HTTP kullanırken SSL sertifikası alarak HTTPS ye geçiş yaptım. Google yaptığı açıklamalarda SSL Sertifikası alan internet sitelerine pozitif ayrımcılık yaptığını söylüyordu. Umarım doğru bir şey yapmışımdır. Bir de bazıları ise SSL e geçtikten sonra adsense gelirleri düşer diyor. İnşallah böyle bir şey olmaz.

Benim asıl sormak istediğim SSL  ‘e geçiş yaptıktan sonra. Sitenin güvenlik sertifikasına güvenilmiyor hatası almaya başladım. Bu ne anlama geliyor yani aldığım sertifika güvenilir değil mi ? Bu sorunu nasıl çözebilirim. Bir çok ziyaretçim de siteye girdikleri zaman güvenlik sertifikasının hata verdiğini söylüyor. Bu durumu en kolay ve hızlı şeklide nasıl çözebilirim. Seo açısından bir sorun yaşatır mı ? Site güvenlik sertifikası çözümü nasıldır ?

Ek olarak belirtmek isterim ki İnternet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox tümünde aynı hatayı veriyor.
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

————————————————————————————————————

SSL yani HTTPS ( HyperText Transfer Protocol Secure ) geçişlerinde bu tür sorunlar yaşanabilir. Önemli olan bu problemleri en hızlı şeklide çözmeye çalışmaktır. SSL sertifikasına geçiş yaptıktan sonra adsense gelirlerinin düşeceği ile ilgili net tabirler kullanmak yanlış olur. En azından bizim tecrübemize göre böyle bir durum söz konusu değildir.
Tarayıcıların güvenilmeyen sertifika türü hata vermeleri kullanıcıyı korumaya yönelik tepkilerdir. Sitenin güvenlik sertifikasına güvenilmiyor hatasının çözümü ise hem www hem www siz hali ile sertifikanın tam olarak yüklenmemiş olması olabilir. Ayrıca problemin çözümü için şu seçenekleri de elemenizi öneririm

  • Sunucu tarih ve saatinde yanlışlık olabilir mi ?
  • Giriş yapılan bilgisayarda güvenlik duvarında siteniz güvenilmez olarak işaretlenmiş olabilir
  • Giriş yapılan bilgisayarda ebeveyn denetimi etkin olabilir
  • İnternet Explorer kullanıcıları için ayarları sıfırlamak bir çözüm olabilir. Ayrıca gelişmiş İnternet Seçenekleri, içerik kısmından SSL durumunu sil butonuna tıklamayı deneyebilirsiniz.
  • Google Chrome ve Firefox içinde ayarları sıfırlamayı deneyebilirsiniz.
  • Kullanılan antivirüs tarafından site engellenmiş olabilir
  • Siteyi açan bilgisayar ile , web sunucusu saatinin eşleşmemesi sonucu SSL sertifikasının bitiş tarihine gelen bir tarihe denk geliyorsa bu yüzden olabilir.
  • Sertifikanın süresi bitmiş olabilir

Bu işlemlerden sonra muhtemelen güvenlik sertifikası sorunu çözülmüş olacaktır. Umarız faydalı olabilmişizdir.