Top

İçerik kalitesi ve seo

Celilcan / Google Seo  / İçerik kalitesi ve seo
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
22 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,77.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

İçerik üretme dijital pazarlamada en önemli saç ayaklarından biridir. Bütün arama motorları spam ile mücadele etmeyi amaçlar. Kullanıcılar için en faydalı içeriği arama motorlarının en üstte çıkarmaya çalışırlar. Tabi algoritma ile çalışan bu sistemler için durum her zaman böyle olmuyor. Manipülatif çalışmalar yapan bazı siteler istenmese de sonuçlarda iyi durumda çıkabiliyorlar. Her ne şekilde olursa olsun kullanıcı odaklı siteler oluşturan ve içerikler yayınlayan siteler özellikle uzun vadede çok iyi sonuçlar alırlar.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere arama motorları web sitelerini tararken genel olarak backlink kalitesi ve içerik kalitesi bakımından tararlar.  Bu yazımızda içerik ve buna bağlı olarak panda güncellemesinden olumsuz etkilenmemek veya zaten etkilendi ise bu cezadan çıkış yollarını anlatacağız.

Düşük kaliteli içerik, katma değeri düşük içerik gibi sebeplerle manuel işlem gördüğünüz zaman öncelikle dikkat etmeniz gereken manuel işlemden kurtulmak ile beraber cezadan çıkıldığı zaman eski trafiği tekrar alıp almayacağınızdır. Bu sebepledir ki sadece içerik silerek cezadan çıkanların ciddi trafik kayıpları yaşadıkları ve anahtar kelimelerde ciddi oranda düşüş yaşadıkları görülmektedir. Ceza kurtarma aşamasında yapılması gerekenler aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Google Panda algoritması neleri sevmez ?

 • Düşük kaliteli yani kalitesiz içeriğin fazla olması
 • Kopya ve toplama içerik
 • Otomatik oluşturulmuş içerik
 • Kullanıcıya değer katmayan sadece arama motorundan hit çekme amaçlı oluşturulmuş içerik
 • Hemen çıkış oranının yüksek olması ( Bounce rate diye tabir edilen yazılarınızda ziyaretçinin kalma süresi SON DERECE ÖNEMLİDİR. )
 • Zayıf içerik ( Katma değeri olmayan veya arama motorları için oluşturulmuş boş içerik )
 • Yinelenen içerik , kopya içerik
 • Yanlış H etiketi kullanımı
 • Site yüklenme hızının yavaş olması
 • Dil ve imla kurallarına uyulmadan yazılan yazılar
 • Otomatik olarak çektirilen veya kopya içerik
 • Ulaşılamayan  ( 404 ) sayfalardaki artış *** ( Tarama hataları )
 • Yinelenen başlık ve meta etiketleri
 • Kötü bir site tasarımı ve dağınık menü hiyerarşisi
 • Aşırı reklam içeren bir görünüm
 • Kırık ve ulaşılamayan linkler

searchmetris panda cezası

Otorite olmayan kalitesiz içerikleri tespit etmek : 

Manuel işlem gören siteler için kullanıcıya değer katmayan kalitesiz içerikleri tespit ettikten sonra daha önce anahtar kelimelerde sıralamaya girmiş ve hit almış sayfalarını silinmeyen ilgili bir sayfalara yönlendirmeleri kaybı minimuma indirecektir.

MUTLAKA OKUMALISIN !  Hemen çıkma oranı

Google analytics hesabımızı kullanarak az ziyaret edilen sayfaları rahatlıkla analiz edebiliriz. Böylece bu içeriklerden hiç değer katmayanları silerek veya noindex koyarak bir kısım otoritesi olan ve ziyaret almış sayfaları da başka ilgili bir sayfaya  301 ile yönlendirme yaparak çözebiliriz.

 1. Google analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra Edinme —> Arama motoru optimizasyonu –> Açılış sayfaları bölümüne gelin
 2. Tıklama sayısını en düşükten yükseğe olacak şekilde sıralayın.
 3. Sonrasında uzun süredir okunmamış yada az okunmuş içerikleri tespit edin ( Ben bu analizi yaparken son bir ay içerisinde  0 – 5 arası okunmuş yazıları kalitesiz sayıyorum )
 4. Böylece ziyaretçi ve arama motorları tarafından popüler olmayan kalitesiz içerikleri tespit etmiş olacaksınız.
 5. Ek olarak tespit ettiğiniz sayfaların Page Authority ( Moz ) değerlerini de tespit ederek karar vermenizde bir etken olarak kullanabilirsiniz.
 6. Tespit ettiğiniz içerikleri hızlı bir şeklide sitenizden kaldırın veya / noindex etiketi ekleyin veya / 301 yönlendirmesi yapın.

Seo uyumlu makale nasıl hazırlanır ?

 1. Özgün ve popüler içeriğe odaklanın , sadece özgün yazı yazmak kaliteli içerik yazmak demek değildir. Yukarıda yazılanlara dikkat ederek makalelerinizi oluşturun.
 2. Makaleleriniz çok kısa ve ziyaretçinin dikkatini çekmekten uzak olmasın.
 3. Bounce rate ( Hemen çıkış oranı ) değerini lehinize çevirin. Kullanıcının makalelerinizi okurken sitenizde olabildiğince fazla kalmasını sağlayın ( Video , resim vs. kullanarak )
 4. Arama motorlarının görmesini istemediğiniz sayfaları robots.txt ile engelleyin ( Örn. wordpress için replytocom, page vs. )
 5. Google wmt girerek html geliştirmelerinde bulunan hatalarınızı düzeltin.
 6. Tarama hatalarını ve ulaşılmayan sayfalarınızı robots.txt ile engelleyerek düzeltin.
 7. Arama motorları için makale oluşturmak yerinme kullanıcı tarafından rağbet görecek ve sosyal medyada paylaşılacak popüler olacak içerikler üretin.

Arama motorlarında yaptığım aramada kalitesiz içeriği tespit etmek ve bu yazıları ne şekilde çözümleyerek cezadan kurtulunacağına dair bir yazı bulamadım. Ve oldukça yararlı bir yazı olduğunu düşünüyorum.

*** 404 hatalarındaki artış başlı başına bir penaltı cezası sebebi olduğundan bu hataların hızlı bir şekilde düzeltilmesi gerekmektedir.

tarama-hatalari

 

Tarama ve url hatalarını çözmek ve google webmaster tools tarama hatalarında görünmemesini sağlamak için bir kaç yöntem vardır.

 1. çözüm : Google wabmaster tools ile google tarama hatalarını kaldırma

 1. Google webmaster tools hesabınıza giriş yapın
 2. Sol menüden google dizinine tıklayın
 3. Açılan menüden URL kaldır tıklayın
 4. Yeni bir kaldırma isteği oluştur tıklayın
 5. Sonra açılan kutuya kaldırmak istediğiniz sayfanın yolunu yazıp devamı tıklayın.
MUTLAKA OKUMALISIN !  Google Ürün Uzmanları Zirvesi 2018

url-kaldirma

2. çözüm : Robots.txt ile tarama hatalarını kaldırma

 1. Ftp den robots.txt dosyanızı indirin
 2. İçerisine aşağıda görüldüğü üzere engellemek istediğiniz sayfalarınızı yerleştirin ( Örn. [dt_code]disallow: /indirme-sitelerinde-dosya-arama/[/dt_code] )

robots-txt-url-kaldirma

İçerikleri güncelleyerek yükselin

Kullanıcılar ve arama motorları açısından ele almak gerekirse, içerikler zamanla eskiyebilir :) Yani güncelliğini yitirebilir. Bu tür durumlarda ise içeriği güncelleyerek sorunların önüne geçebilir ve anahtar kelimedeki başarınızı koruyabilir yada yükseltebilirsiniz.

 1. Örnek olarak bir kaç yıl önce Samsung S4 veya Ericson T28 , T18 ile ilgili kaliteli makaleler yayınladık. Hazırladığınız bu içerik ne kadar popüler olursa olsun trafik doğal olarak azalacaktır. Ericson T18 mi kaldı alla seen :)
 2. Zaman bağımsız yazılar da örneğin bir yemek tarifi olabilir. Bu içeriğin bundan 20 yıl sonra da pek ala geçerli olması mümkün ama bu demek değil ki ürettim kenara koydum artık bir şey yapmam gerekmiyor.
Peki bu iki tip içeriğin de popülaritesini sürdürebilmesi için ne yapmak gerekiyor ? Aslında cevabı çok basit. Yaratıcı olun. Şöyle bir örnek verelim. Mesela “İzmir’de hafta sonu etkinlikleri” diye bir arama yaptığımızda ve 2. sırada çıkan sonuç, bir kaç yıl önce yayınlanmış bir makaleydi ve bence bu konuya çok uygun.
 1. En basit olarak, bu içeriğin sürekli büyüyüp gelişmesini ve bunu yaparken de minimum caba harcamayı istiyorsan, kullanıcıları sitenin içeriğini değiştirmeye dahil edilmelidir. Dikkat edersen yazı yayın tarihinden sonra güncellenmemiş fakat alt kısımda yorumları incelersen, en az makalenin kendisi kadar ziyaretçilerin oluşturduğu yorum içeriklerini göreceksiniz.
 2. Yine ayni makale üzerinden gidecek olursak, burada bazı mekan tavsiyelerinde bulunulmuş. Bu mekanlar zaman içerisinde haliyle kapanacak veya yeni etkinlik alternatifler oluşacaktır. Yeni bir yazı veya 2. yazı dizisini oluşturmak için bir fırsattır. İkinci yazınızı oluşturarak ziyaretçilerinize e-mail ile bildirimde bulunarak eski yazınızın 2. bölümünün çıktığını haberdar edin.
Farkettiyseniz , bu surecin hiçbir aşamasında google bot, google, arama motorları, sıralama, seo gibi şeylerden bahsetmedik. Odaklandığımız tek şey kullanıcıydı. Faydalı olan her site arama motorlarında zaten başarılı olacaktır. Arama motorları, google için değil kullanıcı için site yap derken kastedilen şey tam da budur.

Kaliteli site nasıl olur ?

Google resmi webmaster blogunda yayınlanan bilgiler eşliğinde kaliteli site nasıl olur. Kaliteli içerik üretmek için hangi sorulara cevap vermek gerekir bunları madde madde okuyalım. ( Fatih Özkösemen )
 • Bu makalede sunulan bilgileri güvenilir buluyor musunuz?
 • Bu makaleyi bir uzman veya konuya ilgi duyan hevesli/meraklı bir kişi mi yazmış yoksa bu çok daha yüzeysel bir yazı mı?
 • Sitede, biraz farklı anahtar kelime varyasyonlarıyla aynı veya benzer konularda yinelenen, çakışan ya da gereksiz makaleler var mı?
 • Kredi kartı bilgilerinizi bu siteye rahatça verir misiniz?
 • Bu makalede, yazım veya stil hataları ya da gerçek olmayan bilgiler var mı?
 • Konular, sitenin okuyucularının asıl ilgi alanları düşünülerek mi oluşturulmuş, yoksa site, hangi konuların arama motorlarında iyi sıralama elde edebileceğini tahmin etmeye çalışarak mı içerik üretiyor?
 • Makale, özgün içerik veya bilgi, özgün raporlama, özgün araştırma veya özgün analiz sağlıyor mu?
 • Sayfa, arama sonuçlarındaki diğer sayfalara kıyasla önemli ek bir değer sağlıyor mu?
 • İçerik üzerinde ne kadar kalite kontrol yapılmış?
 • Makale, konuları farklı açılardan ele alıyor mu?
 • Site, işlediği konuda saygın bir otorite mi?
 • İçerik, dışarıdan çok sayıda 3. parti içerik oluşturucunun katkısıyla toplu olarak mı oluşturulmuş ve/veya tek tek sayfaların veya sitelerin bireysel önemini kaybedeceği bir şekilde çok sayıda siteden oluşan büyük bir ağa mı yayılmış?
 • Makale iyi düzenlenmiş mi yoksa baştan savma veya dikkatsizce yazılmış gibi mi görünüyor?
 • Sağlıkla ilgili bir arama sorgusunda, bu sitedeki bilgileri güvenilir bulur muydunuz?
 • Adı geçse, bu siteyi konusunda yetkin bir yer olarak düşünür müydünüz?
 • Bu makale, konuya ilişkin tam veya kapsamlı bir açıklama sunuyor mu?
 • Bu makale, bariz olan şeylerin ötesinde, kapsamlı analiz veya ilginç bilgiler içeriyor mu?
 • Bu, tarayıcınızda yer işareti (bookmark) koymak, arkadaşınızla paylaşmak veya önermek istediğiniz türden bir sayfa mı?
 • Bu makale, dikkati asıl içerikten başka yöne çeken veya asıl içerikle karışan aşırı miktarda reklam içeriyor mu?
 • Bu makaleyi basılı bir dergide, ansiklopedide veya kitapta görmeyi bekler miydiniz?
 • Makaleler kısa veya özensiz mi ya da faydalı ayrıntılar sunmuyor mu?
 • Sayfalar son derece özenli hazırlanmış ve ayrıntılar önemsenmiş mi yoksa ayrıntılara dikkat edilmemiş mi?
 • Bu sitedeki sayfaları gören kullanıcılar bir şikayette bulunurlar mıydı?
MUTLAKA OKUMALISIN !  Tam spam ve deindex çözümü

Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
32 yorum yazılmış
 • Mustafa altay
  26 Nisan 2018 at 17:09

  Cevabınız için teşekkür ederim Hocam.
  2. sorum da şunu demek istemiştim.
  yazınız da (Footer ‘a tüm illerdeki telefon numaraları ve adresleri adress etiketi ile etiketleyerek ekleyin.) demişsiniz.
  Tam olarak nasıl bir kod kullanacağız?. Örnek verebilir misiniz efendim?

 • Muhammed
  24 Nisan 2018 at 18:10

  Merhaba çalışmış olduğum firmada kendi sitemize SEO çalışmaları yapıyoruz fakat 2 aydır bir dalgalanma söz konusu farklı bir siteye daha seo çalışması yapıyoruz fakat ondan tam aksine yükseliş var ikiside farklı sektörde rakibimize baktığımda hepsinin içeriği kısa kısa yazılmış birbirini tekrarlayan görsellik bulunmayan içerikler mevcut onlar ilk sayfada aylarca sabitken biz neden bu kadar değişkeniz web site adresi form da doldurulmuştur. küçük bir inceleme yaparmısınız nesi neresi yanlış

 • caner
  25 Mart 2018 at 01:14

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

 • ersin
  15 Ocak 2018 at 18:03

  Sorum şu; Bundan bir sene kadar önce kapatılma durumundan indexleri kalkma durumuna gelmiş bir siteyi alıp, profesyonel indir siteme entegre ettim. Bu siteye günlük 1500 kadar giriş vardı. Ben aldıktan sonra bu sayıyı hiç bulmadı.

  Neyse Google Analytıc üzerinden düşük kaliteli içeriklere baktığımda 2500 kadar içeriğin neredeyse hiç tıklama almadığını gördüm. Zaten 150 kadarı kendi siteme ait yazılardı ve çoğu Google üzerinden tıklama almıştı. Bunları siteme aktardığımda da yayınlama tarihleri 2010, 2011, 2012, 2013 gibi görünüyordu. Ben içerikleri aktardığım zaman 2017 başları idi. Yani site aktarılmadan önceki domain üzerinde hangi tarihlerde yayınlandıysalar yine kendi sitemde de o tarihlerde gözüküyorlardu. Bunların ekserisi en son 10 aralıkta index almış ama yükselme yok. Sizce sorun ne olabilir ve ne yapabilirim?

  • ersin
   17 Ocak 2018 at 19:56

   Evet hepsi çıkıyor. Ancak eski siteden gelen 2500 yazı varsa bunun 2000 kadarında Analytıc üzerinden baktığımda Görüntüleme var fakat tıklama görünmüyor.

   Birde, bunların çoğunu Google en son 10.12.2017’de indexlemiş. Diğer son paylaştığım ve yakında yayınlanan içeriklerim her gün indexleniyor. Yani Google sitenin tamamını indexlemiyor sanırım veya indexlese de yükseltmiyor.

   Bazı çok kısa yazılmış içerikler var. Onlar aramada çıkmıyor bile onları siliyorum.

  • ersin
   20 Ocak 2018 at 09:11

   Ayrıca, Search Console’ da bikaç gündür çok sayıda erişim reddedildi (403) hatası alıyorum.

  • ersin
   20 Ocak 2018 at 21:22

   Evet, o önceki gün çözüldü. Bu 3 günlük bir durum .htacsess te google botu engelleyen kodlar vardı kaldırıldı. Ancak yukardaki sorum daha öncesinde olan mevzu. bu konuda neler yapılabilir? Örneğin Search Console de sitemap şöyle;

   Web sayfaları
   2.491 Gönderildi
   2.273 Dizine eklenen

   Resimler
   1.314 Gönderildi
   282 Dizine eklenen

 • Hüsnücan
  18 Aralık 2017 at 05:47

  Elinize sağlık güzel konu. Edindiğim bilgileri sitemde deneyeceğim.

 • ali
  30 Kasım 2017 at 10:54

  google robotların sayfalarımızı incelemesi için organik içerikler lazım yani kendi servermızdan siteye paylaştıgımız içerikler

 • Mehmet
  13 Kasım 2017 at 15:54

  robot.txt konusu yararlı olmuş hocam google web master tool da ayrıca sevindirici

 • Deniz Işık
  24 Ekim 2017 at 22:28

  Merhaba hocam, bir sorum var
  bir sitenin %25 metin-kod oranında olması seo için optimum bir değerdir şuanki değerim bu değerin çok çok altında yaklaşık %5 sanırım cevap sorduğum sorunun içinde ama ben bu oranı nasıl yükseltebilirim ?

 • Anonim
  22 Ekim 2017 at 17:51

  s.a hocam benim sitem sıralamada ciddi sekilde düşüş yasadı metin2serverler. biz .tr/ sebebi ne olabilir

 • Bahar
  9 Şubat 2017 at 12:35

  Merhaba, yazınız çok faydalı olmuş, yalnız şunu anlayamadım, mesela “izmirde gezilecek 5 mükemmel mekan” diye bir yazımız varsa, ve atıyorum mekanların 3’ü kapanmışsa, buna devam yazısı yazmaya ne gerek var, direk yazıyı güncelleyip, içindeki bilgileri değiştirelim, bunun zararı var mı?

 • Ömer
  4 Ekim 2014 at 03:12

  Bu arada bayramınızı tebrik ederim :) Hayırlara vesile olur inşallah.

 • Ömer
  23 Temmuz 2014 at 02:48

  Bu 404 hatalarını gidermek için bir çok yöntem denedim. En son bu hataların olduğu URL yollarında 410 Gone dönmesini sağladım. Url kaldıra ekledim ama 1 ay sonra “süresi dolmuş” yazıyordu kaldırdığım linklerin yanında. Demin baktım yine tarama hatası olarak görünüyor.

  410 Gone hata kodunu görünce Googlebot o sayfalardan ümidi keser sanmıştım.

  Robots.txt’ye eklemek mantıklı geldi. Çok güzel bilgiler ve tavsiyeler mutlaka uygulayacağım.

  • Ömer
   4 Ekim 2014 at 03:10

   Hocam gördüğüm kadarıyla bu site için 404 hatalarından kurtulmak için uzun bir robots.txt dosyanız vardı. Şimdi daha temiz bir robots.txt kullanıyorsunuz.

   Google’ın verdiği bilgiye göre robots.txt dosyası maksimum 500kb olmalıymış. Benim dosya 2,5 ayda 350kb oldu bile. O halde eskiden eklediğim satıları silmekte mahsur yoktur herhalde. Tekrar görünür mü 404 hatası olarak Google Webmaster Araçlarında.

  • Ömer
   5 Ekim 2014 at 04:01

   İşte Temmuz’un 23’ünde listeyi tutmaya başladım Webmaster Tools’da yenilerini gördükçe genişletiyorum listeyi.

 • Murat Tekmen
  14 Temmuz 2014 at 11:21

  Çok başarılı bir makale olmuş, bilmediğim bir çok konuda sayenizde bilgi sahibi oldum. Blogunuzu takip etmeye çalışacağım, başarılar dilerim.

 • Mahmut Yıldırım
  8 Temmuz 2014 at 21:43

  Kaldırılan url’ler tekrar indexlenebilir mi ?

 • Furkan
  29 Haziran 2014 at 15:37

  Çok kaliteli bir makale olmuş celilcan bey. Bu içeriği biz ziyaretçileriniz ile paylaştığınız için size teşekkürlerimi en içten dileklerimle sunmak istiyorum…

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Seo araçları

Düzenli olarak güncellenen bu sayfamızda bizimde kullandığımız ücretli, ücretsiz ama en önemlisi işe yarar seo araçları listesini bulabilirsiniz.  Örnek vermek gerekirse...

Kapat