Google arama sonuçlarında bazı sonuçlar resimli olarak listeleniyor. Bunu eminim daha önce görmüşsünüzdür : ) Aşağıda da resim olarak eklediğim bu arama sorgularında resimli olarak çıkma olayının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu makale tam size göre.

*** Malesef google artık authorship resimlerin görünmesini arama sonuçlarından kaldırmıştır.*** Artık Featured Snippet olarak arama sonuçlarında çıkmak için  Yapısal verileri ( Rich Snippets, Schema.org ) kullanarak arama sonuçlarında farklı şekillerde çıkabilirsiniz. Örneğin cevap kutuları, sıfırınca sıra , yıldızlı sonuçlar vs.

 

google-yazarlik

Google snipped tools ve arama sonuçları ve google plus resminin gösterilmesi : 

1. adım : http://plus.google.com/ adresine giderek hesabınıza giriş yapın eğer hesabınız yoksa bir hesap oluşturun.

2. adım : WordPress tabanlı bir siteniz varsa eklentiler ile bir yazar ekliyoruz.  ( Google Seo Author Snippet öneririm )

3. adım : Sitemizin ana sayfada bir yerine google + profilimize link veriyoruz.

4. adım : Profilimizi bağlayacağımız web sitesini doğrularken google tarafından da yapılan uyarı gereği yüzümüzün net olarak belli olduğu bir resmi google profil resmi olarak belirliyoruz.

5. adım : https://plus.google.com/authorship adresine girerek doğrulamak istediğimiz internet sitesi üzerine kayıtlı mail adresimizi yazarak , yazarlık doğrulaması yapıyoruz. Bu işlem sonrasında mail adresimize gelen doğrulama linkini tıklayıp işlemi bitiriyoruz.

google-profil-baglama

6. adım : Son olarak google search console http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets adresine girerek önizlemede resmimizin görünüp görünmediğini kontrol ediyoruz. Eğer resmimiz görüntüleniyorsa sorun yok demektir.

google-yazarlik-sorgulama

Zaten google resimde görüldüğü üzere yazarlık ilişkilendirmesi bu web sayfası için çalışıyor mesajı vererek işlemi doğru yaptığınızı size bildiriyor.

Bu işlemleri yaptıktan sonra google ‘ın sitenizi taramasını ve sonuçlarda sizi resimli olarak çıkarması için sabırla bekliyorsunuz. Ben yazarlık doğrulamamdan sonar 1 hafta içerisinde arama sonuçlarında resimli sonuçlarda çıkmaya başladım. Ancak dediğim gibi bu duruma göre değişebilir.

Daha sonraki zamanlarda google dan şöyle bir mail alabilirsiniz.

Google Authorship’e hoş geldiniz!

Bu e-postayı, sayfalarınızı işaretlemek üzere Google’da İçerik Sahipliği’ni eklediğiniz için alıyorsunuz. Bu tek seferlik bir bildirimdir. Bu konuyla ilgili olarak sizinle bundan sonra iletişim kurmayacağız.Google Authorship hesabınızı oluşturdunuz. Bu, profilinizin bir bağlantısının ve fotoğrafınızın artık arama sonuçlarında içeriğinizin yanında görüneceği anlamına gelir.

Yazarlık bilgileriniz şuna benzer şekilde görünecektir:

Celil Can tarafından (20 Google+ çevresinde).
Burada, sayfadan ilgili bir snippet görünür. Alıntı, kullanıcının arama terimlerine bağlıdır.

 

Biliyor muydunuz? Google Authorship’e kaydolmanız, artık sayfalarınızın Google arama sonuçlarında ne sıklıkla göründüğünü öğrenebileceğiniz anlamına gelir.

*** Malesef google artık authorship resimlerin görünmesini arama sonuçlarından kaldırmıştır.***

Tüm algoritma güncellemeleri için google güncellemeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.