Google pagespeed insight ( site hızı analiz etme aracı ) veya Gtmetrix ile sitenizi sorgularken sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de. ”Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın” önerisidir. Peki bu işlem nasıl yapılır ve ne işe yarar.

Mobil first index algoritması ile birlikte mobil kullanıcı deneyimi daha da etkili olmaya başlamıştır. Bu yüzden hem desktop hem de mobil cihazlarda sitenin oldukça hızlı yüklenmesi gerekir. Aslına burada temel faktör kullanıcının aygıtında siteyi 4 saniyenin altında yükletmeye çalışmaktır. Yoksa site hızı analiz araçlarında yeşil ışığı yakmak, yüzde doksanı görmek değildir. Zira google botlarını veya gtmetrix botlarını kandırarak oradaki puanlamayı çok rahat bir şekilde manipule edebilirsiniz.

Gzip etkinleştirme nasıl yapılır ?

Her şeyi sıkıştırın siteniz daha çok hızlansın. Hızlı açılan siteler kullanıcı deneyimini daha iyi yaşattığından genellikle SEO ‘dada başarılı olabilir.

Linux sunucularda gzip sıkıştırma için htaccess kodunu buraya tıklayarak alabilirsiniz. Ancak Gzip ‘in ciddi bir sunucu yükü getirdiği de bazı durumlarda görülmektedir. Bu yüzden fayda , zarar maliyeti yaparak kendiniz uygulamayı tercih edebilir yada etmeyebilirsiniz.

Windows ‘ta gzip etkinleştirme için detaylı bilgiyi microsoft yardım sayfası olan https://technet.microsoft.com/en-us/library/30e64245-ec6b-4c4e-891b-b7249e36c0a0 adresinden öğrenebilirsiniz.

Sıkıştırmayı etkinleştirin ve siteniz çok daha hızlı yüklensin. Bunun için Gzip ayrlarını yapmanız yeterli olacaktır. Resim , js , css , pdf gibi dosyaları önbellekleme işlemine tabi tuttuktan sonra sitenizde gözle görülür oranda bir hızlanma olacaktır. Hızlı bir site kullanıcı deneyimini artıracağından arama motorlarında da başarıyı artıran faktörlerdendir. Site hızlandırma ile ilgili detaylı makalemiz için Site hızlandırma teknikleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın nedir ?

“.jpg, .gif, .png, .css .js” gibi dosyaların her seferinde gelen ziyaretçilerinize yeni bir dosya gibi yüklettirmemek böylece site açılışını da hızlandırmaktır. Sitenize iki veya daha üzeri ziyarette bulunan ziyaretçilerin aynı dosyaları tekrar tekrar yükleme sorunundan kurtulursanız.

 • Siteniz hızlı yüklenir.
 • Böylece ziyaretçilerin sitenizde kalma süreleri uzar.
 • Arama sonuçlarında başarınızı yükseltir.
 • Sunucu sistem kaynaklarını az tüketerek trafik için daha çok ücret ödemekten kurtulmuş olursunuz.

tarayıcı önbellekleme

Tarayıcı önbellekleme nasıl yapılır ?

Bu yazımızda hem windows tabanlı sunucularda yayın yapan mvc, asp, asp.net gibi yazılımlar için hemde linux tabanlı sunucularda yayın yapan wordpress, joomla, php siteler için işlemler anlatılmaktadır.

 • WordPress önbellekleme

WordPress sitelerde tarayıcı önbellekleme .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları eklemektir. Bu işlemi yapmadan önce htaccess dosyanızın yedeğini almayı unutmayın. Siteniz internal server error verirse bu dosyadan yedeği geri yüklersiniz. Hata almanız durumunda bakmanız gereken ilk şey apache ‘ya mod expires modülünün yüklü olup olmadığını kontrol etmektir.

<ifmodule mod_expires.c>
 <filesmatch "\.(png|jpg|gif|svg|css|js)$"> ExpiresActive on ExpiresDefault "access plus 1 year" </filesmatch> </ifmodule>

Yukarıdaki kodu eklemenize rağmen pagespeed aracında hala olmadıysa aşağıdaki kodu kullanın.

 • PHP önbellekleme

Linux tabanlı joomla, opencart, zencart yüklü sitelerde veya  normal php sitelerde .htaccess dosyasına aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz. Linux sunucularda sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 2 days"
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ##
 • Asp.net , Mvc, Asp tarayıcı önbellekleme

IIS kurulu Windows sunucularda .net. asp ve mvc için leverage browser caching ( tarayıcı önbellekleme ) nasıl yapılır. HTTP Sıkıştırmayı etkinleştirme işlemleri için aşağıdaki kodu kullanmanız yeterlidir.

<staticContent>
<clientCache cacheControlCustom="public" cacheControlMode="UseMaxAge" cacheControlMaxAge="500.00:00:00" />
</staticContent>

Yukarıda yer alan hem windows hem de linux için verilmiş kodları deneyerek hangisinin sisteminiz ile uyumlu olup almadığını kendiniz tespit edebilirsiniz. Çünkü bazı kodlar wordpress ile tam uyumlu olarak çalışmayabilir. Veya sunucu ayarları ile ilgili değişiklikler kodların çalışmamasına neden olabilir.

 • Cpanel gzip sıkıştırmayı aktif etme

Eğer hosting paneliniz cPanel ise panelde yer alan Web Sitesi Optimize Et bölümünü kullanarak reseller yada sunucu altında bulunan tüm sitelerde gzip sıkıştırmayı tek tıkla etkinleştirebilirsiniz.

Lütfen karşılaştığınız sorunları yorum olarak yazın biz de size yardımcı olalım.

Bonus site hızlandırma bilgisi : Png , jpg uzantılı tüm resim dosyalarını online olarak mükemmel bir şekilde sıkıştıran ve boyutunu küçülten böylelikle internet sitesinin daha hızlı yüklenmesini sağlayan https://tinypng.com/ aracını öneriyoruz.

En iyi wordpress hızlandırma ve cache eklentileri

Cache eklentilerinin kullanımı wordpress sitelerin hızını artırmak için son derece önemlidir. İyi bir cache eklentisi ile javascirpt dosyalarını, html dosyalarını, css dosyalarını küçültebilir ve birleştirebilirsiniz. Gzip etkinleştirebilir, görselleri sıkıştırabilirsiniz. Böylece siteniz kullanıcının tarayıcısında daha kısa sürede yüklenir ve daha hızlı açılır.  Peki hangi eklentileri öneriyoruz ?

wordpress hangi cache eklentisi daha iyi karislastirma

 • Wp fastest cache
 • WP Rocket
 • Fast Velocity Minify
 • Cachify
 • LiteSpeed Cache
 • Autoptimize
 • W3 Total Cache
 • Hyper Cache

Ben yıllardır wpfastest cache kullanıyorum ve memnunum. ancak şunu söylemek isterim ki bazı temalarda deneme yaparak en iyi cache eklentisini bulmanız gerekiyor. Deneyekek sizin için uygun eklentiyi bulabilirsiniz.