Top

Https ( SSL ) ve seo üzerindeki etkisi

Celilcan / Google Seo  / Https ( SSL ) ve seo üzerindeki etkisi
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
15 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,73.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

2018 notu : Google artık mobil first indexing algoritması ile öncelikli olarak sitelerin masaüstü değil mobil versiyonlarını baz almaya başladı. Bu durum gayet doğal. Çünkü internet sitelerine gelen trafiğin %70 lik kısmının mobil trafik olması bile her şeyi anlatmaya yetiyor. Bu yüzden de google sitelerin mobil versiyonlarının ve görünümlerinin arama kriterlerinde önemli rol alacağını ve öncelikli olarak mobil sitenin kriter olarak alınacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

Google güvenli site kavramını geliştirmek ve kullanıcı güvenliğini önemsediğini göstermek için SSL ( HTTPS ) ile ilgili 16 Aralık  2015 de yeni bir algoritmayı devreye soktuğu için yazımıza ekleme gereği duyduk . Google tarafından yapılan detaylı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Google geçenlerde yaptığı bir açıklama ile bundan sonra HTTPS protokolünü kullanan web sitelerinin daha güvenilir sayılacağı ve daha sonraki zaman diliminde seo’ya olan etkinin artarak devam edeceğini hissettiren bir bildiriyi duyurdu. Bu açıklamanın ne kadar etik olup olmadığı ve  sertifikalarının satışının patlamasına neden olacağını düşününce insan acaba gizli bir anlaşma mı var diye düşünmeden edemiyor. Öncelikle şunu belirtelim ki her SSL sertifikası google açısından aynı derecede etki göstermeyecektir. Sitenizin http satırına sadece ‘s’ harfinin eklenmesinden öte, doğrulanmış ve belge ile alınan bir sertifika kullanmanız size fayda sağlayacaktır.

Ancak bu sertifikaların fiyatları da oldukça tuzlu. Google ilk kez algoritma açıklamalarında kullanıcıları zorla para harcamaya itiyor dersek sanırım sizleri yanıltmış olmayız.

SSL sertifikası nedir ?

İnternet sitesi üzerinden gönderilen ve alınan trafiğin şifreli ve güvenli olarak gönderilip alınmasını sağlayan bir sertifikasyon sistemidir. Google bu yüzden siteleri daha güvenli hale getirmek için bu gerekliliği devreye almıştır.

Https seo açısından faydalı mıdır ?

İşin açığı arama sonuçlarını tam olarak nasıl etkilediğini test etmeden sizlere almanız konusunda her hangi bir öneride bulunmayı düşünmüyoruz. Bu nedenle bir kaç internet sitemizde bu sertifikaları kullanıp olumlu / olumsuz değişikliklerini gördüğümüz takdirde bu bilgileri sizinle daha reel bir şekilde paylaşmayı amaçlıyoruz. Şimdilik sadece  seo için  güvenlik Sertifikası satın almak isteyenlere bu kısa bilgileri vermek istedik.

Aralık 2014 ‘te gelen Yeni bilgiler doğrultusunda SSL sertifikası kullanmanın arama sonuçlarına ve seo başarısan etkisi gözle görülür ölçülmüştür.

Mobil uyumlu ssl nedir ?

Malumunuz 2018 Haziran ayından itibaren google mobil site hızını mobil arama sonuçları için ciddi bir kriter olarak belirlemiştir. Aynı şeklide SSL sertifikalarının da mobil uyumlu olması bu yüzden önemlidir. Piyasada hem en ucuz hemde mobil uyumlu olan SSL sertifikası TrustSafe PRO SSL sertifikasıdır. Üstelik kurulmu gerektirmez, belge gerektirmez, tüm bunkalar ile uyumlu, 10.000 Dolar garanti, anına aktivasyon gibi artıları bulunmaktadır.

MUTLAKA OKUMALISIN !  Google mobilegeddon güncellemesi

Hangi SSL sertifikasını seçmeli ?

Sadece seo amaçlı ve google tarafından gönderilen bildirimi karşılamak için kullanılacaksa sertifikalar arasında bir fark yoktur. Ucuz yada pahalı istediğiniz bir tanesini alabilirsiniz. Sertifikalar kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden aşağıdaki maddeleri okumanızı tavsiye ederim.

 • Dv sertifikalar domain doğrulaması : Sadece başvuru yapılan alan adı doğrulanır ve ikinci bir doğrulama yapılamaz. Fiyat oldukça makuldür. E-ticaret ve bankacılık işlemleri için tavsiye edilmez.
 • Ov sertifikalar Organizasyon doğrulaması : Bu ssl tipinde hem site hem de kurum doğrulaması vardır. En fazla kullanılan SSL sertifikası türlerinden biridir.
 • Ev sertifika gelişmiş ssl doğrulaması : Ev SSL sertifika türünde alan adı ve kuruluşun doğrulaması yapılmaktadır. Kurumla ilgili birçok bilgi belge talep edildiğinden en kaliteli SSL tipidir. Hatta öyle ki fiziksel kontroller bile sağlanabilir. En pahalı SSL sertifikasıdır.

Marka olarak trustsafe, comodo, rapid ssl tercih edilebilir. Her markanın değişik ssl sertifika alternatifleri bulunmaktadır. 2017 Ocak ayında fiyat olarak en uygun sertifika trustsafe tarafından sağlanan trustsafe pro ssl dir. Comodo ‘nun en ucuz sertifikası 11 dolar, Rapid SSL in en ekonomik sertifikası ı5 dolardır.

SSL geçiş için kontrol listesi !

Aşağıda yazdığım kriterlere uymadan direkt olarak http den https ye geçerseniz. Tarama hataları gibi bir çok sıkıntı ile baş başa kalabilirsiniz.

 • Daha önce sitenizi www ile yada www olmadan kullanıyorsanız https geçiş yaptığınızıda da aynı versiyon ile kullanacak şeklide yönlendirmenizi yapın. Örn. www.site.com şeklinde kullanıyorsanız https://www.site.com şeklinde devam edin
 • Bütün link yapınız değişeceğinden http li linklerinizi https li linklere 301 aracılığı ile yönlendirmelisiniz. Aksi takdirde yinelenen sayfa ve google webmaster tools ‘taki tarama hatalarından kurtulamazsınız. Gerekli kontrollüre redirect checker tarzı araçlar ile sağlayabilirsiniz.
 • 2048 bit ile şifrelenmiş ve SHA-2 algoritmasını destekleyen sertifikaları kullanın
 • SSL sertifikasının mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edin
 • https://www.ssllabs.com/ssltest/ aracı ile ssl hatalarını analiz edin gerekli durumlarda aksiyon alın
 • Eğer robots.txt ile https yi engellemiş iseniz bunu kaldırın.
 • Robots.txt dosyasında bulunan site haritasının https versiyonlu olduğunu doğrulayın
 • Eğer daha fazla etki görmek istiyorsanız kurumsal firmalar için doğrulama gerektiren EVSSL kullanın. Ucuz alternatif istiyorsanız normal SSL yerine WildcardSSL kullanabilirsiniz.
 • Google Search Console ‘da http versiyonu bir süre verileri takip etmek için kalsın. Ancak https versiyonu da hemen google search console ‘a  doğrulayarak ekleyin.
 • Google Web Yöneticisi Araçlarından adres değişikliği aracı ile http den https ye taşınma işlemlerini sürekli takip edin ve gerekli ayarları yapın. Var olan mülkte değişiklik yapamazsınız bu yüzden https li versiyonu yeniden eklemeniz gerekiyor. Google adres değişikliği aracı hakkında daha detaylı bilgi için https://support.google.com/webmasters/answer/83106?hl=tr makalesini okuyabilirsiniz.
 • Yeni site haritasının https ile çalıştığından emin olun ve bu halini Search Console ‘dan https mülküne ekleyerek google ‘a göndermelisiniz.
 • Search Console ‘da url parametrelerini http ile aynı uygulayın
 • Http sürümdeki redettiğiniz backlinkleri google disavow aracı ile alarak da aynen https sürümünden de redddedin. Böylece sitenize yapılan antiseo sorunları  devam etmemiş olur.
 • CDN kullanıyorsanız SSL hali ile her şeyin düzgün çalıştığından emin olun
 • Yandex Webmasters içinde https sürümünü ekleyin
 • All in one seo yeni sürümünde 
 • Canonical etiketinin https ‘li olarak çalıştığından emin olun.
 • Google Analytics ‘in site trafiğini sağlıklı şeklide takip etmeye devam etmesi için Yönetici menüsü sonrasında mülk ayarları sonrasında ise varsayılan url kısmından http olan bölümü https olarak değiştirmeniz gerekmektedir.
 • Google Search Console ‘a https versiyonu da ekleyin. Artık veriler https versyionu olan mülkte oluşacaktır.
 • Resim, Pdf, Js , Css gibi dosyaların https üzerinden yayın yaptığından emin olun
 • Http hali ile reddettiğiniz zararlı backlinkleri Https ‘li sürüm içinde aynı linkleri google disavow aracını kullanarak reddedin
 • Google Search Console ‘da https versiyonda tarama hataları oluşuyor u takip edin
 • Sitenizin hem http sürümünün hemde https sürümünün 200 vermiyor olmasına dikkat edin
MUTLAKA OKUMALISIN !  Kötü amaçlı yazılım ve zararlı site uyarısı

Analytics SSL ayarı

WordPress sitelerde SSL kurulumu ve Https yönlendirmesi

Eğer eklenti kullanmak istemiyorsanız Wordrpess , Site Ayarları , Genel  bölümüne gelin ve site adresi bölümünü http yazan yeri https olarak değiştirin muhtemelen sorun olmayacaktır. Ancak buna rağmen sadece bir kaç resim yada javascript yüzünden bazen tarayıcıda yeşil yakmak diye tabir edilen güvenli ibaresi gelmemektedir.

Bu durumda WordPress için en iyi SSL geçiş eklentisi olan Really Simple SSL eklentisini yükleyin sorununuzu dakikalar içinde çözebilirsiniz. Bir kaç resim yada javascrpit sebebi ile Google Chrome ‘da güvenli yazmama sorununu hızlı bir şekilde bu eklenti ile düzeltebilirsiniz. Really simple eklentisini etkinleştirdikten sonra ayarları aşağıdaki şekilde aktif etmeniz yeterli olacaktır.

SSL geçiş sonrası sitem yavaşlar mı ?

Bazı sitelerin SSL geçiş işlemi sonrasında yavaşladığı iddia edilsede bunu kanıtlar bir destek bulunmamaktadır. Özellikle SSL ile birlikte HTTP/2.0 ‘a geçiş yaparsanız bırakın sitenizin yavaşlamasını aksine daha da hızlanacaktır. 2018 Temmuz ayından sonra google artık mobil arama sonuçları için site hızını bir sıralama sinyali olarak görmeye başladı. Bu yüzden kesinlikle http2.0 versiyona geçiş yapmanızı öneririm.

Bu konuda içinizin rahatlaması için ancak kendiniz ücretsiz Lets Encrypt kullanarak test edebilirsiniz. Ancak WordPress sitelerde kullanılan eklentiler gecikmeli bir şekilde tepkimeye yol açacak şekilde ayar yapabilirler. Bu tür durumlarda eklenti kökenli yavaşlamalar olabilir. Bunun önüne geçmek için redirect kodunu htaccess dosyasına manuel ekleyerek ssl geçiş işlemini yapmanızı öneririm.

Http siteyi Https 301 ile yönlendirme

 • Öncelikle htacess ile sitenizi SSL ‘ e yönlendirin. Linux sunucularda htaccess dosyasına şu kodu ekleyerek gerçekleştirebilirsiniz.
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
  RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
 • Google Search Concole girerek sitenizin HTTPS versiyonunu ekleyin. Çünkü siteniz artık yeni bir domain gibi algılanacaktır.
 • https://www.linksspy.com/seo-tools/free-seo-ssl-scan/new , https://www.ssllabs.com/ssltest/ ( SSL Sertifika Doğruluk Denetleyici ) , https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html veya https://www.whynopadlock.com/  sitesi ile web sitenizi tarayın ve https geçişinde her hangi bir hata var mı rapor olarak görüntüleyin.
 • Tebrikler
MUTLAKA OKUMALISIN !  Dublin tcsummit 2017 notları

Https siteyi Http ‘ye 301 ile yönlendirme

Bazı durumlarda yanlışlıkla https li olarak indexlenme durumu oluyor. Yada SSL ‘i ( https) iptal edip düz http ye geçmek isteyebiliyor insanlar. O zamanda aşağıdaki kodu kullanarak sitenizi https versiyonundan http ye 301 kuralı ile yönlendirebilirsiniz. Böylelikle otorite kaybı ve seo problemi yaşamamış olursunuz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} on
RewriteRule (.*) http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Şifrelerin güvenli olmayan bir şekilde toplanması uyarısı !

Ocak 2017 tarihi itibarı ile blog, haber, e-ticaret, kurumsal bir çok siteye google tarafından mail atılarak SSL ‘e geçmesi yönünde yönlendirme yapılmaktadır. Her ne kadar bu yapılan işlem SSL sertifikası satıcıların zengin ediyor gibi gözükse de , site güvenliği açısından önem taşımaktadır. elbete blog sitelerinde var olan bir kaç form ve buton sebebiyle bu uyarının gelmesini biz de çok sağlıklı bulmuyoruz. Ancak kullanıcıdan veri toplayan kurumsal, haber, eticaret gibi sitelerin bu sertifikayı kullanması gerektiğini düşünüyoruz.

Google tarafından gönderilen iletide Şubat 2017 tarihi itibarıyla sitelerin güvenli ve güvensiz olarak işaretleneceğinden de bahsediliyor. Eğer sitenize uyarı geldiği halde SSL sertifikası kullanmayan siteler Google Chrome tarayıcısında güvensiz olarak gösterilecek. Ebette bu durum siteniz için olumsuz bir durumdur. Kullanıcı bu durumdan çekinecek ve internet sitesine girmek istemeyecektir.

Google tarafından gelen mail de yer alan mesaj :

Şifrelerin Güvenli Olmayan Bir Şekilde Toplanması Chrome 56’da http://www.siteniz.com/ web sitesi için uyarıları tetikleyecektir

Alıcı: http://www.site.com/ web sitesinin sahibi Ocak 2017’den itibaren Chrome (sürüm 56 ve sonrası), şifrelerin veya kredi kartı ayrıntılarının toplandığı sayfaları, HTTPS üzerinden sunulmadığı takdirde Güvenli Değil” olarak işaretleyecektir. Gönderdiğimiz örnek url listesi tam kapsamlı değildir.

Bu sorunu düzeltmek için: Hassas bilgileri toplamak için HTTPS sayfalarını kullanın
Sitenizi ziyaret eden Chrome kullanıcılarına “Güvenli Değil” bildiriminin gösterilmesini önlemek için şifre ve kredi kartı bilgilerinin toplandığı giriş alanlarını HTTPS protokolü kullanılarak sunulan sayfalara taşıyın.

Ücretsiz SSL olur mu ?

Bu bölümde bonus ve hediye bölümü olsun. Ücretsiz SSL olur hem de arkasında Cisco, Mozilla, Chrome gibi büyük firmalar olduğu halde bir SSL ücretsiz olur mu ? Vallahi olabiliyormuş. LetsEncyrypt https için ücret ödemek istemeyenlerin imdadına yetişiyor. Biz de her zaman yaptığımız gibi siz okuyucularımız ve sevenlerimiz ile bunu paylaşmak istedik :)

Bu uygulamanın özellikle kişisel girişimleri sıkıntıya soksa da daha temiz ve spamsiz bir internet dünyası oluşturmaya katkısı olacağını düşünüyoruz.

Rakip siteler HTTPS ye geçiş yapmamış olsalar bile siz bir an önce geçerek bir adım öne çıkabilirsiniz.


Yazımızı beğenmek ister misiniz ?
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share
27 yorum yazılmış
 • Defineci
  26 Temmuz 2018 at 22:28

  Celil kardeşim defineyeri nokta net sitemde ssl ile sorunu iletmiştim sende “Sitenizde hem www versiyonu hem www olmayan versiyonu 200 veriyor bunu çözer misiniz.” cevap vermiştin.

  Bu sorunu nasıl çözeceğim veya sunucu sahibim miçözecek veya önereceğiniz bir hayırsever varmı?

  Sorun düzelmezse ne olur?

  İkinci sorum: http://i.hizliresim.com/dBOOAZ.png

  resimde gördüğünüz karakter hataları nasıl düzeltilecek. site aynı site.

  • Defineci
   27 Temmuz 2018 at 22:58

   Celil kardeş dediğin kodu ekledim ancak kodda https yerine yanlışlıkla http yazdığını düşünerek ben https li olarak ekledim linki yani aynen şöyle;

   RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadresiniz.com [NC]
   RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadresiniz.com/$1 [L,R=301]

   sizde bir kontrol edebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

 • Defineci
  25 Temmuz 2018 at 01:22

  Celil kardeşim defineyeri nokta net ssl kuruldu, konu içine girince sıkıntı yok ancak ana sayfa ve kategori sayfasına girince adres barının sağ tarafında bir uyarı çıkıyor. “Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası yüklemeye çalışıyor” bu neden çıkıyor, sorunu çözemezsek zararı olur mu ? Ne önerirsiniz.

  • Defineci
   26 Temmuz 2018 at 10:59

   200 veriyor derken biraz açarmısınız celil kardeş. Birde o bahsettiğiniz sorunu nasıl çözeceğim. Tavsiye edebileceğiniz birisi var mı?

  • Defineci
   27 Temmuz 2018 at 02:51

   Celil kardeş yönlendirmeyi hatice dosyasından yapacağım değil mi?

   Ayrıca google web master araçlarında www. siz olan linki sileyim mi peki?

   Son olarak htacces dosyasına ekleyeceğim kod nedir acaba yanlış yapmak istemiyorum.

  • Defineci
   28 Temmuz 2018 at 01:25

   Dostum benim zaten tek siteyle ilgili sorunum var oda defineyeri nokta net sitesi.

   Sorunumuz: SSL sertifikası kurulduktan sonra ana sayfa ve kategori sayfalarında “Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklara ait komut dosyası yüklemeye çalışıyor” uyarısını veriyordu. Bunu çözmek için yazdım size 200 veriyor dediniz. Şu işi çaydanlığa anlatır gibi bir izah ederseniz sevinirim. Yukarıdaki diğer yorum başlığında da yaptığımı yazdım konttol edip hatam varsa iletirseniz sevineceğim. Yaş 45 oldu herşeyi şak diye anlayamıyorum kusuruma bakma.

   Ayrıca oralarda birde veritabanındaki karakter hatasının resmini de eklemiştim onu atlamışsınız sanrım çözümü ile ilgili.

 • Gunal
  16 Temmuz 2018 at 20:30

  Celil bey herseyi cok detayli ve en ince ayrintisina kadar anlatmissiniz elinize saglik tebrik ederim ben bir konuyu ya tam anlamadim yada o konunun benim istedigim bölümü yazida geçmemiş.

  Izniniz olursa sorum şu
  http den https e gectik
  Sertifika aldik google webmaster tool a sitemizi ekledik ber sey tamam

  Canonical etiketini tum sayfalarimizda kullanmalimiyiz
  Ayni icerigi tasiyan sayfa icin degil Http den https e gectigimiz icin dogru olurmu

 • Nejla
  23 Haziran 2018 at 00:57

  Benimde sitem için webmaster araçlarında https’ye geçin uyarısı çıktı. çok güzel anlatmışsınız celil bey ama bu şekilde ssl kurup yönlendirme yapabilmek için bayağı bir kod bilgisi gerekli.
  Sitenin zarar görmeden hit kaybetmeden tam ve eksiksiz https’ye yönlendirilebilmesi için neler yapılmalı?

 • Yahya Koç
  16 Mayıs 2018 at 18:36

  SSL ve hız ile ilgili sizlere tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Daha önceki yorumum da okuduysanız SSL hakkında kötü bir deneyim yaşadığımı ve hosting firmalarının suçu scripte attığından bahsetmiştim. Bunun üzerine şimdi yeni bir sertifika deneyebilmek için tedirgin olduğumu yazmıştım. Bir cesaret ile o tedirginliğimi yıkıp, tecrübeye dönüştürdüm ve sonuçları sizler ile paylaşmak istedim. Çünkü benim gibi kimsenin emekleri boşa gitsin istemiyorum.

  İlk olarak işe, tüm suçu genelde müşteriye atan NATRO isimli Türkiye’de çok tanınmış firmalardan biri olan hosting firmamı arayarak başladım. Ben dedim bir sitem için SSL satın almıştım, hangi marka olduğunu kontrol eder misiniz?

  Tabi dediler ve markanın RapidSSL olduğunu söylediler.

  Tamam dedim, artık bu markadan uzak durarak yeni bir markayı deneyim edebilirim. Zor bir karar ve tedirginlik içerisinde bu kez COMODO’nun en ucuz ürünlerinden birini satın aldım. Sonunda korkularım boşa çıkmıştı ve sitemde hiç bir hız değişikliği olmadı.

  Şimdi işin gelişmesine ve sonucuna gelecek olur isek :

  Yıl 2016 – 2017 : Elimizde 2 site ve 1 script var. Sitelerin birinde SSL denendi ve site hız açısından resmen FELÇ! Hosting firmasının yorumu ise “Scriptiniz de hata vardır sertifika siteyi yavaşlatmaz!”. Oysa bizim sertifika öncesi hızımız çok iyi ve diğer sertifika kurmadığımız aynı script başka sitede daha yoğun olmasına rağmen süper hızlıydı bla bla bla…

  Sertifikanın 1 yıl süresi doldu o yavaşlıktan geberen site birden eski hızına kavuştu.

  Yıl 2018 : Elimizde aynı 2 site ve 1 script var. Bizde değişen hiç bir şey yok. Tek değişen SSL sertifikamızın markası. Yoğun olan sitede SSL sertifikası denendi. Sadece sertifika markası değişti. Şimdi ise hiç bir hız kaybımız yok…

  Evet aradığımız sonuç buydu…

  Neymiş? SSL sertifikası hızı etkileyebiliyormuş. Bu yüzden yavaş veya ücretsiz olarak dağıtılan sertifikalara dikkat edin. Çünkü ücretsiz olanlarında yavaş olma ihtimali yüksek olacaktır (kendi düşüncem). Zaten güvenlik sertifikasının hızı etkilemeyeceğini düşünmek bence büyük bir beyinsizliktir. Çünkü bir kullanıcı web siteyi görüntülediği anca cevap alması gereken sunucu bizim web sitemizin barındığı sunucudur. Ancak güvenlik sertifikası sonrasında veriler SSL şirketinin sunucuları tarafında şifreleneceği için onların sunucularından da yanıt beklenmektedir. Kısacası eskiden beklenen sunucu sayısı 1 ise şimdi 2 ye yükseliyor. Bu durumda her iki sunucunun da hızı, o sayfanın yüklenme süresine büyük etki edecektir.

  Yaşadığım tecrübe böyle, sağlıcakla kalın…

 • Yahya Koç
  23 Nisan 2018 at 18:12

  Merhaba,

  SSL sertifikası ile ilgili bir örnek vermek ve soru sormak istiyorum. Google’nin açıklamasından sonra SEO açısından faydası muhtemel. Ancak kendi deneyimlerime göre olası bir aksilikten bahsedeceğim. Bir web sitem için SSL sertifikası satın aldığımda, web sitemde inanılmaz bir yavaşlama söz konusu olmuştu. Forumlarda veya hosting firmasına bu durumu bildirdiğimde firma SSL sertifikası siteyi yavaşlatmaz diye yanıt verip suçu hiç bir zaman üzerine almadı. Kodlamanızı ve scriptinizi gözden geçirip deyip durdular. Hemde çok tanınmış ve 10 yıldır çalıştığım firma.

  Ben SSL’nin siteyi yavaşlattığına neden mi bu kadar eminim?

  Aynı script 2 farklı web sitemde kullanılıyor. SSL almadan önce ikiside hız canavarıydı. Ancak ne zaman ki SSL aldım, direk olarak o site yavaşladı. 1 yıl boyunca bu yavaşlık sürdü. Web sitemin sertifika süresi dolunca hiç bir değişiklik veya düzenleme yapmadan direk olarak hız tekrar eski haline geldi.

  Yani bu durumda SEO açısından ortaya çok fazla soru çıkartıyor ve şimdi yüksek hite sahip bir web siteme SSL almaya sırf bu sebepten korkuyorum.

  Aklımıza gelen sorular ise şöyle:

  Google sıralama kriterlerinde başından beri hız etkeni var. Şimdi ise SSL etkeni. Ancak güvenlik sertifikası alan kişilerin bağlantıları SSL firması üzerinden şifrelenerek geri dönüş yaptığından, şifreleyecek sunucunun da hızına bağlı olarak işte yavaşlamalar söz konusu.

  Sitede sertifika kullanmazsanız “hızdan”, kullanırsanız “güvenlikten” ön plana çıkma şansınız artacak.

  Ha ikisini bir arada bulabilirseniz işte o zaman tadından yenmez!

  Celil bey sizinde bu konuda ki düşüncelerini merak ediyorum açıkcası. Çünkü bahsettiğim gibi sırf bu soru ve sorunlardan şimdi web siteme SSL almaya korkuyorum :)

 • Enes Varlı
  5 Mart 2018 at 23:59

  Ellerinize Sağlık Gerçekten Çok Faydalı Bir Makale Olmuş

 • Faik Çaltılı
  29 Aralık 2017 at 12:48

  Mükemmel.teşekkürler.

  < link rel="alternate" href="http:// site .com/ar" hreflang="ar" />
  < link rel="alternate" href="http:// site .com/en" hreflang="en" />

 • mehmet
  7 Şubat 2017 at 21:20

  Bu arada celilcan senin sitende de ssl yokmuş :) sen ne yapmayı düşünüyorsun

 • mehmet
  7 Şubat 2017 at 21:20

  Merhaba celilcan internette takip ettiğimiz adam gibi adamlardan birisin.
  Çok güzel yazmışsın teşekkürler.
  İnternette okuduğum kadarıyla yorum alanında “password” tipinde post edilen formlar varsa bu uyarı alınmaktadır denilmekte.
  sitemde sadece yorum alanında post işlemi yapıyor.
  google bunu da tehlikeli mi görecek sence?
  ne yapmalıyız?

 • W16
  16 Temmuz 2016 at 19:23

  Teşekkürler Celil hocam, oldukça faydalı bir yazı kesinlikle.

 • aile
  14 Mart 2016 at 11:10

  ELLERİNİZE SAĞLIK ÇOK FAYDALI BİR MAKALE OLMUŞ. TEŞEKKÜRLER

Yorum yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Sık yapılan seo hataları

Bilinçsizce yapılan seo hataları ve çalışmaları çoğunlukla hüsran ile sonuçlanır. Site içi, site dışı bu etkiler bazen bir araya geldiğinde büyük...

Kapat