Top

Gerekli wordpress eklentileri

Celilcan / Wordpress  / Gerekli wordpress eklentileri
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
15 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,40.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Romayı yeniden fethetmeye gerek yok. Başka insanların işine yarayan WP eklentileri muhtemelen sizinde işinize yarayacaktır. Bilindiği üzere wordpress artık sadece bir içerik yönetim sistemi olarak kullanılmıyor. Çoğu kurumsal web tasarım firması’da internet siteleri tasarlarken bu alt yapıyı kullanıyor. Buna etkisi olan en büyük etmen wordpress eklentilerinin kolayca elde edilebiliyor olmasıdır.

Tabi bolca tema desteği olması da avantajlardan bir tanesidir. Bu arada unutmadan belirtelim eğer seo ayarlarını düzgün bir şekilde yapılandırmadıysanız tek başına WordPress ‘in yapabileceği bir şey yoktur. Hatta bazen size fayda yerine zarar bile sağlayabilir. İşte burada eklenti olayı devreye giriyor. Örneğin lüzumsuz Js ve CSS lerin kodların içinden kaldırılması için Wp Remove Js CSS eklentisi ile lüzumsuz bir sürü koddan kurtulabilirsiniz.

Her ne kadar akılcı kodlamasıyla öne çıksa da bazı eklentilerle daha da üst seviyeye taşımak mümkün oluyor. Türkiye ve Dünyada popüler olmuş bazı çok kullanılan eklentileri bir iki kelime ile anlatmaya çalışacağız. Listemizi sürekli olarak güncellemeye çalışacağız. Sayfamızda yer alan pluginler  2017 – 2018 döneminde de işinize yarayacak popüler ve kullanışlı eklentilerdir.

En iyi wordpress eklentileri 2017

Kodlarla uğraşmak istemeyen ve hızlıca yaşadığı sorunlar çözüm getirmek isteyen kullanıcılar için pluginler çok önemlidir. Çok kullanılan ve gerekli olan olmazsa olmaz eklentiler ile ilgili listemizi sürekli güncel tutmaya özen gösteriyoruz.

 • All in one seo pack ( En iyi WordPress seo eklentisi )

Bir çok seo uygulamasını kullanabileceğiniz bu eklenti ile arama motorlarında üst sıralarda olmanız daha kolay. Yoast ( WPseo ) için en iyi alternatifdir. Sanırız en çok kullanılan eklentilerden bir tanesidir. Ücretli versiyonunda video site haritası oluşturma ve haber siteleri için özel ayarlar bulunmaktadır.

 • Akismet (Spam yorum engelleme)
MUTLAKA OKUMALISIN !  Yinelenen içerik

WordPress’i kurduğunuzda içinde dahili olarak gelen bir eklenti, spam yorumların yapılmasını engelliyor. Gelmiş geçmiş en başarılı spam engelleme yazılımıdır.

 • Wp PageNavi 

WordPressin eksik kaldığı sayfalar altında 1- 2 -3 yada ileri geri son gibi seçenekler sunarak daha rahat dolaşılmasını sağlayan navigasyon menü eklentisidir.

 • Google Xml haritası oluşturucu

Site haritalarının önemi artık su götürmez bir gerçektir. Sürekli güncel olan bir site haritasını hazırlayan bu eklenti her seferinde sizi site haritası güncelleme sıkıntısından kurtarıyor.

 • Comment rating ile yorumlara oy verdirin

Yorumlara oy verilmesini sağlayan yazılımdır . Bu eklenti ile kullanıcı etkileşimi artırılıp seo  başarısı yükseltilebilir. Böylece iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir google gözünde  de sitenizin başarısını artırabilirsiniz.

 • Jr Ads eklentisi ile reklamları yönetin

İnternet sitesinde adsense ve diğer reklam alanları belirleyerek kod ile uğraşmadan rahatlıkla bu reklam alanlarını güncellemeye imkan tanıyan eklenti.

 • Redirection kolay yönlendirme

Bulunamayan tarama hatası veren sayfaları yeni sayfalara yönlendirmenizi sağlayan 301 yönlendirmesi temelli çalışan eklenti. Tarama hataları için en güzel çözümlerden birisidir.

 • Seopressor

Özellikle anahtar kelime uyumunu ve anahtar kelime oranını yakalamak için oldukça faydalı bir seo eklentisi. Semantik seo ile ilgilenenlerin mutlaka kullanması gerekir. Anahtar kelime araştırması için birebir diyebiliriz.

 • Optinmonster

Sayfa içi popup için en güzel çözümdür. Sayfa yüklendikten ne kadar sonra pop-up açılacağını belirleyebilirsiniz. Ancak google algoritmalarından etkilenme ihtimaliniz olduğunu unutmayınız.

 • JS & CSS Script Optimizer

Javascript ve Css dosyalarını optimize ederek internet sitesinin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

 • Replytocom Controller

Replytocom şeklindeki sayfaları istediğiniz sayfalara 301 yönlendirmesi yaparak boş içerik sorunlarını çözer. Böylece boş içerik oluşturmanın önüne geçmiş olursunuz. WordPress ne kadar başarılı bir CMS olsa da seo açısından bazı handikapları vardır. Bunlardan biri olan replytocom sorunun da bu pluginle çözebilirsiniz.

 • Social Share Boost ile sosyal medyada başarı sağlayın
MUTLAKA OKUMALISIN !  Url yapısı değiştirme rehberi

Yazıların altına ister flat buton olarak ister klasik facebook, twitter, google+, pinterest sosyal medya paylaşım butonları ekler. Sosyal mecralarda çok hızlı bir şeklide yükselebilirsiniz.

 • WP Remove Css-Js ile lüzumsuz javascript ve css leri çalıştırmayın

Kullanılmayan css ve javascript dosyalarını engelleyerek siteyi hızlandırır. Ayrıca kod yazı oranı üzerinde olumlu etkisi olur. Site hızını ve kullanıcı deneyimini pozitif anlamda etkilendiğinden google arama sonuçlarındaki başarınızı da artırabilir.

 • Go – Responsive Pricing & Compare Tables

Çok güzel görünümlü fiyat tabloları oluşturabilirsiniz. Bu şekilde fiyat listeleri oluşturarak müşterilerinize kolay çözümler üretebilirsiniz.

 • Wp Fastest Cache hızlandırma ve cache

Bu ekenti bir türk arkadaşımız tarafından geliştirilmiştir. Html, Js ve Css dosyalarını sıkıştırarak siteyi hızlandırır. Ayrıca gzip , resim sıkıştırma , tarayıcı önellekleme, mobil sürümün sıkıştırılarak küçültülmesi gibi işlevleri de vardır. Çok fazla ayar gerektirmeden kolayca kullanabilirsiniz. Ücretli premium sürümünde çok daha belirgin şekilde hızlanma sağlamaktadır.

 • Postratings Oylama eklentisi ( https://tr.wordpress.org/plugins/wp-postratings/ )

Piyasada yer alan wordpress için tasarlanmış en iyi derecelendirme ve puanlama eklentisidir. Google arama sonuçlarında yıldızlı göstermeyi bu eklenti ile başarabilirsiniz. AJAX ile yazılmış bu oylama sistemi  ( rating system ) kullanıcı tarafından gelen oyları veritabanında tutar. Bunları schema.org kodları ve zengin snippet kodları aracılığı ile yayınlayarak arama sonuçlarında yıldızlı şeklide sonuçların listelenmesini sağlar.

 

Bu da kullanıcıların dikkatini çekerek sitenize girin organik ziyaretçi sayısını artırabilir. Kullanmanızı kesinlikle öneririm. Ancak kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Birincisi oylama sistemini seçerken yıldızları seçmelisiniz. İkincisi enable gogle rich sinippet bölümünü yes yapmanız gerekir. Son olarak Allow To Rate bölümünü rakiplerin oyları suistimal etmemesi için ip üzerinden bir kez verecek şekilde ayarlamanızı öneririm. Yoksa anti seo çalışmasına maruz kalabilirsiniz. En yakın rakibi Yet Another Stars rating ‘e kesinlikle fark atacağını söyleyebiliriz.

MUTLAKA OKUMALISIN !  Kurumsal siteler için 10 seo önerisi

Postrating eklentisini Türkçeleştirme konusunda ise oldukça kolay adımlarla gerçekleştirebilirsiniz.  Yönetim panelinde Rating Template kısmına gelin. Örneğin Ratings Vote Text kısmını aşağıdaki gibi düzenleyin.

%RATINGS_IMAGES_VOTE%
<br /><strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi bu yazıya oy vermiştir.
<br />Yazının ortalama puanı : <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong>
<br /> Bu yazıya oy vermek ister misiniz ?

şeklinde basit düzenlemeler ile Wp-Postrating derecelendirme eklentisinin arayüzünü kolayca Türkçeye çevirebilirsiniz. Postrating oylama ve yıldız verme eklentisinin kurulum, Türkçeleştirme ve diğer ayarları bu kadar basit. Sorun yaşarsanız bize yorum olarak geri dönüş sağlayabilirsiniz.


Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
11 yorum yazılmış
 • sinan
  27 Haziran 2018 at 23:19

  webmaster tools dan site haritası ekliyorum
  şu hatayı veriyor
  Site Haritanızın bir HTML sayfası olduğu görünüyor. Lütfen bunun yerine desteklenen bir site haritası biçimi kullanın.
  site wordpress ve yoast seo kuruludur

 • halil akıl
  20 Mayıs 2018 at 17:55

  merhaba arkadaşlar web sitesi yaptırdım ancak siteye girişimde başka sitelere yönlendirme yapıyor nedeni nedir acaba

 • İBRAHİM ÇINAR
  17 Şubat 2018 at 02:18

  “url alanı için bir değer gerekli” diye bir hata var sadece ve üzerine tıklayınca solda kodların arasında şu alana işaret ediyor:

  Onun dışında oylama değerleri falan nizami.

 • İBRAHİM ÇINAR
  15 Şubat 2018 at 22:27

  Post rating ( hızlı oylama ) eklentisini anlatılan şekilde kullanıyorum ama bir türlü arama sonuçlarında yıldızlar görünmedi. Rich snippet olarak kullandığım bu yıldızlarda 45 kez oylanan yazım var ama yıldızlar google arama sonuçlarında görünmüyor.

 • Mehmet
  30 Temmuz 2017 at 20:28

  Merhaba, sitenizi beğenerek takip ediyorum. Rica etsem kullanmakta olduğunuz Rating eklentisinin tam olarak ismini yazarmısınız.

 • Yalçın
  1 Aralık 2015 at 14:40

  Çoğu ben de ekli ama biri kaç tanesi eksik. onları da kurup deneyeceğim. Teşekkürler.

 • Emre
  22 Mayıs 2014 at 23:00

  WordPress google destekli olması sayesinde, seo konusunda en verimli portal. Diğer portallara göre oldukça çabuk indexleniyor. Bu eklentiler de wordpress için gerekli evet ama kurmadan önce yedek almakta yarar var. Ya da test için ayrı bir wordpress kurup eklentiyi test etmek gerekiyor. Aksi halde site çökebilir.

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Site hızı ve seo

Site hızı bir şeklide her zaman önemliydi. Çünkü insanların yavaş yüklenen siteleri sevmediği net bir durum. Ancak  google 'ın  Temmuz...

Kapat