yoluna gideceğiniz araçlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kırık link düzeltme yöntemi backlink kazanmak

  Daha önce sunucudan her hangi bir sebeple silmiş olduğunuz alt sayfaları kullanarak ana sayfanızın kalitesini artırmanız mümkün.

  Kırk bağlantıları bulduktan sonra bunları ana sayfaya veya ilgili sayfalara yönlendirmek için ise 301 yönlendirmesini kullanabilirsiniz. Böylece yabancı sitelerde geçen ‘broken link building‘ ‘ulaşılamayan bağlantılarınızı backlinke dönüştürme‘ işlemini yapmış olursunuz.

  Daha önce yayın yapan içeriklerin artık olmadığını düşünelim. Bu silinmiş sayfa / sayfaların otorite puanı yüksek olabilir. Bu heba etmemeniz gereken bir sonuçtur . Ulaşılamayan alt sayfalarınızın listesini yaparak aralarında page authority değeri yüksek olanları ana sayfanıza yönlendirirseniz, ana sayfanızı güçlendirmiş olursunuz.

  1. Öncelikle tarama hatası veren silinmiş sayfalarınızın bir listesini çıkarın. ( Bu liste elinizde mevcut değilse
  2. Domain ve Sayfa otoritesi kontrol araçları ile tek tek taratın
  3. Ulaşılamayan backlinkler arasında bulunan yüksek otoriteli sayfalarınızı 301 ile ana sayfaya yönlendirin.

  page rank recovery 1

  Sonuç olarak : En önemli site içi faktörlerden biri olan çalışmayan site içi linkleri düzeltmeniz arama motoru performansınıza olumlu etki edecektir.

Lütfen yazıyı oylayın !
[Toplam: Ortalama: ]