İçerik üretme dijital pazarlamada en önemli saç ayaklarından biridir. Bütün arama motorları spam ile mücadele etmeyi amaçlar. Kullanıcılar için en faydalı içeriği arama motorlarının en üstte çıkarmaya çalışırlar. Tabi algoritma ile çalışan bu sistemler için durum her zaman böyle olmuyor. Manipülatif çalışmalar yapan bazı siteler istenmese de sonuçlarda iyi durumda çıkabiliyorlar. Her ne şekilde olursa olsun kullanıcı odaklı siteler oluşturan ve içerikler yayınlayan siteler özellikle uzun vadede çok iyi sonuçlar alırlar.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere arama motorları web sitelerini tararken genel olarak backlink kalitesi ve içerik kalitesi bakımından tararlar.  Bu yazımızda içerik ve buna bağlı olarak panda güncellemesinden olumsuz etkilenmemek veya zaten etkilendi ise bu cezadan çıkış yollarını anlatacağız.

Kaliteli içerik nedir ?

Google politikalarına uygun şekilde kullanıcı deneyimi esas alınarak hazırlanmış doyurucu içerikler kaliteli içeriktir.

Düşük kaliteli içerik, katma değeri düşük içerik gibi sebeplerle manuel işlem gördüğünüz zaman öncelikle dikkat etmeniz gereken manuel işlemden kurtulmak ile beraber cezadan çıkıldığı zaman eski trafiği tekrar alıp almayacağınızdır. Bu sebepledir ki sadece içerik silerek cezadan çıkanların ciddi trafik kayıpları yaşadıkları ve anahtar kelimelerde ciddi oranda düşüş yaşadıkları görülmektedir. Ceza kurtarma aşamasında yapılması gerekenler aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Pillar ve Cluster içerik

Google EAT güncellemesi sonrasında otoriter makale kavramı birazcık değişti. Öncelikli olarak ilgili konu ile ilgili her türlü bilğinin geçtiği master ( pillar ) bir sayfa yapıyoruz. Sonrasında o konuya bağlı alt terimler ile de alt sayfalar yapıyoruz. Bu alt sayfalardanda pillar sayfamıza link veriyoruz. Aşağıdaki imaj her şeyi daha güzel özetliyor.

pillar icerik cluster icerik 400x225

Google Panda algoritması neleri sevmez ?

 • Düşük kaliteli yani kalitesiz içeriğin fazla olması
 • Kopya ve toplama içerik
 • Otomatik oluşturulmuş içerik
 • Kullanıcıya değer katmayan sadece arama motorundan hit çekme amaçlı oluşturulmuş içerik
 • Hemen çıkış oranının yüksek olması ( Bounce rate diye tabir edilen yazılarınızda ziyaretçinin kalma süresi SON DERECE ÖNEMLİDİR. )
 • Zayıf içerik ( Katma değeri olmayan veya arama motorları için oluşturulmuş boş içerik )
 • Yinelenen içerik , kopya içerik
 • Yanlış H etiketi kullanımı
 • Site yüklenme hızının yavaş olması
 • Dil ve imla kurallarına uyulmadan yazılan yazılar
 • Otomatik olarak çektirilen veya kopya içerik
 • Ulaşılamayan  ( 404 ) sayfalardaki artış *** ( Tarama hataları )
 • Yinelenen başlık ve meta etiketleri
 • Kötü bir site tasarımı ve dağınık menü hiyerarşisi
 • Aşırı reklam içeren bir görünüm
 • Kırık ve ulaşılamayan linkler
Mutlaka Okumalısın !  Google ilk sayfa için 21 seo tekniği

searchmetrics panda ceza

Otorite olmayan silinecek kalitesiz içerikleri tespit etmek : 

Manuel işlem gören siteler için kullanıcıya değer katmayan kalitesiz içerikleri tespit ettikten sonra daha önce anahtar kelimelerde sıralamaya girmiş ve hit almış sayfalarını silinmeyen ilgili bir sayfalara yönlendirmeleri kaybı minimuma indirecektir.

Google analytics hesabımızı kullanarak az ziyaret edilen sayfaları rahatlıkla analiz edebiliriz. Böylece bu içeriklerden hiç değer katmayanları silerek veya noindex koyarak bir kısım otoritesi olan ve ziyaret almış sayfaları da başka ilgili bir sayfaya  301 ile yönlendirme yaparak çözebiliriz.

 1. Google analytics hesabınıza giriş yaptıktan sonra Edinme —> Arama motoru optimizasyonu –> Açılış sayfaları bölümüne gelin
 2. Tıklama sayısını en düşükten yükseğe olacak şekilde sıralayın.
 3. Sonrasında uzun süredir okunmamış yada az okunmuş içerikleri tespit edin ( Ben bu analizi yaparken son bir ay içerisinde  0 – 5 arası okunmuş yazıları kalitesiz sayıyorum )
 4. Böylece ziyaretçi ve arama motorları tarafından popüler olmayan kalitesiz içerikleri tespit etmiş olacaksınız.
 5. Ek olarak tespit ettiğiniz sayfaların Page Authority ( Moz ) değerlerini de tespit ederek karar vermenizde bir etken olarak kullanabilirsiniz.
 6. Tespit ettiğiniz içerikleri hızlı bir şeklide sitenizden kaldırın veya / noindex etiketi ekleyin veya / 301 yönlendirmesi yapın.

Silinecek içeriklere karar verme şeması :

Aşağıdaki grafikte bir içeriği silecek misiniz, silmeyecek misiniz, güncelleyecek misiniz bunlara çok rahat karar verebilirsiniz. Kalitesiz çöp içerikleri sitenizden silerek güzel sonuçlar alabilirsiniz.

seo icerik denetimi haritasi

Seo uyumlu makale nasıl hazırlanır ?

 1. Özgün ve popüler içeriğe odaklanın , sadece özgün yazı yazmak kaliteli içerik yazmak demek değildir. Yukarıda yazılanlara dikkat ederek makalelerinizi oluşturun.
 2. Makaleleriniz çok kısa ve ziyaretçinin dikkatini çekmekten uzak olmasın.
 3. Bounce rate ( Hemen çıkış oranı ) değerini lehinize çevirin. Kullanıcının makalelerinizi okurken sitenizde olabildiğince fazla kalmasını sağlayın ( Video , resim vs. kullanarak )
 4. Arama motorlarının görmesini istemediğiniz sayfaları robots.txt ile engelleyin ( Örn. wordpress için replytocom, page vs. )
 5. Google wmt girerek html geliştirmelerinde bulunan hatalarınızı düzeltin.
 6. Tarama hatalarını ve ulaşılmayan sayfalarınızı robots.txt ile engelleyerek düzeltin.
 7. Arama motorları için makale oluşturmak yerinme kullanıcı tarafından rağbet görecek ve sosyal medyada paylaşılacak popüler olacak içerikler üretin.

Arama motorlarında yaptığım aramada kalitesiz içeriği tespit etmek ve bu yazıları ne şekilde çözümleyerek cezadan kurtulunacağına dair bir yazı bulamadım. Ve oldukça yararlı bir yazı olduğunu düşünüyorum.

*** 404 hatalarındaki artış başlı başına bir penaltı cezası sebebi olduğundan bu hataların hızlı bir şekilde düzeltilmesi gerekmektedir.

Mutlaka Okumalısın !  Zararlı backlinkleri temizlemek

tarama hatalari

 

Tarama ve url hatalarını çözmek ve google webmaster tools tarama hatalarında görünmemesini sağlamak için bir kaç yöntem vardır.

 1. Çözüm : Google wabmaster tools ile google tarama hatalarını kaldırma

 1. Google webmaster tools hesabınıza giriş yapın
 2. Sol menüden google dizinine tıklayın
 3. Açılan menüden URL kaldır tıklayın
 4. Yeni bir kaldırma isteği oluştur tıklayın
 5. Sonra açılan kutuya kaldırmak istediğiniz sayfanın yolunu yazıp devamı tıklayın.

url kaldirma 300x113

2. çözüm : Robots.txt ile tarama hatalarını kaldırma

 1. Ftp den robots.txt dosyanızı indirin
 2. İçerisine aşağıda görüldüğü üzere engellemek istediğiniz sayfalarınızı yerleştirin ( Örn. [dt_code]disallow: /indirme-sitelerinde-dosya-arama/[/dt_code] )

robots txt url kaldirma

İçerikleri güncelleyerek yükselin

Kullanıcılar ve arama motorları açısından ele almak gerekirse, içerikler zamanla eskiyebilir :) Yani güncelliğini yitirebilir. Bu tür durumlarda ise içeriği güncelleyerek sorunların önüne geçebilir ve anahtar kelimedeki başarınızı koruyabilir yada yükseltebilirsiniz.

 1. Örnek olarak bir kaç yıl önce Samsung S4 veya Ericson T28 , T18 ile ilgili kaliteli makaleler yayınladık. Hazırladığınız bu içerik ne kadar popüler olursa olsun trafik doğal olarak azalacaktır. Ericson T18 mi kaldı alla seen :)
 2. Zaman bağımsız yazılar da örneğin bir yemek tarifi olabilir. Bu içeriğin bundan 20 yıl sonra da pek ala geçerli olması mümkün ama bu demek değil ki ürettim kenara koydum artık bir şey yapmam gerekmiyor.
Peki bu iki tip içeriğin de popülaritesini sürdürebilmesi için ne yapmak gerekiyor ? Aslında cevabı çok basit. Yaratıcı olun. Şöyle bir örnek verelim. Mesela “İzmir’de hafta sonu etkinlikleri” diye bir arama yaptığımızda ve 2. sırada çıkan sonuç, bir kaç yıl önce yayınlanmış bir makaleydi ve bence bu konuya çok uygun.
 1. En basit olarak, bu içeriğin sürekli büyüyüp gelişmesini ve bunu yaparken de minimum caba harcamayı istiyorsan, kullanıcıları sitenin içeriğini değiştirmeye dahil edilmelidir. Dikkat edersen yazı yayın tarihinden sonra güncellenmemiş fakat alt kısımda yorumları incelersen, en az makalenin kendisi kadar ziyaretçilerin oluşturduğu yorum içeriklerini göreceksiniz.
 2. Yine ayni makale üzerinden gidecek olursak, burada bazı mekan tavsiyelerinde bulunulmuş. Bu mekanlar zaman içerisinde haliyle kapanacak veya yeni etkinlik alternatifler oluşacaktır. Yeni bir yazı veya 2. yazı dizisini oluşturmak için bir fırsattır. İkinci yazınızı oluşturarak ziyaretçilerinize e-mail ile bildirimde bulunarak eski yazınızın 2. bölümünün çıktığını haberdar edin.
Farkettiyseniz , bu surecin hiçbir aşamasında google bot, google, arama motorları, sıralama, seo gibi şeylerden bahsetmedik. Odaklandığımız tek şey kullanıcıydı. Faydalı olan her site arama motorlarında zaten başarılı olacaktır. Arama motorları, google için değil kullanıcı için site yap derken kastedilen şey tam da budur.

Kaliteli site nasıl olur ?

Google resmi webmaster blogunda yayınlanan bilgiler eşliğinde kaliteli site nasıl olur. Kaliteli içerik üretmek için hangi sorulara cevap vermek gerekir bunları madde madde okuyalım. ( Fatih Özkösemen )
 • Bu makalede sunulan bilgileri güvenilir buluyor musunuz?
 • İçerik gerekli hallerde rapor ve belgeler ile destekleniyor mu?
 • İlgili içerik konuyu tam olarak açıklıyor mu ?
 • Bu makaleyi bir uzman veya konuya ilgi duyan hevesli/meraklı bir kişi mi yazmış yoksa bu çok daha yüzeysel bir yazı mı?
 • Sitede, biraz farklı anahtar kelime varyasyonlarıyla aynı veya benzer konularda yinelenen, çakışan ya da gereksiz makaleler var mı?
 • Kredi kartı bilgilerinizi bu siteye rahatça verir misiniz?
 • Bu makalede, yazım veya stil hataları ya da gerçek olmayan bilgiler var mı?
 • Konular, sitenin okuyucularının asıl ilgi alanları düşünülerek mi oluşturulmuş, yoksa site, hangi konuların arama motorlarında iyi sıralama elde edebileceğini tahmin etmeye çalışarak mı içerik üretiyor?
 • Makale, özgün içerik veya bilgi, özgün raporlama, özgün araştırma veya özgün analiz sağlıyor mu?
 • Sayfa, arama sonuçlarındaki diğer sayfalara kıyasla önemli ek bir değer sağlıyor mu?
 • İçerik üzerinde ne kadar kalite kontrol yapılmış?
 • Makale, konuları farklı açılardan ele alıyor mu?
 • Site, işlediği konuda saygın bir otorite mi?
 • İçerik, dışarıdan çok sayıda 3. parti içerik oluşturucunun katkısıyla toplu olarak mı oluşturulmuş ve/veya tek tek sayfaların veya sitelerin bireysel önemini kaybedeceği bir şekilde çok sayıda siteden oluşan büyük bir ağa mı yayılmış?
 • Makale iyi düzenlenmiş mi yoksa baştan savma veya dikkatsizce yazılmış gibi mi görünüyor?
 • Sağlıkla ilgili bir arama sorgusunda, bu sitedeki bilgileri güvenilir bulur muydunuz?
 • Adı geçse, bu siteyi konusunda yetkin bir yer olarak düşünür müydünüz?
 • Bu makale, konuya ilişkin tam veya kapsamlı bir açıklama sunuyor mu?
 • Bu makale, bariz olan şeylerin ötesinde, kapsamlı analiz veya ilginç bilgiler içeriyor mu?
 • Bu, tarayıcınızda yer işareti koymak, arkadaşınızla paylaşmak veya önermek istediğiniz türden bir sayfa mı?
 • Bu makale, dikkati asıl içerikten başka yöne çeken veya asıl içerikle karışan aşırı miktarda reklam içeriyor mu?
 • Bu makaleyi basılı bir dergide, ansiklopedide veya kitapta görmeyi bekler miydiniz?
 • Makaleler kısa veya özensiz mi ya da faydalı ayrıntılar sunmuyor mu?
 • Sayfalar son derece özenli hazırlanmış ve ayrıntılar önemsenmiş mi yoksa ayrıntılara dikkat edilmemiş mi?
 • Bu sitedeki sayfaları gören kullanıcılar bir şikayette bulunurlar mıydı?
Mutlaka Okumalısın !  Ref saldırısı engellemek
Beğen & Paylaş :)
 • 1
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  
  1
  Share