Google Search Console ‘da yer alan url parametreleri kısmının kullanımı ile ilgili sorunlar internet sitemizin yinelenen içeriklerini ve boş içerik sayısını artırmaya sebep olabilir. Bu nedenle gerek yazılımsal olarak gerekse de google web yöneticisi araçları üzerinden ayarları yapılandırılarak google botun indekslemesi engellenmelidir. En köklü çözüm ise

Özelikle replytocom, attachment_id gibi oluşan ek sayfalar  boş içerik nedeni ile panda  algoritması ile sorun yaşamanıza sebep olmaktadır. Bu nedenle bunların robots.txt ile engellenmesi ve google webmaster araçlarından da ayarların yapılması gerekir. Aslına

Url parametresi nedir ?

Site url leri arasında yer alan site.com/sayfa.php?desc=21=order şeklinde kimi zaman sıralayan , kimi zaman sayfalara ayıran bu metriklerin google ‘a indexlettirilmesi sonucu her biri binlerce lüzumsuz alt sayfa oluşturabilir. Yazılımsal olarak zorunlu olarak kullanıldığı halde bu durum google ‘a bildirilmezse siteniz arama sonuçları açısından sorunlar yaşayabilir. Order, list, limit gibi sayfalar site:siteniz.com şeklinde yazıldığında arama sonuçlarında yer alıyorsa mutlaka bu çözümü uygulamalısınız.

Parametreleri google’a bildirme ?

 1. https://www.google.com/webmasters/tools/crawl-url-parameters? adresine gidin . Aynı menüye Google Webmaster Araçları > Tarama > Url parametreleri bölümünden ulaşabilirsiniz.
 2. Yapılandır butonunu seçin. Parantez içindeki uyarıyı dikkatle okumanızı öneririm. ( Bu özelliği yalnızca nasıl çalıştığından eminseniz kullanın. Yanlış bir şekilde hariç tutulan URL’ler çok sayıda sayfanın aramada görünmemesine neden olabilir.)
 3. Eğer google tarafından otomatik olarak tespit edilmiş url parametreleri mevcut ise bu sayfaların boş ve lüzumsuz içerik olarak indeksleneceğini düşünüyorsanız aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

Url parametre ayarları nasıl yapılır ?

Boş içerik olarak olarak google tarafından hafızaya alınanları kaldırmak için aşağıdaki işlemler yapılır. Böylece site içi seo sorunlarının büyük ölçüde önüne geçilmiş olunur. clid, win, from, banerid, nugt, q, v, id, ?php gibi eklerin oluşturduğu lüzumsuz sayfaların önüne geçmiş olursunuz.

 • Düzenle bölümüne tıklıyoruz.
 • Bu parametre, sayfa içeriğini kullanıcıların görebileceği şekilde değiştiriyor mu ? sorusuna evet diye cevap veriyoruz.
 • Bu parametre sayfa içeriğini nasıl etkiliyor? sorusuna diğer işaretliyoruz.
 • Googlebot bu parametreye sahip hangi URL’leri taramalı? sorusuna Hiçbir URL cevabını veriyoruz. İstiyorsanız en altta bulunan örnek url leri göster diyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Son olarak kaydet diyoruz.
Mutlaka Okumalısın !  Over optimizasyon nedir ?

svg+xml,%3Csvg%20xmlns%3D%27http%3A%2F%2Fwww.w3

Replytocom ve benzeri parametreleri engelleme

 • Ref saldırı yapan siteleri kolayca bu bölümden ekleyerek veya halihazırda bulunan url yi yapılandırarak kurtulabilirsiniz
 • WordPresss sitelerde oluşan replytocomtermPostID, attachment_id, term , orderby parametrelerini kolayca engelleyebilirsiniz.

Artık boş içerik sayfalarınız google tarafından indeks almayacak ve taranmayacaktır. Böylece büyük bir sorunun önüne geçmiş olacaksınız.

Google Dökümanları

 • URL Parametreleri aracını kullanarak parametreleri sınıflandırma https://support.google.com/webmasters/answer/6080550?hl=tr
 • Birden fazla parametreye sahip URL’leri yönetme https://support.google.com/webmasters/answer/6080551?hl=tr&ref_topic=6080547
 • Yinelenen URL’lerin etkilerini öğrenme https://support.google.com/webmasters/answer/6080548?hl=tr&ref_topic=6080547
Lütfen yazıyı oylayın !
[Toplam: Ortalama: ]