Daha önce sitemize gelen ziyaretçilerin arama sonuçlarında hangi anahtar kelimelere tıklayarak bize ulaştığını detaylı olarak görüyorduk.

Google analytics not provided çözümü uygulaması uzunca bir süredir arama sonuçlarının hangi kelimelerden geldiğinin google tarafından kasıtlı bir şekilde gizlenmesidir. Google bunun sebebini G+ kullanıcılarının veri güvenliğini sağlamak şeklinde özetliyor. Ancak bu durum site sahipleri için belirsizlik doğuruyor.

Not provided ne demektir ?

Provide kelimesi ingilizcede sağlamak anlamına gelir. Not provided ‘in anlamı ise sağlanamaz diye tercüme edebilir. Google tarafından sitenize gelen arama sorgularının hangi kelimelerden olduğunun belirsizliğini ifade eder. Bu durum yukarıda da açıkladığımız üzere gmail hesabı ile giriş yaparak arama yapanların kullanıcı gizliliğini sağlamak ve verilerin 3. kişilerin eline geçmesini engellemek içindir.

Biz bu numarayı yutmuyoruz tabi ki. Bu durumun daha çok google algoritmaları ile ilgili olduğunu ve kullanıcı gizliliğinin bir hikaye olduğunu düşünüyoruz.

Not provided , Not Set gözüken kelimeler nasıl bulunur ?

Google analytics > Edinme > Tüm Trafik >  Kanallar > Organik Search > Anahtar Kelimeler sekmesi altında bulunan bölümde tüm aramaların hangi sayfalara geldiğini tespit ederek çözüm hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.

Hazırlamış olduğumuz aşağıdaki videoyu izleyerek veya maddeler halinde saydığımız işlemleri uygulayarak çok kolay bir şekilde bilinmeyen anahtar kelimelerin hangi sayfanıza hit getirdiğini tespit edebilirsiniz

Google Analytics bilenmeyen kelimeler kesin çözüm  :

 1. Google analytics hesabınıza giriş yapın.
 2. Edinme menüsüne girin
 3. Sonra Anahtar Kelimeler
 4. Sonra da Organik bölümüne gelin
 5. Yukarıda bulunan ikinci boyut kısmına tıklayın ve arama bölümüne açılış sayfasını seçin.
 6. Evet artık not provided çözülmüş hale geldi.

 

Şubat 2015 Ekleme : http://bit.ly/notprovidedkit sitesindeki Google Analytics seo aracı ile mükemmel bir şekilde verileri analiz edebilir ve google üzerinden hangi kelimelerden sitenize trafik geldiğini net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Google Analytics gerçek zamanlı trafik görüntüleme esnasında şimdilik çözüm bulunmamaktadır.

Mutlaka Oku !  İçerik Kalitesi ve Seo

Şubat 2017 Ekleme : Siteniz Google Search Consol’a ekli değilse ekleyin. Google Webmaster Tools ve Google Analytics entegrasyonunu yapın. Bir süre sonra WMT ve Anlytics arasında veri akışı başlayacaktır. Veri akışı sonrasında Search Console da bulunan arama trafiği ( search analytics ) sekmesini tıklayın. Açılan ekranda tıklamalar seçili olsun. Bir alt sekmede sorgular kısmını seçin ve tarih kısmından istediğiniz aralığı seçin. Bu sistem oldukça güzel bir şeklide çalışmakta ve hangi anahtar kelimelerde çıktığınızı sorunsuz bir şekilde göstermektedir. Tek problem veriler bir kaç gün gecikmeli olarak yansımaktadır.

Bonus bilgi :  

Kohort analizi nedir ?

Kohort sektörel durum analizidir. Bu analiz ile google analytics kullanarak detaylı bir şekilde sektör analizi yapabilirsiniz. 2015 yılında gelmiş bu özellik gerçekten çok faydalıdır.

Kohort kelimesi İngilizcedeki ‘‘cohort’’ kelimesinin karşılığıdır. Aynı yıl doğma, aynı meslek grubuna dâhil olma, aynı bölgede oturma gibi belirli bir özelliğe sahip bireylerin oluşturduğu gruba kohort grubu denir.

Kohort analizi altındaki başlıklar : 

 1. Ziyaretçiyi elde tutma
 2. Ziyaretçi başı gelir
 3. Kullanıcı Başına Hedef Tamamlama Sayısı
 4. Kullanıcı Başına Oturum Sayısı
 5. Kullanıcı Başına Oturum Süresi
 6. Kullanıcı Başına Sayfa Görüntüleme Sayısı
 7. Oturum Süresi metriği

Verdiğimiz çözüm umarız bir nebze faydalı olmuştur. Görüş ve önerileriniz için yorumlarınızı bekliyoruz.