Http statu durum kodlarını bilmek ve anlamak, dijital pazarlamacılar ve SEO uzmanları için sitenizdeki kesinti sürelerini hızla azaltmak için web sitesi hatalarını en aza indirgemek ve teşhis etmek için çok önemlidir .

Arama motorlarının ve insanların web sitenize daha kolay erişmesine yardımcı olmak için bu durum kodlarını kendi yararınız için kullanabilirsiniz.

SEO pazarlama bilginizi mükemmelleştirmek için, her kurum içi ve SEO pazarlamacısının bilmesi gereken 8 ana HTTP durum kodu.

HTTP Durum Kodu nedir?

HTTP durum kodu tarayıcı isteğine sunucu tarafından verilen yantıdır.  Örneğin, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız sitenin sunucusuna bir istek gönderir ve sitenin sunucusu 3 basamaklı bir kodla yanıt verir. Basitçe söylemek gerekirse, bu kodlar, tarayıcınız ve bir web sitesinin sunucusu arasındaki iki yönlü bir konuşmaya eşdeğerdir

http statu durum kodlari 200 301 302 404 403 scaled

200 İyi  Durum Kodu ( Url çalışıyor )

200 durum kodu sunucunun tarayıcınızdan bir isteği başarıyla aldığını ve tamamladığını göstermektir.

Diğer 2XX durum kodları, daha fazla ayrıntı dışında aynı şeyi işaret eder. İşte diğer önemli 2XX durum kodlarının hızlı bir dökümü.

 • 201 Oluşturuldu : Bir 201 kodu, yeni bir sayfa gibi yeni bir sayfa oluşturma isteğinin başarılı olduğunu bildirir.
 • 202 Kabul Edildi : Bir 202 kodu, bir isteğin alındığını ancak henüz gerçekleştirilmediğini gösterir.
 • 203 Yetkili Olmayan Bilgi : 203 kodu, üçüncü taraf bir sunucunun bilgileri orijinal site yerine varlık başlığında sağladığı anlamına gelir.
 • 204 İçerik Yok : Bu, isteğin alındığı ve tamamlandığı, ancak hiçbir verinin geri gönderilmesi gerekmediği anlamına gelir.
 • 205 İçeriği Sıfırla : Bir 205, sunucudan istemciye gönderilen bir yanıtın, orijinal isteğin geldiği belgeyi sıfırladığını bildirir.
 • 206 Kısmi İçerik : Bu durum kodu, bir tarayıcı sayfanın yalnızca bir kısmını istediğinde düzenli olarak kullanılan, bir belgenin bir bölümü için yapılan isteğe yanıt olarak hizmet eder.
 • 207 Çoklu Durum : Bu, aynı yanıt içinde birden fazla ve ayrı yanıt kodu içerebileceği anlamına gelir.
 • 208 Zaten Rapor Edildi : A 208, istemcinin sunucuya daha önce atıfta bulunulan bir kaynağın tekrar dahil edilmesi gerekmediğini söylemesini sağlar.
 • 226 IM Kullanılan : 226 kodu, sunucunun kaynak için bir isteği yerine getirdiğini gösterir.

301 Redirect ( Yönlendirme Durum Kodu)

301 yönlendirme durum kodu birincil işlevi, bir URL’den başka bir kalıcı URL’ye yönlendirme yapmaktır.

Örneğin, bir ziyaretçi veya arama motoru artık kullanılmayan bir URL’ye ulaşmaya çalışırsa, 301 kodu bunun yerine güncellenmiş bir sayfaya yönlendirilecektir.

301 yönlendirme durum kodu, ziyaretçilerinizin web sitenizde ihtiyaç duydukları bilgileri her zaman bulabilmelerini sağlamak için çok önemlidir.

Yanlış kullanımı ile birlikte trafikte kayda değer bir düşüşe neden olabilir veya sitenizin SEO’suna zarar verebilirsiniz.

301 yönlendirmesi yaparken nelere dikkat etmeliyim ?

 • Yönlendirme hedefleri ulaşılabilir durumda olmalıdır.
 • Yönlendirme hedefleri, orijinal içerikle tematik olarak eşleşmelidir.
 • Zincir yönlendirmelerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
 • 301 yönlendirmeleri kalıcı olarak tutulmalıdır.

301 yönlendirmesi ne zaman kullanılmalıdır?

Bir URL  kalıcı olarak değiştiğinde 301 HTTP kodunu kullanmak mantıklıdır. Kısaca bundan sonra içerik yeni bir konumda bulunabilirse, HTTP Kodu 301’in kullanılması mantıklıdır, çünkü bu hem ziyaretçilerin hem de arama motorlarının tam olarak bekledikleri içeriği tam olarak çağırmaya devam etmelerini sağlar.

Mevcut bağlantılar ve yer imleri gelecekte de çalışmaya devam edecek ve arama motorları eski URL’yi yeni sürümle değiştirecek . Kısa bir süre içinde Google arama sonuçlarında yalnızca yeni URL’yi gösterecek. 301 yönlendirmesinin kullanımı aşağıdaki kullanım durumlarında mantıklıdır:

 • Web sitesi yeni bir etki alanına taşınıyor.
 • Bir alt sayfanın URL’si – örneğin bir blog urlsi değişir.
 • Ziyaretçiler aynı içeriğe farklı URL’ler aracılığıyla erişebilir, ör. SSL veya SSL lomadan (https://)

302 Geçici yönlendirme Durum Kodu

301 yönlendirme durum kodunun aksine , 302 Bulundu yönlendirme durum kodu, bir sunucudan tarayıcıya, sayfayı başka bir geçici URL’ye taşıdığına dair bir mesaj gönderir.

Bir URL’nin konumu normale dönebileceğinden veya öngörülemeyen bir gelecekte değişebileceğinden, 302 yönlendirmesi alan ziyaretçiler aynı URL’yi kullanmaya devam etmelidir.

Web sitenizdeki yeni A/B test sayfasını test etmek, kullanıcılarınıza tutarlı bir deneyim sunarken sayfaları güncellemek ve site sıralamanızı düşürmeden geri bildirim toplamak için 301 yerine 302’yi kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

404 Hata Durum Kodu

Ünlü hata 404. Hepimiz, bulmaya çalıştığımız web sitesinin bulunamaması veya mevcut olmaması gibi sinir bozucu bir hatayla karşılandık.

Kodu sunucudan tarayıcınıza aldığınızda, aşağıdaki gibi görünmesi gereken bir mesaj alırsınız:

404 hatalarının arkasında birkaç neden var. Bunun başlıca iki nedeni, bir ziyaretçinin web sitenizin URL’sini yanlış yazması veya bir web sitesinin orijinal URL’yi yenisine yönlendirmeden bir sayfayı kaldırması veya taşımasıdır.

Bu nedenle, eski bir sayfayı ziyaret ederseniz, doğru URL’ye gönderilmek yerine 404 hata kodu alırsınız. Daha nadiren, bir sunucu hatası da 404 hata koduna neden olabilir.

307 Yönlendirme Durum Kodu

307 yönlendirme durum kodu ana işlevi, bir şeyin bir tarayıcı tarafından talep edilen belirli bir kaynağı geçici olarak farklı bir konuma taşıdığını göstermektir.

410 Sonsuza Kadar Gitti Durum Kodu

410 kodu,  “sonsuza dek gitti” anlamına gelir. Bu, bir sayfanın kalıcı olarak devre dışı bırakıldığı anlamına gelir, bu nedenle ziyaretçiler bir yönlendirme URL’si olmasını beklememelidir.

410, 404 Bulunamadı hata koduna benzer , ancak genellikle bir web sitesi için kaynaklar artık kullanılmadığında kullanılır.

410 kodu, esas olarak web bakımının, kaynağın bilerek kullanılamadığı konusunda diğerlerini bilgilendirmesine yardımcı olmak için kullanılır, bu nedenle herhangi bir uzak bağlantıyı kapatmalıdır.

500 Serer Error ( Sunucu Hataları ) Kodu

500 durum kodu, bir web sitesini kullanılamaz hale getiren dahili bir hata olduğunu belirtir. Bu, bir tarayıcıya, soruna neyin neden olduğunu açıklamadan bir şeylerin ters gittiğini ima eder.

Girmeye çalıştığınız web sitesi dahili hatalara neden olduğundan, bu kodu herhangi bir çalışan cihazda görebilirsiniz.

Bu hatayı görmenizin birçok nedeni vardır, ancak en yaygın olanları şunlardır:

 • İzin problemleri : PHP veya CGI betiği üzerindeki yanlış izin genellikle bunlara neden olur.
 • Kodlama hataları : web sitesinin .htaccess dosyasındaki sorunlar 500 kod hatasının görünmesine neden olabilir.
 • PHP zaman aşımı : betiğiniz zaman aşımına uğrayan harici bir kaynağa bağlıysa, 500 kodu görünebilir.
 • Sunucu problemleri

503 Sunucu Kullanılamıyor Hatası

503 hizmet kullanılamıyor hatası, erişmeye çalıştığınız web sitesini barındıran sunucunun kullanılamadığı anlamına gelir.

Bu hatanın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Sunucu, trafikte ani bir artıştan sonra kapalı.
 • Sunucu bakım nedeniyle kapalı.
 • Sunucu, bir saldırı nedeniyle kapalı

Toplu yada tekli olarak durum kodu sorgulaması yapan araçlar