Doğal olmayan teknikler ile yapılan seo çalışmaları maalesef siteler fayda yerine çoğu zaman zarar getirmektedir. Örneğin sürekli backlink almaya çalışmak üstelik bunu hep anahtar kelime ile ana sayfaya almak sitenizin filtreye girmesine ve ilgili kelimede arama sonuçlarında performans gösterememesine yol açacaktır. Google Search Console hesabı üzerinden bir uyarı gelmese bile sonuçlarda bu sorunları rahatlıkla görebileceksiniz.

İyi bir geri bağlantı nasıl olur?

Temel olarak, iyi bir geri bağlantının üç özelliği vardır:

 1. Alakalı siteden
 2. Bazen Çıplak Url kullanımı
 3. Çeşitlilik önemlidir.
 4. Doğallık önemlidir

Backlink’i zararlı yapan nedir?

Birkaç yıl önce Google, SEO için kullanılan spam içerikli geri bağlantılara karşı penguen algoritmasını çıkardı.Google artık web sitelerinin okuyucularına katma değer sağlamak için geri bağlantılara ihtiyaç duyuyor.

Örneğin: Bir bağlantı tek başına footer’da duruyorsa (metin ile ilgili değil yada anlamsal olarak gömülü değilse), Google için spam olabileceğinin bir göstergesidir. Bağlantı, Google’ın çok kaliteli olduğunu düşünmediği bir sayfaya yerleştirilmiş olsa bile, bu zararlı olabilir. Örneğin, herkese açık forumlardaki bağlantılar çok olumlu değerlendirilmez. Genel bir kural olarak şu söylenebilir: Bir web sayfasının kullanıcısı bir bağlantıya tıklamazsa, bu yersiz kabul edilir ve Google bunu spam olarak görür.

Zararlı backlink nedir? Zararlı olduğu nasıl anlaşılır?

Bir internet sitesine doğal olarak gelmeyen her backlink zararlıdır. Doğal olup olmama, düşük kaliteli olma gibi kriterleri de google kalite politikalarına göre değerlendirmekteyiz. Bu tür linkleri yönetemiyorsanız ( silme, değiştirme ) tek çözüm google disavow bağlantı reddetme aracını kullanmaktır. Google, geri bağlantıları genellikle spam olarak sınıflandırır.

 • satın alınmış linkler
 • link değişimleri
 • forumlarda yayınlanmış olması
 • gerçek haber içermeyen sitelerde
 • blackhat tekniklerin yaygın olarak kullanıldığı PBN lerde

Her çalışmada olduğu gibi backlink çalışmsında da çeşitlilik önemlidir. Bağlantılarınızı olabildiğince çeşitlendirin.

Zararlı geri bağlantıların sitenize etkileri nelerdir?

SEO’da yelkenler tersine döndü. Günümüzde seonun sloganı “nicelikten çok nitelik” tir. Bu, tanıdık kaynaklardan gelen geri bağlantıların daha yüksek görüntülendiği ve bu nedenle arama sonucu sıralaması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve, Google’ın spam olarak kabul ettiği geri bağlantıların bir web sitesinin sıralamasında düşüşe neden olabileceği anlamına gelir.

Google, bir web sitesinin doğal olmayan teknikler kullandığına inandığında harekete geçer. Bununla birlikte, bu her zaman sıralamada kasıtlı bir ayrımcılığa neden olmaz: Kim gerçek kötü olarak kabul edilirse, tamamen google dizininden bile çıkarılabilir. Sonuç olarak, potansiyel veya mevcut müşteriler ismi yazıldığında bile Google üzerinden bir web sitesi bulamayabilir. 

Google disavow ( link reddetme ) işlemi nedir ?

İnternet sitenize gelen bağlantıları reddederek kolayca kurtulabileceğiniz google aracıdır. Böylece bu tür sitelerin sitenize zararlı etkilerini ortadan kaldırmış olursunuz. Bu aracın kullanımı ile birlikte daha önce savunmasız olan sitelerin antiseo ‘ya karşı bir savunma sistemi oluşturulmuştur.

Backlink çalışması sonrası sıralama kaybı …

Eğer sürekli backlink çalışması yapan biriyseniz google algoritmaları bir gün yakanıza yapışacak demektir. Bu er yada geç kesin bir sonuçtur. Kimi zaman algoritmaya direk yakalanır kimi zamanda arama sonuçlarının altında bulunan geri bildirim gönder butonu ile yapılan kullanıcı bildirimleri sonucu da yakalanabilir. Peki bu tür durumlar karşısında ne yapmak gerekir =

 1. Eğer son zamanlarda anahtar kelimelerde sıralama kaybetmişseniz kesinlikle google ‘ın Penguen veya panda algoritması sizi etkilemiş demektir. Bu da muhtemelen spam linklerin zararlarını görmeye başlamışsınız demek oluyor. Ancak panda kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız bu sefer de içerik kalitesi ile ilgili sorunlarınız var demektir.
 2. Google Search Console ( Webmaster Tools ) sisteminde google kurallarını ihlal ettiğinize ( Manual spam uyarısı ) yada aldığınız seo paketlerinin spam olduğuna dair bir uyarı almışsanız ( bu mesajı illa almanız gerekmez , en temel kriter 1. maddede yazdığımız kriterdir )

Google sitelere neden ceza verir ?

Daha önce google penguen 2.0 makalemizde de belirtiğimiz gibi. Yeni algoritma tamamen spam linkler ile mücadele için çıkarıldı. Ayrıca kalite değeri düşük içerikler ve programlar ile yapılan çalışmalarının da engellenmesi amaçlar arasındadır.

Yani sonuç olarak bu cezayı alma nedeniniz yazdığımız sebeplerden her hangi birisi olabilir. Siz her hangi bir seo paketi ve link çalışması yaptırmadığım halde neden sıralama kaybı yaşadığınızı bulamıyorsanız. Bunun tek bir açıklaması olabilir. Bu da negatifseo adıyla bilinir. Sizi çekemeyen rakip firmaların web sayfanızı google ‘da düşürmek için yaptıkları çalışmalardır. Bunlar arasında blackhatseo çalışmaları ile ceza almanızı sağlamayı amaçlamak gibi yapılan saldırılara,  negatif seo çalışması denir.

Negatif seo saldırıları engellemek için sürekli takip çok önemlidir. Majesticseo, Ahrefs, Webmeup gibi sorgulama araçları ile ve Google Webmaster Araçlarının sitenize bağlantılar bölümünün sürekli takip edilerek analiz edilmesi son derece önemlidir.

Footer link zararlı mı  ?

Site genelinden ve sayfa altından alınan bağlantılara denir. Eğer otoritesiz ve çok fazla değersiz alt sayfası olan sitelerden almışsanız sitenizi muhtemelen filtreye sokacaktır. Bu nedenle site genelinden backlink alırken çok dikkat etmek gerekir.

Google yaptırım ve ceza türleri  ?

 • Manuel spam cezası : Google WMT üzerinden > Arama trafiği > Manuel işlemler bölümünde görülür. Manuel Web spam işlemi bulunmadı şeklinde bir ileti alıyorsanız. Manuel cezanız yok demektir.
 • Algoritmik google cezası : Her hangi bir uyarı gelmeden yakalanılan ceza türüdür. Teşhis düzgün konulmaz ise tedavi de düzgün olmaz. Bu yüzden organik trafiği sağlıklı bir şekilde analiz ettikten sonra algoritma tarihlerine denk gelen trafik düşüşlerini inceleyip hangi cezayı aldığınıza karar vermelisiniz.

Backlink analizi nasıl yapılır ?

Analizleri yaptıktan sonra sitenin penguen algoritmasından ceza aldığını teşhis ettikten sonra yapmanız gereken link temizleme işlemidir. Bu yöntemi kullanırken tecrübeler gösteriyor ki bağlantıların bir kısmını silmek, bir kısmını nofollow yapmak ve zararlı tüm bağlantıları google disavow aracı ile reddetmek gereklidir.

 1. Çok fazla spam içerik barındıran siteler
 2. xxx sitelerden gelen bağlantılar
 3. Hacklenmiş sitelerden alınan linkler
 4. Orjinal içerik barındırmayan sitelerden gelen bağlantılar
 5. Çok azla tekrarlanan içerik barındıran sitelerden gelen bağlantılar
 6. Google dan penaltı cezası almış sitelerden gelen bağlantılar
 7. Doğal olmayan ve Site geneli linkler
 8. Google tarafından indekslenmemiş sayfalardan alınan bağlantılar
 9. Spam blog yorumları
 10. Ücretli alınan linkler
 11. Düşük otorite değeri olan sayfalardan gelen linkler ( Moz Authority, Moztrust, Pagerank, Alexa vs. gibi değerler )

Zararlı linkler nasıl tespit edilir ? Google’a nasıl bildirilir ?

1. Aşama : Size bağlantı veren tüm siteleri bulmak :

İndirebileceğiniz tüm kaynaklardan sitemize bağlantı verenleri tespit edip bu linkleri indiriyoruz ( Majestic Seo, Seomoz, Google Webmaster Tools, Bing Site Explorer ) biz örnek olarak google webmasters toolsdan sitenize bağlantı veren sitelerin listesini .csv olarak indirmeyi anlatacağız.

Google webmasters panelinizden size bağlantı veren tüm siteleri  .csv olarak nasıl indirirsiniz ?

1. Google webmasters hesabınızın olduğunu varsayıyorum.

2. Webmaster tools. hesabınıza giriş yapın.

3. Çalışacağınız domaini seçin.

4. Trafik seçeneğinin altındaki , sitenize gelen bağlantılar bölümünü tıklayın.

5. Göster kısmından bütün linkleri görebileceğiniz şeklide ayarlamanızı yapın.

6. Daha sonra bu tabloyu indirin kısmından .csv uzantılı olarak bağlantıları bilgisayarınıza indirin.

Google webmasters notepad dosyasına aktarma ( Ekleme  14 Haziran  2013 )

Ben şahsen google webmaster sayfasında tüm linkleri görüntülüyorum ve tabloyu tamamen kopyalıyorum. Front page ‘e yapıştırıp. Sadece sitenize bağlantıların olduğu sütun hariç her şeyi silip, daha sonra da bu verileri not defterine yapıştırıyorum.  

2. Aşama : Backlink Analizi :

Netpeak checker ile ayrıntılı bağlantı analizi yapmak için http://netpeak.us/downloads/netpeak-checker-setup.exe  adresinden programı indirebilirsiniz. Bu program hem ücretsiz hemde oldukça fazla iş görmektedir.

netpeak-checker-seo-analiz

Bu program aslında işi tek başına götürebilecek bir program. Ancak biz ücretli ahrefs, seomoz gibi hesapların ücretli olduğunu varsayarak backlinkleri ücretsiz toplama yöntemleri kullandık. Aslında netpeak programı bu ücretli sitelere üyeliğiniz varsa tüm bu bilgileri indirme işini de yapıyor.

Ayrıca .csv olarak bilgisayarınızda bulunan linkleri programa yükleyerek ayrıntılı şekilde analiz edebilirsiniz.  Gerçekten işe yarar ve ücretsiz olan bu program her zaman elinizin altında bulunsun.

Netpeak Checker’ programı analizler esnasındaPagerank , Alexa değeri , Bing dış linkler , Dil – Site üzerinde kullanılan dil, DMOZ – Sitenin DMOZ kaydı olup olmadığını gösterir , Google önbelleğine alınan sayfa sayısı , Google alan adı bahsedilme – Google indexleri üzerinde sitenizden bahseden size referans olan bağlantılar , Birleşmiş alan adı – Alan adının birleşmiş olup olmadığını gösterir , Site linkleri – Google üzerinde site linkleriniz , IP – Sunucunun IP adresini gösterir , Bağlantı Değerleri – Ana sayfa üzerinde bulunan iç ve dış linkleri gösterir , Bu sayfaya link – Bulunduğunuz sayfaya referans olan bağlantıları gösterir , Sunucu ülkesi – Sunucunun bulunduğu ülkeyi gösterir, Sunucu bölgesi  – Sunucunun bulunduğu bölgeyi gösterir, Moz authority değerleri, Moz backlink sayısı, mozTrust, Facebook yorumları, Facebook beğenileri, Facebook paylaşımları, Facebook toplam, Google +1, Twitter, URL – alan adı bağlantısı inceleme, Web.Arch alan adı yaşı, WhoIs alan adı yaşı kriterlerini inceler.

Tüm bu kriterlerden faydalanarak sitenize link veren bir sitenin doğal olup olmadığını ( Japonyada faaliyet gösteren bir gıda sitesinin, Türkiye’deki teknoloji sitesine link vermesi ) çok rahat anlayabilirsiniz. Ayrıca yine yukarıda ki kriterlere dayanarak bir linkin kalitesiz mi kaliteli mi olduğunu ( Alexa değeri, Prg, Sosyal Metrikleri ) çok rahat anlayabilirsiniz.

Netpeak Checker ile kalitesiz backlinkleri bulma

Bütün linklerinizi analiz ettikten sonra Siteleri n/a değerlerine bakıp SeomozTrust ve Domain Authority değerinin sıfırın altında olanları filtreleyerek düşük kaliteli backlinkleri tespit edebilirsiniz.

mozrank-moztrust seomoz-page-authority-analiz

İpucu :

* Sitenizle uzaktan yakından içerik bağı bulunmayan kalitesiz sitelerdeki linkleri kaldırın.

* Kalitesiz sitelerdeki footer ve sidebar backlinkleri kaldırın

* Çok kaliteli olduğuna inandığınız siteler hariç tüm yorum linkleri kaldırın

* Yine çok kaliteli olduğuna inandığınız hariç tüm profil linkleri kaldırın

* Çok kaliteli olduğuna inandığınız siteler hariç sitenizle dil ve içerik gibi unsurlar bakımından alaka kurulamayan linkleri kaldırın

Excel Seo aracı ile analiz

http://nielsbosma.se/projects/seotools/ programı aracılığı ilede bağlantıları analiz edebiliriz . Bu excel programcığı ( Excel 2007 ve üzeri sürümlerde çalışır ) ile eğer MajesticSeo veya Seolytics hesabınızdaki tüm verileri indirebilir ve analiz edebilirsiniz. Ayrıca Google Analytics teki tüm verileri indirip analiz edebilirsiniz.

Özet olarak hangi backlinklerin kaliteli, kalitesiz,  doğal veya değil indkeslenmiş veya indekslenmemiş olduğunu tespit edebilirsiniz.

Net peak ile aşağı yukarı aynı işi yapan bu ücretsiz uygulamayı da alternatif olarak kullanabilirsiniz.

sefo-for-excel

3. Aşama : Reddedilecek bağlantıları seçmek :

Netpeak ve Seo excel ile analiz ettiğiniz siteden gelen kalitesiz linkleri ve doğal olmayanları işaretleyip bir bir not defteri dosyasına bunu kopyalama işlemidir.

3. Aşama : Google disavow aracı ile backlink redddetme 

Artık zurnanın son deliğindeyiz. Bütün aşamaları ince eleyip sık dokuyarak geçtik Bu aşamadan hiç çekinmenize gerek yok. Ancak bağlantıları analiz ederken hata yapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız kaliteli bir referansı heba etmeden önce ilk adımdan itibaren yeniden başlamanızı öneririm.

Tüm hazırlıklar tamam ise google link reddetme aracı olan google disavow sayfasına giriyoruz. https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1

İlk aşamada hangi domaine ait linkleri reddedecek veya silecek isek o domaini seçip akabinde disallow links butonuna tıklıyoruz.

google-disallow-link

İkinci aşamada ise Choose file butonuna tıklayarak daha önce bir notepad dosyasına kaydettiğimiz düşük kaliteli backlink listemizi seçip gönder diyoruz.

google-link-reddetme-araci-resimli-anlatim

 

Evet google disallow tools ile birlikte bize dışarıdan müdahale etmeye çalışıp düşük kaliteli linkler ile bizi aşağılara çekmeye çalışanlara karşı bir silah vermiş oldu. Bu aracın kaliteli linkleri muhafaza etmeye yarayacağı muhakkak. Ancak lütfen bu işlemleri yapmadan önce yukarıda da tekrar ettiğim gibi yazıyı gerekirse bir kaç kez okuyup ondan sonra uygulamaya başlayın.

Bu işlemlerin etkisini görmeniz 1 hafta ile 4 hafta arasında zaman alabilir.

Google penguen algoritmasından etkilenmemek için ipuçları

 1. Makale başı 300 kelimeden az olmamak koşulu ile yazılarınızı oluşturun.
 2. İçeriğinizi 5 dakikada oluşturmaya çalışmak yerine zaman ayırarak ve cümle hatalarınızı düzelterek google ‘ın gözüne girmeye çalışın.
 3. Özgün içerikler oluşturun. Benzersiz ve kimse tarafından yazılmamış makaleleri tespit etmek için ingilizce blogları gezin ve google suggest özelliğini kullanın.
 4. Düzenli güncelleme yapın
 5. Spam ( Yinelenen ) içerik ve etiketlerden kurtulun
 6. Yazılarınızı arama motorları için değil insanlar için yazın. İnsanlar yazılarınızdan fayda gördükçe yazılarınıza yorum yapacak ve sosyal medyada paylaşacaktır.

 

bonus-ipucu

Bonus seo ipucu : 

http://www.visiospark.com/ip-checker/ aracı ile bir sitenin C class IP de olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Citation Flow nedir

Citation Flow , Majesticseo verilerinden faydalanarak Mozrank gibi bir değerlendirme birimidir. Özetle bir sitenin kaç web adresi üzerinde etkili olabildiğinin sonuç raporudur. Değerlendirmeye alırken Mozrank, Turusflow gibi değerlerle birlikte analiz edilmelidir. Sonuç olarak Google  ‘ın değerlendirme sonucu Pagerank,ur. Seomoz un değerlendirme sonucu Mozrank, Majestic seo nun değerlendirme sonucu ise Citation flow dur.