Top

Site hızlandırma teknikleri

Celilcan / Seo teknikleri  / Site hızlandırma teknikleri
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
19 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 3,95.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Yavaş açılan siteler hem kullanıcı deneyimini kötü etkiler hem de arama sonuçlarında sizi dolaylı olarak arka plana atabilir. Bu yüzden wordpress, joomla yada özel yazılım sitelerin tümünde site hızlandırma işlemleri öncelik arz eder ve en çabuk şeklide düzeltilmesi gerekir.

Artık mobil uyumlu olmanın bir zorunluluk haline geldiği günümüzde çok daha kısa sürede yüklenen ve hızlı açılan AMP ( Hızlandırılmış mobil sayfalar ) da yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bunun da bir adım ötesine giderek Progressive Web Apps (PWA) kullanımı da artmaya başlamıştır. Detaylar için https://developers.google.com/web/progressive-web-apps/

İdeal site performansı nedir diye soracak olursanız bir web sitesi 3 saniyenin altında yüklenmelidir diyebiliriz. Site hızlandırma sorunları bazen yazılım veya sunucu kökenli olabileceği gibi her ikisi ile de alakalı olabilir. Hangi sebepten kaynaklanırsa kaynaklansın bu sorunun düzeltilme bir gerekliliktir. En gelişmiş ve temel seo gereksinimlerini yerine getirdikten sonra bile hala arama motorlarında başarı elde edemediğinizi düşünüyorsanız sayfanın yüklenme süresi ile alakalı sorunları da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

Zira gogle, yandex artık kullanıcı eğilimlerine çok önem veriyor. Ziyaretçilerinizin ortalama oturum süresi, hemen çıkma oranı gibi kriterler seo başarısında oldukça önemli bir yere sahiptir. Yavaş yüklenen bir web sayfası ise kullanıcıların o siteyi hızlı bir şekilde terk etmesine böylece hem oturum süresinin azalmasına hem de hemen çıkış oranının yükselmesine yol açacaktır.

Yazıda neler var ?

MUTLAKA OKUMALISIN !  Google link reddetme ipuçları

WordPress siteler neden yavaş açılır ?

Bir internet sitesinin yavaş açılmasının bir çok sebebi olabilir. Önemli olan sorunu doğru olarak tespit edip hızlı bir şeklide çözüm sağlamaktır.

 • .htaccess dosyası optimizasyonu
 • Sunucu optimizasyonu
 • WordPress, Joomla gibi içerik yönetim sistemlerinin kalıtsal sorunları
 • Grafik, Video gibi öğelerin optimizasyonu
 • Siteye gelen yoğun trafik
 • Referral spam veya saldırı
 • Kod optimizasyonu

Site hızlandırma işlemleri nasıl yapılır ?

Joomla, WordPress, Vbulletin gibi hazır bir sistem kullanıyor olabilirsiniz. Yada özel yazılım bir internet siteniz olabilir. Her iki durumda da siteniz ne kadar hızlı açılırsa kullanıcı deneyimini o kadar pozitif etkileyecektir. Kullanıcı deneyiminin iyi manada artması demekte arama motorlarında daha iyi sıralamalar elde etmeniz anlamına gelir. Aşağıdaki maddeleri detaylı olarak inceleyerek sitenize uyarlamanızı öneririz.

Hosting seçimi çok önemlidir

İnternet sitenizi barındırdığınız sunucunun kalitesi, doluluk oranı ve donanımsal özellikleri gibi özellikler site hızını ve yüklenme süresini etkiler

WordPress hızlandırma nasıl yapılır ?

Gereksiz eklentileri kaldırın. WordPress sıkıştırma eklentilerinden olan WpFastest Cache , Gzippy, W3 Total Cache gibi iyi bir cache eklentisi kullanın. Wodpress hızlandırma için bir çok eklentiyi bir arada kullanmak yerine temanızı iyi bir şekilde optimize edebilirsiniz. Yoğun trafiğiniz varsa CDN kullanabilirsiniz. Wordrpess alt yapısını kullanan sitelerde her tema için farklı ayarlamalar gerekebilir. Resimlerin optimize edilmesini sağlayın. Lüzumsuz javascript ve css dosyalarının yükletilmesini engelleyin. Lüzumsuz eklentileri deaktif edin. Özellikle seo açısından internet sitesinin 3 saniyenin altında yükletmenizi tavsiye ederiz.

Gzip sıkıştırması kullanın

Sitenizde gzip sıkıştırmasını kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu yolla sitenizin boyutunu büyük bir oranda düşürebilirsiniz. WordPress gibi hazır yazılımlar için gzip eklentileri mevcuttur.

Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın

Tarayıcı önbellekleme ve gzip sıkıştırma konularında oluşturduğumuz detaylı makaleden faydalanmak için şu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

MUTLAKA OKUMALISIN !  Seo uyumlu makale

Açılış Sayfası Yönlendirmelerinden Kaçınma

Özellikle https ye geçmiş olan sitelerde yapılan yönlendirmelerde siteniz.com yazıldığında ilk önce https://siteniz.com a yönlenme işlemi gerçekleştirtip sonrasında https://www.siteniz.com ‘a yönlendirme yapıyorsanız bu tür bir uyarı alabilirsiniz.

https://testmysite.withgoogle.com/ google web site hızı ve performansını ölçme aracını kullanarak analiz yaptığınızda bu tür bir hata alırsanız yapmanız gereken yönlendirmeyi direk olarak tercih ettiğiniz url versiyonuna yapmanız olacaktır.

Fotoğrafların boyutunu küçülterek optimize edin

Fotoğrafların boyutlarının optimize edilmesi ve kapladığı alanın küçülmesi site hızınızı etkileyecektir. Resim boyutlarınızı internet üzerinden online olarak küçülten optimize eden bir araç istiyorsanız Resminizi yükleyip online olarak optimize edilmiş resminizi bilgisayarınıza indirebileceğiniz siteler mevcuttur. Mesela tinyjpg.com, tinypng.com fotoğraf boyutu küçültme sitelerine örnek olarak gösterilebilir.

Kırık linkler ve hata sayfalarını analiz edin

Kırık linkler sitenizde boş yere isteklere yol açarak yavaşlamaya sebep olur.  Kırık linkleri online olarak tespit ve analiz etmek için http://www.brokenlinkcheck.com/broken-links.php adresinden tarama yaptırabilirsiniz. Alternatif kırık link tespit aracı olarakta http://validator.w3.org/checklink adresini kullanabilirsiniz.

kırık link tespiti

html boyutu büyük olan alt sayfaları küçültün

Sayfa boyutunuz ne kadar küçük olursa, html ve css kodlarınız ne kadar temiz olursa siteniz o kadar çabuk yüklenir. Bu nedenle gereksiz kod karmaşalarından sakının.

wordpress kod küçültme

DNS problemlerini giderin

Name server ayarlarında, yönlendirmelerde ki sorunlarda site yüklenme performansını etkiler. Bu nedenle www.intodns.com adresinden sitenizin DNS kaydının analzini yaparak burada hata olarak verdiği sonuçları düzeltin. Intodns şu ana kadar gördüğüm en güzel dns analiz aracıdır.

Javascript dosyalarını küçültün ( jsminify)

Javascript dosyalarını online olarak sıkıştırabilir ve optimize edebilirsiniz. İngilizce olarak minify js diye ararsanız bir sürü araç bulabilirsiniz.

Css optimizasyonu sağlayın ( css minify )

Yine css dosyalarınız online olarak sıkıştırabilir , css dosyalarınızda bulunan anlamsız karakter ve boşlukları temizleyebilirsiniz. Bunun içinde compress css tools şeklinde arama yapabilirsiniz.

Sitenizin W3 kod doğrulamasını yapın

Sitenizin w3c standartlarına uygun olup olmadığını ve sitenizde bulunan html, css hatalarını nasıl düzelteceğinizi gösteren http://validator.w3.org/ sitesindeki analizlere göre sitenizi düzenleyin sitenizin çok daha kısa sürede yüklendiğini göreceksiniz.

MUTLAKA OKUMALISIN !  Google mobilegeddon güncellemesi

Cdn kullanarak sunucu yükünü azaltın

Özellikle wordpress siteler için resim dosyalarını hızlı sunuculardan yükleyen CDN hizmetini kullanarak sunucu yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Site hızı ve performans testi nasıl ölçülür ?

Web sitesinin yüklenme süresini öğrenmek , hız testi yapmak ve yavaş açılmasına sebep olan tüm etkenleri detaylı olarak site hızını ölçmek için bir çok online hız testi aracı mevcuttur. Bunlardan en kaliteli ve önemlilerini yazalım.

 • Google page speed insight

En modern ve kolay kullanıma sahip analiz araçlarından bir tanesi olan google site speed gooogle’in resmi ölçme aracıdır.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

 • Google Mobil site hızı test etme aracı

İnternet trafiğinin %70 ini artık mobil trafik oluşturuyor. Bu yüzden google mobil firs indexing algoritmasına geçiş yapıyor. Bunun sonucu olarakta internet siteleriniz artık mobil aygıtlarda çok hızlı yüklenmelidir. Mobil aygıtlarda site hızı nasıl ölçülür diyorsanız. İşte size google ın mobil site hızı test aracı.

https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-trMobil 

 • Pingdom Tools

Sıklıkla kullandığım sitenizin hızlandırma performansını ölçen ve ve performansınızı etkileyen unsurları tek tek listeleyen sitenizin ortalama yüklenme süresi, en son yüklenen dosya en ilk yüklenen dosya gibi ayrıntılı analizlere ulaşabildiğiniz harika bir araç.

 • Google Lihgt House eklentisi 

Bu eklenti ile birlikte artı sitenizdeki bir çok performans sorununu detaylı olarak analiz edebilirsiniz. Google tarafından hazırlanmış bu araç gerçekten çok işinize yarayacaktır.

 • Pingdom Site hızı sorgulama aracı

pingdom site hızı ölçme aracı

Başta da söylediğimiz gibi internet sitenizin yüklenme süresi seo başarınız ile eşit orantılıdır. Makalemizde yazdığımız unsurlara dikkat ederseniz hem sitenizin performansının arttığını, hem arama motorlarında yükselişe geçtiğini göreceksiniz. Siteye https://tools.pingdom.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazının ilk yayınlanma tarihi 10 Şubat  2015


Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
5 yorum yazılmış
 • Eskişehirli Çilingir
  19 Temmuz 2017 at 18:12

  Yine paylaşımı yapılacak içeriklerle karşımızdasınız hocam. Uzun zamandır merak ettiğim bu konu için de size ayrı teşekkürlerimi sunarım..

 • tolha
  2 Temmuz 2015 at 12:13

  peki magento nun import yapabilcem bir eklentisi varmi update ozellikli yani csv yada xml dosyayi yukleyip ve update edebilcem updaten dan kastim yeni urunleri ekleme ve csv nin icinde olmuyan urunleri otomatik kaldirmasi gibi update sirasinda ?

  lutfen yardimci olurmusunuz 2 aydi bu konuyla arastirma yapiyorum ?

 • tolha
  22 Mayıs 2015 at 02:53

  bisey sorabilirmiyim celil bey biz vps server kullaniyoruz
  ozellikleri soyle
  2 vCores / max ram 4 GB garanti ram 2 gb / HP 3PAR StoreServ storage platform (SSD/HDD) / HP 3PAR storage 200gb
  Cantos 7 kullaniyoruz
  Sorum su wordpress kullaniyoruz ve woocommerce eklenti urunlu yuklemek icin wp all import kullaniyoruz ama 29 bin tane urunu cok yavas yukluyor nerdeyse 27 28 saat suruyor bunu nasil hizlandirabiliriz ve sitemizde cache felan kullanmamiza raggmen yavas aciliyor
  Yukleme hizini nasil giderebilirim ve site hizini sizce serverden kaynaklimi yoksa server ayarlarindan mi
  8vCores / max ram 16 GB garanti ram 8 gb / HP 3PAR StoreServ storage platform (SSD/HDD) / HP 3PAR storage 600gb

  Bu serveri alirsam duzelirmi sizce yoksa ne yapmaliyim lutfen yardimci olabilirmisiniz ?

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Url yapısı değiştirme rehberi

Bu yazımız özellikle joomla kullanan ve wordpress 'e geçmek için kıvranan ama ya sorun olursa , ya anahtar kelimelerde sıralama...

Kapat